MALÉhRY a ČANKIŠOU: Jak na příšery
Potkali jste už někdy čerta, co vozí děti na ocase do školy, nebo hastrmana, který je vedoucím plaveckého oddílu, či třeba strašidlo, co by túze chtělo chodit do školy? Ne? To je zvláštní! V nové pohádkové knize Divadla MALÉhRY je takových "příšer" hned několik! A třeba to ve skutečnosti nejsou ani přîšery! Záleží jen na nás, jestli v nich umíme probudit dobro! V každém z nás ho alespoň kousíček je!
Herečky brněnského divadla Maléhry Daniela Zbytovská, Barbora Seidlová a Nikola Zbytovská, které mají na svém repertoáru několik autorských divadelních představení pro děti, se rozhodly vydat knihu vlastních pohádek. Autorkou textů je Daniela Zbytovská a ilustrací se ujala mladá výtvarnice Karolína Stryková.
Pohádky, jejichž hlavní hrdinové jsou čert, hastrman, čarodějnice, jezinky nebo strašidlo pojednávají o tom, že v každém z nás je něco dobrého. Dokonce i v čertovi. Záleží na nás, jak v sobě navzájem dokážeme to dobré probudit! A tak čert může vozit děti do školy na ocase, nebo čarodějnice léčit kouzelnými lektvary celou vesnici.
A protože k pohádkám, zvláště k těm veselým, patří písničky, MALÉhRY oslovily svou nejoblíbenější kapelu Čankišou a namluvily několik pohádek, které Čankišou doplnili svými originálními písničkami a zvukovými efekty.
Z šesti pohádkových příběhů se jich na CD objeví pět a jsou orámovány šesti skladbami kapely Čankišou, která tentokrát naprosto výjimečně zpívá v češtině. Závěr alba doplňuje ukolébavka. Šestý příběh je pak volně ke stažení na stránkách vydavatelství Indies Scope, které se ujalo vydání CD.
„Natáčení CD byla naprosto ojedinělá zkušenost, protože kluci z Čankišou nás donutili k ječení, chrastění různými nástroji a dalším formám "umělecké interpretace", o které jsme neměly ani tušení! Ale měli takové charisma, že jim nešlo odolat!“, říká o natáčení Nikola Zbytovská.
Pohádky jsou určené dětem od 4 do 7 let, jsou komediálně laděné a reflektují problémy dnešních dětí, jakými jsou soupeřivost nebo nechuť přijmout někoho, kdo je jiný. Být jiný nemusí nutně znamenat být špatný. Možná, že všichni ti čerti, hastrmani, čarodějnice nebo strašidla dokáží krásné věci, když je někdo dokáže mít rád!
Pohádky Jak na příšery se objeví na pultech obchodů v knižním vydání na počátku prosince 2013. Kniha i obal CD jsou doplněny originálními ilustracemi Karolíny Strykové.
MALÉhRY
Divadlo MALÉhRY je autorské divadlo, které má zázemí v Divadle Bolka Polívky v Brně. Herečky Daniela Zbytovská, Barbora Seidlová a Nikola Zbytovská tvoří vlastní inscenace, které čerpají ze života kolem nás, z vlastních prožitků či z prožitků kamarádů a známých. Nutně z toho vycházejí komedie, protože každá situace viděna z určitého úhlu pohledu vyznívá na jevišti komicky. Pokud se sami sobě dokážeme zasmát, máme vyhráno!
A protože každý z nás byl někdy dítětem nebo někteří šťastlivci jím zůstali i v dospělém věku, MALÉhRY nezapomínají ani na tvorbu pro dětské publikum. Mají na repertoáru několik komediálně laděných inscenací pro děti, se kterými hostují v divadlech po celé naší vlasti. Dívat se alespoň na chvíli na svět dětskýma očima je obrovská meditace a radost!
KAROLÍNA STRYKOVÁ
Studovala Střední uměleckou školu grafickou v Jihlavě, později Ústav umění a designu Západočeské univerzity v Plzni, bakalářský obor Ilustrace a grafika/Kniha a tvarování papíru, a nyní pokračuje v Plzni v magisterském studiu na budoucí Fakultě Ladislava Sutnara v ateliéru grafického designu Zdeňka Zieglera. Osm let už se tedy věnuje grafice, kresbě a práci s papírem. Její tvorba vyniká svojí hravostí a nápaditostí, přitom stále respektuje linii jednoduchosti.
ČANKIŠOU
Sedmičlenná kapela Čankišou nezapomenutelně proniká do povědomí posluchačů doma i v zahraničí díky svým koncertům překypujícím energií a divokými rytmy, kde se míchají různé etnické vlivy, exotické nástroje a rockové kořeny. Čankišou se svou muzikou, která mění koncerty v divoký taneční rej, projeli svět od ostrova Réunion v Indickém oceánu až po Pakistán.
Kapelu Čankišou založili původem bigbeatoví muzikanti na vánočním mejdanu v roce 1999. Za pomoci nejrůznějších nástrojů z celého světa se vrhli do pro ně naprosto nových vod ethna, world music a originálně opřeli svou tvorbu o legendu dávného jednonohého lidu Čanki. Za téměř 15 let existence si kapela vydobyla pevné místo na hudebním slunci a dnes patří ke špičce české world music.
Čankišou vydali několik úspěšných desek: debutové album Hudba lidu Čanki překypující energií a entuziasmem z nově zkoumaných vod world music (2000), zahloubanější Densé ju s titulní mongolskou lidovou písní (2004), kterou si frontman přivezl z mongolského festivalu, a třetí CD Gamagaj inspirované stejnojmennou postavou z knihy Umberta Eca Baudolino (vše FT Records). Početné cesty po dalekých krajích a nejrůznější fúze s místními muzikanty jsou hlavním inspiračním zdrojem čtvrté desky Lé La (2008), která vyšla u vydavatelství Indies Scope. Novinář Jiří Moravčík ji označil za nejlepší české world music album roku 2008 a kapela za něj získala nominaci na Anděla 2008 v kategorii world music. Aktuální deska pojmenovaná Faÿt vyšla v září 2011 opět u Indies Scope.
V roce 2007 vyšla na českém knižním trhu ojedinělá knížka Ukopnutý palec aneb Příběhy lidu Čanki doplněná soundtrackem (vydavatelství Julius Zirkus). Jde o sbírku 13 příběhů od několika autorů, kteří se každý po svém nechali inspirovat legendou jednonohého lidu Čanki. Originální soundtrack pak obsahuje 13 skladeb, kdy každá povídka inspirovala konkrétního muzikanta Čankišou ke zhudebnění.
Čankišou pravidelně čeří domácí i zahraniční festivalové a klubové vody včetně těch nejprestižnějších. Kapela již navštívila 15 zemí, např. Sziget 2010 a 2013 v Maďarsku, Street party 2013 v Belgii, Rainforest Word music festival 2012 na malajském Borneu, Gena festival 2011 ve Švýcarsku, Maalmikula 2008 v Estonsku, Amsterdam Roots festival 2007 v Holandsku, World Performing and Visual Arts festival 2005 a 2007 v Pakistánu, Manapany Surf festival 2006 na ostrově Réunion v Indickém oceánu apod. Kapela též fúzovala se světovou hvězdou world music Sain Zahoorem, který získal prestižní ocenění BBC World music 2006.
Kapela hraje v obsazení:
Karel Heřman – zpěv
Zdeněk Kluka – zpěv, bicí, perkuse, balafon, blasakordeon, tahací harmonika
David Synák – didjeridoo, flétny, altsax, sopránsax, jinagovi, perkuse, sbor
Martin Krajíček – mandolína, kytara, sbor
Jan Kluka – djembe, perkuse, bicí, trabuka, yarin, sbor
René Senko – tenorsax, perkuse, sbor
Roman Mrázek – baskytara, sbor
Jiří Suchý – bicí, djembe, perkuse
Divadlo MALÉhRy: Daniela Zbytovská, Barbora Seidlová, Nikola Zbytovská
foto: Robert Vano
Tweet |