Centrum Mistra Jana Husa
Součástí celkové obnovy Památníku Mistra Jana Husa, respektive Centra Mistra Jana Husa v Husinci, je vytvoření nové expozice věnované době, životu, dílu, tradici a odkazu českého reformátora.
Je pochopitelné, že nová výstava musí respektovat místo, které je tradičním Husovým rodištěm a kde se v památném objektu nachází tzv. Husova světnička, spojovaná s narozením a dětstvím Jana Husa. Starobylost místa jihočeského Husince jako Husova rodiště uchovávající tuto tradici dokládají literární památky a doklady již z doby utrakvismu. Označení stavby jako Národní kulturní památka v roce 1978 v roce předcházely bohaté dějiny místa v době národního obrození i ve 20. století.
Výstava se soustřeďuje na tři husovské okruhy. V úvodní části je návštěvníkovi představen kontext Husova života, v ústřední části je přiblížen vlastní příběh reformátora a závěrečnou část tvoří reflexe Husovy osobnosti a odkazu.
V první části je Husův život zasazen nejprve do historického kontextu uvedením událostí v Českých zemích a Evropě ve 14. a 15. století. Dále do regionálního kontextu se zřetelem na národní, společenské a církevní aspekty husovské tradice v Husinci. V této úvodní části je také představeno vsazeno Husova působení do reformních proudů konce 14. a počátku 15. století. Jako představitelé reformního hnutí jsou vybrány tři postavy: Jan Viklef – Angličan, Konrád Waldhauser – německy mluvící kazatel, a Matěj z Janova – významný český teolog a myslitel husitské reformace. Je tak zdůrazněn mezinárodní a evropský charakter počátků české reformace. Charakteristickým společným znakem reformních snah je návrat „ke kořenům" – k Bibli, která se šířila v překladech do národních jazyků. Bible v evropském i českém reformním hnutí sehrála klíčovou roli, jak je zřejmé u Jana Viklefa, Matěje z Janova a Jana Husa.
Husův příběh je základním a ústředním obsahem i osnovou výstavy, představující jeho vzdělání, působení v Praze na univerzitě a v Betlémské kapli, exil, cestu do Kostnice a ukončení jeho života v Kostnici. Závěrečnou část tvoří reflexe Husovy osobnosti a odkazu v období reformace a protireformace, v době 19. a 20. století, Hus v protestantismu v Římskokatolické církvi a v Církvi československé husitské. Zvláštní pozornost je věnována Husovu vystoupení v souvislosti se světovou reformací v Německu, Švýcarsku a dalších zemích v podobě „Stromu reformace".
Výstava se koncentruje na tři základní místa spojená s Janem Husem: Husinec, Praha a Kostnice. Stručné medailony představují postavy, jakými jsou Jan Viklef, Konrád Waldhauser, Matěj z Janova, Michal de Causis, Jean Gerson, Štěpán z Pálče, Petr z Mladoňovic. Základními tématy jsou: reformní hnutí (reforma, reformace), Bible a její náboženský a kulturní význam, církev a společnost ve středověku (ideály a skutečnost), koncil (Kostnický koncil (1414-1418) jako významná evropská událost). Významným etickým tématem je svědomí.
Zvláštní zřetel je kladen na pietní a umělecké prvky výstavy. Centrálním a nejpamátnějším prostorem celé Národní kulturní památky a tím i výstavy je „Husova světnička". V její bezprostřední blízkosti se nachází „Husova modlitebna" vyjadřující spirituální rozměr této osobnosti projevující se modlitbou i duchovní písní.
K uměleckým prvkům náleží výtvarné řešení výstavy, včetně dřevěné plastiky „Pochodeň víry", dvou audiovizuálních programů „Ke kořenům" a dramatizace Husova procesu vycházející z dobových autentických svědectví. Ve venkovní části areálu Centra budou umístěny též tři plastiky studentů kamenické a sochařské školy z Hořic. Nově připravovaná expozice v Centru Mistra Jana Husa v Husinci je řešena v návaznosti na pietní charakter místa a sleduje jako své hlavní cíle hlediska poznávací, vzdělávací, ale i spirituální a kulturní.
Adresa: | Husova 37, 38421, Husinec, Jihočeský kraj |
---|---|
Telefon: | +420 725 062 066 |
Email: | info@cmjh.cz |
Web: | http://cmjh.cz |
Otevírací doba: |
Otevřeno út - ne květen, září, říjen 9:00 - 12:00, 13:00 - 16:00 červen, červenec, srpen Pondělí zavřeno |
Vstupné/Cena: |
Dospělí 50 Kč Snížené vstupné 30 Kč Rodinné vstupné 120 Kč Program pro školy 50 Kč Děti do 6 let a psi zdarma |
Tweet |
Zajímavá místa v okolí
- Kostel sv. Petra a Pavla - Prachatice - 3,19 km
- Prachatické muzeum - 4,1 km
- Měšťanský dům čp. 14 - 4,11 km
- Galerie Dolní Brána - 4,11 km
- Kostel sv. Jakuba Většího - Prachatice - 4,13 km
- Muzeum české loutky a cirkusu - Prachatice - 4,17 km
- Měšťanský dům čp. 184, zv. Bozkovského dům - 4,18 km
- Muzeum paličkované krajky v Prachaticích - 4,19 km
- Měšťanský dům čp. 119 - Prachatice - 4,2 km
- Měšťanský dům č.p.161 - Galerie Neumannka - Prachatice - 4,38 km