Pavel Hošek - Význam příběhu v židovské tradici
Nejdůležitější hodnoty židovské víry, moudrosti a životní praxe se předávají z generace na generaci vyprávěním příběhů. Židovské děti nepotřebují katechismus a rabínští učenci nepotřebují teologii, protože místo katechismu a teologie Židé společně slaví svátky a vyprávějí příběhy. Proč to tak je, se dozvíte na besedě.
Beseda v rámci festivalu Templfest.
Prof. Pavel Hošek Ph.D. (narozen 1973) je vedoucím katedry religionistiky na Evangelické teologické fakultě Univerzity Karlovy. Zabývá se vztahem teologie a kultury, odborně se věnuje vztahu teologie a vědy o náboženství a také předpokladům a možnostem mezináboženského dialogu. Je autorem knih C. S. Lewis: mýtus, imaginace a pravda (2004), Na cestě k dialogu: křesťanská víra v pluralitě náboženství (2005), Cesta ke kořenům: odkaz šlechtického rodu Milnerů z Milhausenu a jeho nositelé (2010), Židovská teologie křesťanství (2011), A bohové se vracejí. Proměny náboženství v postmoderní době (2012), Kouzlo vyprávění. Proměňující moc příběhu a „křest fantazie“ v pojetí C. S. Lewise (2013), V dobrých rukou (2013; spolu s Petrem Vaďurou), Cesta do Středu skutečnosti. Směřování k nebeskému cíli duchovní pouti v myšlení a díle C. S. Lewise (2014), Islám jako výzva pro křesťany (2016), Evangelium podle Jaroslava Foglara (2017).
Templfest je ostravským festivalem, který se soustavně, již 7 let věnuje židovsko-křesťanské kultuře. Připomíná významnou židovskou stopu v historii Ostravy, společné duchovní hodnoty židů i křesťanů, a chce pomoci budovat dobré vztahy k Židům i jejich nové domovině, státu Izrael, který vznikl před 70 lety ve Svaté zemi.
Komentáře
Tweet |