Rychlé vyhledávání akcí

Muzeum v Šumperku

sumperk_muzeum_ilustrfoto

Muzeum Šumperk je největším zařízením Vlastivědného muzea v Šumperku, a to jak rozsahem sbírkového fondu, tak velikostí expozic a výstavních prostor. Je sídlem ředitelství organizace, odborných pracovišť společenských a přírodních věd, redakce sborníku Severní Morava. Muzeum využívá více než poloviny budov areálu Pavlínina dvora v Šumperku, objektu v parku v centru města. Protože prostory zde nevyhovují pro činnost řemeslnických dílen muzea, kovářské, stolařské, stavební a preparátorské, využívá se i odloučeného pracoviště v bývalé robotárně na Lidické ulici. 

Muzeum v Šumperku bylo založeno jako soukromé v roce 1896 a po vzniku muzejního spolku po roce 19l0 bylo chápáno jako německé městské muzeum. První výstavní prostory mělo v bývalém dominikánském klášteře, po roce 1921 pak přesídlilo do tzv. Geschaderova domu v Kladské ulici. V roce 1945 bylo německé muzeum předáno do české správy a na počátku 50. let mu byly přiděleny nové prostory v Pavlínině dvoře.

Pavlínin dvůr byl původně příměstský hospodářský statek Franze Tersche z počátku 19. století, užívaný pro chov skotu a výrobu a distribuci mléka a mléčných výrobků. Byl to rozsáhlý prostor téměř čtvercového půdorysu obklopený řadou stodol, nejméně se dvěma velkými sálovými kravíny zaklenutými klenbami mezi pásy, s mléčnicí a s ubytováním pro personál. Ve 30. letech 19. století byl doplněn Terschovým synem o klasicistní panský obytný dům. Dům byl v 80. letech 19. století přestavěn architektem M.Hinträgerem na novorenesanční palác pro barona Chiariho a na počátku století 20. ještě rozšířen. Zároveň byly přestavovány i hospodářské budovy, postaveny rozlehlé stáje s litinovými sloupy a klenbami mezi traverzami. Kolem dvora byl založen park a poblíž zeleninová zahrada. Ve 20. letech 20. století byla modernizována mlékárna a zřízena prodejna mléka. Po roce 1945 přešel objekt do majetku Města Šumperka, byl zde městský stavební dvůr, sběrna odpadových surovin, garáže a posléze i muzeum. V 60. a 70. letech 20. století byly všechny stavby dvora včetně půdních prostor rekonstruovány pro potřeby kulturních zařízení sídlících ve městě. Pavlínin dvůr byl vyhlášen kulturní památkou. Muzeum opravami získalo kvalitní výstavní a koncertní síň, reprezentativní prostory pro stálou expozici, výstavní kabinet, řadu kanceláří pro odborné a správní pracovníky, aranžovnu, konzervátorskou a preparátorskou dílnu i menší provozní prostory pro řemesla. Na počátku 80. let bylo jižní křídlo dvora nahrazeno novostavbou určenou pro potřeby šumperského Domu kultury. Zkvalitňování vnitřního vybavení, opravy střech a inženýrských sítí probíhaly po celá 90. léta. V roce 2005–2006 proběhla rekonstrukce fasád severního křídla dvora a v části bývalých stájí byla vybudována Městská galerie, nové informační centrum a přednáškový sál. Rozsáhlý dvůr, který je jen občas užíván pro některé kulturně-společenské akce, bude rekonstruován v nejbližších letech a nabídne řadu dalších možností pro kulturní vyžití obyvatel města. Byla dokončena i rekonstrukce budov muzea v robotárně.

Muzejíčko

Od 1. ledna 2016 vzniklo v přízemí východního křídla šumperského muzea Muzejíčko, což je specifické zařízení pro rodiny s dětmi, děti a mládež, ale i pro dospělé, kteří si zachovali mladou duši a kteří si rádi pohrají, zasoutěží nebo si vyzkouší nějaké dnes již zapomenuté činnosti.

Celé přízemí východního křídla bude využíváno výlučně na výstavy určené dětem, na programy pro děti, dílny a další aktivity. Nově je zde zřízena i speciální místnost určená na kojení s mikrovlnnou troubou, ohřívači lahví a pultem na přebalování.

 Galerie mladých

Galerie mladých při Galerii Šumperska je otevřena od 30. 3.2007. Je umístěna v předsálí přednáškového sálu ve východním křídle šumperského muzea. Dává možnost vystavovat mladým či začínajícím tvůrcům. Propůjčení prostor je bezplatné, propagaci a instalaci výstavy si musí autor zajistit sám. Muzeum zapůjčí dle svých možností instalační mobiliář a zajistí přístupnost výstavy v souladu s provozními hodinami muzea v Šumperku. Délka trvání výstavy je nejméně jeden měsíc.

 

Adresa:Hlavní třída 22, 78701, Šumperk, Olomoucký kraj
Telefon:+420 583 214 070
Email:vmsumperk@muzeum-sumperk.cz
Web:www.muzeum-sumperk.cz
Otevírací doba:

celoročně úterý-neděle

9:00 - 12:00, 12:30 - 17:00

Vstupné/Cena:

Plné vstupné 
Stálá expozice - 40,– Kč 
Krátkodobé výstavy - cena stanovena dle náročnosti výstavy vždy samostatně a bude uvedena na plakátu k výstavě

Snížené vstupné 
Stálá expozice - 20,– Kč 
Krátkodobé výstavy - slevy budou uvedeny vždy ke konkrétní výstavě na plakátech (minimálně 50%)

Přednášky a dílny - cena bude stanovena dle náročnosti přednášky nebo dílny vždy samostatně a bude uvedena na plakátu k předmětné akci

Slevy
Min. 50% - žáci základních škol, studenti SŠ + VŠ, senioři od 65 let, skupiny žáků a studentů (min. 5 osob včetně pedagogického doprovodu), ZTP včetně doprovodu, děti do 6 let ve skupinách (nad 5 osob, včetně pedagogického dozoru - školky, tábory, atd.).

Rodinné pasy, Senior pasy – sleva 20 % z celkové částky vstupného pro rodinu.

Volné vstupy
Olomouc Region Card, AMG, ZMS, RG ČR, RGS, průkaz člena ČV a SK ICOM, děti do 6 let jednotlivě (pouze v případě stálých expozic), zaměstnanci Olomouckého kraje, NPÚ, pedagogický doprovod.

Bezplatné vstupy budou během kalendářního roku vždy minimálně v tyto dny: 18.4. (Mezinárodní den památek), 8.5, 18.5. (Mezinárodní den muzeí), 5. 7., 6. 7., 28. 9., 28. 10., 17.11 a nejméně jeden den během oslav Dnů evropského kulturního dědictví.

Pro děti:Možnost přebalování | Možnost ohřátí kojenecké stravy
Poslední aktualizace: 28.04.2016 10:22:14

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.