Vodní hrad Švihov
Hrad Švihov nechal zbudovat na konci 15. století královský sudí Půta Švihovský,
jeden z nejvýznamnějších mužů rodu Rýzmberků. Obratně se pohyboval na dvoře
krále Vladislava II. Jagellonského a nabyl nemalého vlivu a majetku. Kromě hradu Švihova připojil Půta k rýzmberskému panství také hrady Rábí, Horažďovice
a Prácheň. Od krále jako zástavu za půjčení jistého finančního obnosu dostal
do vlastnictví také Roudnici nad Labem v Severních Čechách nebo knížectví
Kozelské ve Slezsku.
Hrad Švihov byl od prvotní myšlenky komponován jako umělý ostrov. Budovy v centrální dispozici tvořily jádro hradu s paláci, kaplí a schodišťovou věží a uzavíraly tak čtverhranné vnitřní nádvoří. Chráněny byly pásem vnitřních hradeb se čtyřmi nárožními baštami a prvním vodním příkopem. Druhý pás hradeb, také s vodním příkopem, obkružoval jádro hradu a zesiloval tak možnosti obrany. Tato druhá stavební fáze byla však dokončena až po Půtově smrti (1504), tedy již na počátku 16. století. Na dostavbě se výrazně podílel i známý pozdně gotický architekt Benedikt Ried (Rejt). Oba vodní příkopy byly napájeny vodou z řeky Úhlavy.
Po Půtově smrti zdědili hrad jeho dva synové Václav s Jindřichem. Nepodařilo se jim však panství udržet a museli se postupně svých majetků vzdávat. Hrad Švihov prodali roku 1548 Heraltu Kavkovi z Říčan a ze Štěkně, jehož dva synové se hradu o padesát let později v roce 1598 opět zbavili. Tentokrát byl kupcem Humprecht Černín z Chudenic.
Osudové období pro hrad nastává v první polovině 17. století, kdy ztrácí své původní funkce. Během Třicetileté války dvakrát odolal útokům švédských vojsk, ale po válce byl vydán císařův rozkaz k jeho srovnání se zemí. Ferdinand III. Habsburský chtěl demoličním dekretem vztahujícím se na výrazný počet českých hradů eliminovat možnost obsadit pevnosti loupeživými hordami, které byly jedním z důsledků dlouhotrvající války. Švihov tedy v té době, a z vůle krále, přišel o velkou část vnějšího opevnění a o oba vodní příkopy.
Černínům se demolici hradu podařilo zrušit. Hrad však nadále využívali už jen
k hospodářským účelům. Z obou paláců se staly sýpky a předhradí hospodářským dvorem. Tak byl hrad využíván pod vedením správců až do první poloviny 20. století
a jeho údržba se omezovala jen na nejnutnější práce, až je v roce 1926 v úředních spisech označován jako „zřícenina“. O čtyři roky později si však k hradu našel vztah Eugen Černín, který provedl základní kroky k záchraně gotické památky včetně oprav zastřešení.
Druhou světovou válku hrad přečkal jako hospodářství bez větších škod a po válce byl jako součást černínského majetku konfiskován. V roce 1947 převzala správu nad hradem právě vzniklá Národní kulturní komise, která takřka neprodleně zahájila rozsáhlou průzkumovou a rekonstrukční činnost, jejíž nejnáročnější část se odehrála již v 50. – 60. letech 20. století. Na obnově se tehdy velkou měrou podílel ing. arch. Břetislav Štorm.
Po náročných stavebních rekonstrukcích vyvstala otázka instalací interiérů, což komplikoval fakt, že z původního vybavení se dochovalo jen velmi málo. Proto byla zvolena tzv. náznaková instalace, která má v návštěvníkovi vyvolat dojem zabydleného pozdně středověkého šlechtického sídla.
Dnes je hrad ve správě Národního památkového ústavu a prezentuje se široké veřejnosti prostřednictvím dvou prohlídkových tras.
Foto a text: www.hradsvihov.cz
Adresa: | Žižkova 1, 34012, Švihov, Plzeňský kraj |
---|---|
Telefon: | +420 376 393 378, 606 666 419 |
Email: | svihov@npu.cz |
Web: | www.hradsvihov.cz |
Otevírací doba: | 1. 1.–31. 3. uzavřen |
Vstupné/Cena: | Dospělí 150 Kč |
Tweet |
Zajímavá místa v okolí
- Zřícenina hradu Kokšín - 1,41 km
- Červené Poříčí - 2,75 km
- Zámek Červené Poříčí - 2,75 km
- Zřícenina hradu Roupov - 6,64 km
- Zámek Lužany – Hlávkův památník - 7,54 km
- Galerie U Bílého jednorožce v Klatovech, Klatovy - 8,39 km
- Barokní lékárna U Bílého jednorožce - Klatovy - 8,46 km
- Katakomby - Klatovy - 8,46 km
- Černá věž - Klatovy - 8,46 km
- Radnice - Klatovy - 8,46 km