Renata Rokůsková: Nezměnili jsme (a nezměníme) svět, ale řadě lidí naše činnost již zásadně prospěla
Renata Rokůsková spoluzaložila v roce 2007 občanské sdružení ShineBean, protože se rozhodla věnovat podpoře chudých lidí v Africe. Prvotním impulsem bylo shlédnutí záběrů z válečného konfliktu ve Rwandě v televizních zprávách v roce 1994. Co se ShineBean od založení už povedlo dokázat, jak často Renata Rokůsková jezdí do Afriky a co ráda dělá ve svém volném čase se dočtete v tomto rozhovoru.
Co je ShineBean?
ShineBean je občanské sdružení, které vzniklo proto, aby hledalo způsoby, jak podpořit lidi žijící v chudobě ke změně od pasivního očekávání pomoci k aktivní zodpovědnosti za zlepšení situace.
Jaká je náplň činnosti ShineBean?
Věnujeme se rozvojové problematice, působíme v Čechách a v Keni. V Keni podporujeme vzdělání dětí, ale i dospělých, pomáháme začínajícím podnikatelům v rozjezdu jejich ekonomických aktivit a to formou odborného know how nebo mikropůjček. Také odebíráme zboží od šikovných řemeslníků, kterým platíme férové ceny. V Čechách pak jejich výrobky prodáváme. Kromě toho se věnujeme osvětě, připravujeme besedy a výstavy pro školy nebo i širokou veřejnost.
Proč název ShineBean?
Tak to byla dlouhá historie. My jsme název velmi dlouho hledali a promýšleli. Chtěli jsme jednoslovné jméno v angličtině, které bude originální a bude mít nějaké poselství. ShineBean je určitý novotvar, který lze přeložit jako zářící fazole. Fazole, zrnko, pro nás představuje něco, co může začít jako velmi malé, ale má potenciál se rozmnožit a přinést výrazný prospěch pro mnoho hladových. Zářit bychom chtěli v tom smyslu, že se nebojíme hledat nové cesty a také doufáme, že budeme přinášet víc světla než tmy. Asi tak.
Proč ShineBean pomáhá právě v Africe?
Protože problémy, které tam lidé řeší, jsou obvykle mnohem vážnější, než na co jsme zvyklí z Evropy. Také proto, že my žijeme v zemi, kde již nějak funguje určitý sociální systém a občanská společnost. Samozřejmě, že i zde se nachází mnoho lidí v nouzi. Myslím si ale, že lidé u nás už mají podstatně lepší možnosti, jak svou svízelnou situaci řešit než většina lidí v rozvojových zemích.
Jak pomoc ShineBean v Keni v praxi vypadá?
Máme několik projektů. Ten první se jmenuje Otevřená škola. Zaměřuje se na zkvalitnění vzdělání ve 4 základních školách na západě Keni. Pomáháme tyto školy vybavovat, například učebnicemi nebo nádrží na vodu… Součástí tohoto projektu je také podpora jednorázová nebo pravidelná pro znevýhodněné žáky těchto škol. Téměř všechny námi podpořené děti jsou částeční nebo úplní sirotci. Jedenáct dětí má pravidelné sponzory a více než šedesát dětí od nás dostalo kozu a uniformu. Koza má po čase kůzlata. Z jejich prodeje pak rodina dítěte pořizuje další uniformy, učebnice a vše potřebné do školy.
Náš další projekt má název Daruj příležitost a je určen začínajícím podnikatelům. Ti mohou za určitých podmínek od nás získat půjčku na rozjezd vlastního malého podniku. Po založení vlastního bussinesu ji pak půjčku splácí zpět. V rámci našich skromných možností se snažíme tyto odvážné podnikatele také školit, aby si uměli v podnikání poradit. Vlastní podnikání zahajují především ženy a jejich motivem je zajištění obživy pro jejich děti. Takže tento projekt chceme výrazně rozvíjet.
V současné době nejaktivněji pracujeme na projektu Artworkshop. Ten je zaměřen na řemeslníky, kteří vyrábějí rukodělné předměty, které se mohou uplatnit i na trhu českém. Tyto výrobky - vyřezávané figurky z mastku, košíky pletené z místních travin nebo africké šperky z přírodních materiálů, nakupujeme přímo od výrobců, kterým platíme zhruba trojnásobek mzdy obvyklé. 10% výkupní ceny navíc ukládáme do sociálního fondu. O jeho využití rozhodnou sami výrobci po jednoletém období.
V České republice se věnujete osvětě dětí na základních školách. Jak české děti reagují, zajímají se o tuto problematiku?
Znovu a znovu bývám překvapená pozitivními reakcemi dětí. Děti život jejich vrstevníků v Africe velmi zajímá. Děti mívají mnoho otázek a často sami vymýšlejí, co by se mohlo udělat, aby se život dětí v Keni zlepšil.
ShineBean letos oslaví 5 let existence. Co se za tuto dobu podařilo změnit, vylepšit, vytvořit, vybudovat?
Vždy říkám, že bych si přála, aby toho už bylo víc. Zároveň ale vím, že ShineBean již pomohl stovkám lidí. Nezměnili jsme (a nezměníme) svět, ale řadě lidí naše činnost již zásadně prospěla. Například jsme určitou dobu podporovali jeden dětský domov. Mohu říct, že jsme dostali 26 dětí z ulice, zajistili jsme pro ně slušné bydlení a zahájení školní docházky. Tento domov od nás získal možnost ekonomických výdělků. Ve slumu Kibera, kde není žádný oficiální vodovod, kanalizace ani elektřina, jsme vybudovali vodovod. Ten bude přinášet ekonomické příjmy skupině, která kromě svých rodin zajišťuje komunitní školu pro cca 60 dětí. Na západě Keni jsme podpořili vznik tréninkové farmy, kde se mohou místní farmáři učit novým dovednostem. Pak jsou tu podporované děti, jejich rodiny, učitelé, řemeslníci… V neposlední řadě jsme vytvořili velmi zajímavou stolní hru Kiumbové (www.kiumbove.cz), která se částečně vyrábí v Keni a české děti těší již 3. rokem. Jsou to teprve zrníčka, která už ale přinášejí zajímavou úrodu.
Je pro Vás práce pro ShineBean prací na plný úvazek nebo volnočasovou aktivitou? Zbývá Vám čas na rodinu či přátele?
Práce v ShineBean je pro mě práce na plný úvazek i volnočasovou aktivitou. Musím být ukázněná, aby mi zbýval čas na cokoliv jiného. Ale to je samozřejmě velmi důležité.
Jak často jezdíte do Keni?
Byla jsem tam 4x, zhruba jednou ročně, ale od mé poslední cesty uplynuly už 2 roky.
Jaké jsou Vaše další zájmy a záliby?
Mám moc ráda přírodu, zahradu, hory… Snažím se trochu sportovat a ráda relaxuju u knížek. A jsem moc vděčná za všechny přátele, které mám.
Jaké má ShineBean plány do budoucnosti?
P|ánů máme hodně. Náš nejbližší plán je velmi realistický. Učíme druhé být soběstačnými a tak jsme se rozhodli, že i ShineBean by měl fungovat více soběstačně. Uvažujeme tedy víc o činnostech, které budou nadále prospěšné chudým lidem a zárověň budou ekonomicky přínosné i pro ShineBean, aby mohl realizovat další sociální projekty. Chystáme nový projekt, v rámci kterého budeme vyrábět solární vařiče pro vesnické obyvatelstvo v západní Keni. To je věc v tamních podmínkách velmi užitečná.
Renata Rokůsková
Středoškoláci v Keni
Občanského sdružení ShineBean se věnuje také osvětové činnosti na českých základních školách.
Stolní hra Kiumbové se částečně vyrábí v Keni a prodává se v České republice. Utržené peníze pomáhají v Keni.
Foto: archiv o.s. ShineBean
Tweet |