Villa Pellé
Villa Pellé neboli Pelléova vila je novorenesanční objekt v rezidenční části Prahy 6, obklopený unikátní historickou zástavbou, umístěný v klidové zóně a zároveň je výborně dostupný. Villa Pellé je ideálním prostorem pro kulturní a společenské události rozmanitého charakteru. Ve čtyřech zrekonstruovaných podlažích rozlehlé vily se konají akce, které nezávisle na sobě a zároveň v propojení uspokojují kulturně-společenské potřeby návštěvníků různého věku a zaměření. Villa Pellé je nové kulturní a společenské centrum s nadstandardní programovou nabídkou. Slouží nejen zábavě, ale také vzdělávání a poznávání a v neposlední řadě i rozvoji kreativity. Vila v Pelléově ulici prochází další rekonverzí – směrem k živému a mezioborovému využití.
Historie budovy a současnost Villy Pellé
Vilu postavil v letech 1889–1890 architekt Rudolf Koukola na zakázku pro Marii Knoblochovou. Objekt s bohatou sgrafitovou výzdobou fasády a se zbytky zachované štukové dekorace vnitřních prostor, patří mezi nejznámější vily v rezidenční oblasti, která se rozkládá od křižovatky Špejchar až ke Královské oboře. Vila vystřídala množství majitelů a nájemců, mezi nimiž byl bezesporu nejznámějším obyvatelem francouzský generál Maurice César Joseph Pellé, náčelník francouzské vojenské mise v ČSR, který zde žil v letech 1919–1920. Význam Pellého tkví v jeho zásadním vlivu na vytváření československé armády. Maurice Pellé zrušil dobrovolnický charakter vojska, vytvořil pravidelnou armádu s pevným vojenským řádem, zavedl organizaci generálního štábu a ministerstva národní obrany a založil v ČSR vojenské školství. V roce 1919 obdržel hodnost československého armádního generála a stal se náčelníkem hlavního štábu československé armády. S Čechami ho pojila nejen vojenská služba a diplomatická činnost, v roce 1921 se oženil s Jarmilou Braunerovou, neteří malířky Zdenky Braunerové, s níž měl dceru Marishku Pellé. Generál zemřel v roce 1924. Vila později přešla do majetku obce a v letech 1978 až 2001 zde sídlila mateřská školka, jejíž provoz znamenal množství úprav, které zasáhly do původní architektury objektu. V roce 1994 proběhla první rekonstrukce, o rok později byl dům opatřen pamětní deskou věnovanou M. C. Pellému. Od roku 2003 zde sídlila obecně prospěšná společnost Pelléova vila a Galerie Anderle. Novým provozovatelem je od září 2014 spolek Porte.
Provozovatel Villy Pellé, spolek Porte, je nestátní, nezisková a dobrovolná organizace, která od doby svého vzniku zorganizovala desítky kulturních akcí – výstav výtvarného umění, koncertů, programů pro seniory a děti. Členové jsou odborníci z různých oborů s humanitním, technickým i sociálním vzděláním. Nedílnou součástí aktivit Porte je podpora charitativní činnosti a pomoc potřebným. Porte získává prostředky na svoji činnost z darů, grantů, dotací a vlastní činností. www.porteos.cz
Adresa: | Pelléova 10, 16000, Praha 6, Praha |
---|---|
Telefon: | +420 224 326 180 |
Web: | www.villapelle.cz |
Otevírací doba: | Út - Pá 13:00 - 18:00 So - Ne 11:00 - 18:00 Zavřeno o svátcích. |
Vstupné/Cena: | plné 90,- RODINNÉ VSTUPNÉ SKUPINOVÁ SLEVA (pro školy): |
Tweet |
Zajímavá místa v okolí
- Cafe Pointa - 0,21 km
- Vypálené koťátko - 0,49 km
- Národní galerie - Valdštejnská jízdárna - 0,76 km
- Nejvyšší purkrabství Pražského hradu - 0,77 km
- Muzeum hraček Praha - 0,81 km
- Valdštejnská jízdárna - 0,83 km
- Galerie Chodník - 0,86 km
- Skleněný palác - 0,86 km
- Galerie Scarabeus - 0,97 km
- Pravá solná jeskyně - 1 km