Památník Karla Čapka
Uvidíte zde expozici zaměřenou na život a dílo Karla Čapka, Olgy Scheinpflugové a Ferdinanda Peroutky.
A také autentickou prvorepublikovou garáž s 84letým veteránem Škoda Rapid stejného provedení i dne výroby, jaký sloužil Olze Scheinpflugové a Karlu Čapkovi.
Nechybí ani virtuální prohlídka.
Karel Čapek
Karel Čapek (1890 - 1938), významný český spisovatel, dramatik, novinář a filozof, se narodil 9. 1. 1890. Pro své filosofické názory, bytostný příklon k demokracii, humanismu a přátelské kontakty s řadou domácích i světových kulturních a politických osobností včetně prvního prezidenta T. G. Masaryka, byl umlčován totalitními režimy, které nejprve v letech 1939 - 1945, později po roce 1948, bránily vydávání jeho děl v jeho vlastní zemi. Dílo Karla Čapka bylo přeloženo do mnoha jazyků a opakovaně vychází do dnešní doby v různých státech světa.
Olga Scheinpflugová
Olga Scheinpflugová (1902 - 1968), česká herečka a spisovatelka, od roku 1935 manželka Karla Čapka. Hrát začala v necelých osmnácti letech ve Švandově divadle na Smíchově, pak v Městském divadle Královských Vinohrad. Od roku 1928 působila v Národním divadle v Praze. Byla to všestranná umělkyně s mimořádným talentem. Psala verše, romány, divadelní hry, knihy pro děti. Těžiště její tvorby je však v divadelním herectví. Upozorňovala na sebe nejen otevřeností svých pohledů do životů žen, ale i nezvykle civilní charakteristikou, kterou se lišila od starší generace hereček. Při ztvárňování svých rolí se bránila pathosu. Výrazným rysem jejích postav byla nervozita. I ona byla pro své demokratické názory a statečné občanské postoje umlčována, ale na rozdíl od jiných umělců se nikdy nesklonila před oficiální mocí. V závěru svého života ztvárnila i několik filmových a televizních rolí.
Ferdinand Peroutka
Ferdinand Peroutka (1895 - 1978) byl přítelem Karla Čapka. Často za ním jezdíval na letní sídlo ve Strži. Vynikající novinář, spisovatel a dramatik. V roce 1919 byl jmenován šéfredaktorem nově založeného deníku Tribuna, v roce 1923 přechází jako redaktor do Lidových novin. Peroutkův talent rozeznal prezident Masaryk, který mu nabídl vedení nového týdeníku Přítomnost a zároveň vznik tohoto periodika finančně podpodřil. Přítomnost pod Peroutkovým vedením patřila ke špičce prvorepublikové žurnalistiky. Po příchodu Němců byl Peroutka internován v koncentračním táboře, do vlasti se vrátil v roce 1945. Po únoru 1948 však pro své demokratické názory musel opustit Československou republiku a přes Anglii odešel do USA, kde dlouhá léta působil jako redaktor rozhlasového vysílání československé sekce Rádia Svobodná Evropa.
Naučná stezka Karla Čapka
V roce 2012 Památník Karla Čapka slavnostně představil veřejnosti Naučnou stezku Karla Čapka. Návštěvníci mohou využít tři okruhy v délce 2, 7 a 10 km. K dispozici mají deset informačních panelů zahrnujících zdejší historii, faunu a floru.
Pomníček Dášeňky
V roce 2013 odhalil Památník Karla Čapka v areálu zahrady pomníček nejslavnějšímu pejskovi - Čapkově Dášeňce. Přijďte se na něj podívat se svými dětmi i pejsky. Památník udržuje povědomí o Dášeňce také pravidelnou akcí Den pejsků, kde můžou děti se svými čtyřnohými miláčky vyhrát Cenu Dášeňky.
Adresa: | Stará Huť 125, 26202, Stará Huť, Středočeský kraj |
---|---|
Telefon: | +420 318 522 265 |
Email: | pamatnik.vanova@tiscali.cz |
Web: | www.capek-karel-pamatnik.cz |
Otevírací doba: |
duben - říjen ÚT - NE listopad - březen PO - PÁ |
Vstupné/Cena: |
V Památníku lze platit pouze hotově. Prodej vstupenek končí 1 hodinu před uzavřením objektu.
|
Tweet |
Zajímavá místa v okolí
- Státní hrad Buchlov - 3,95 km
- Hrad Cimburk u Koryčan - 6,68 km
- Archeoskanzen Modrá - 12,68 km
- KOVOZOO Staré Město - 15,84 km
- Muzeum Huštěnovice - 18,79 km
- Slovácké muzeum Uherské Hradiště - Galerie Slováckého muzea - 18,97 km
- Vlastivědné muzeum Kyjov - 19,13 km
- Klubíčko - 19,42 km
- Rákosníčkovo dětské hřiště Kroměříž - 19,46 km
- Květná zahrada Kroměříž - 19,87 km