Zázračný 3D svět a anamorfní obrazy jsou k vidění v OC Šestka
Chcete si nechat nascanovat obličej a odnést si jeho plastickou podobu? Víte, co vše dokáže napsat 3D pero? Drželi jste už v ruce trojrozměrnou fotku? A věděli jste, že ze starých hraček lze na úrovni optického klamu složit jakýkoliv 3D obraz? V OC Šestka je možné až do 30. dubna v rámci projektu 3D svět vyzkoušet vše, co zvědavost malých i velkých návštěvníků ráčí.
3D svět kombinuje špičkové technologie pracující s trojrozměrnými výstupy, jako jsou fotografie, hračky, skládačky a další předměty, s plastikami vyhledávaného sochaře Michala Trpáka a prostorovými instalacemi ze starých předmětů, jež navrhl vizuální umělec Patrik Proško.
Velkou pozornost na sebe strhávají dva obrazy-instalace Patrika Proško, jejichž motiv je patrný jen při pohledu z určitého úhlu a které jinak vypadají jako shluk věcí poházených na hromadu bez ladu a skladu. Na Šestce se mu touto technikou podařilo vykouzlit z elektrospotřebičů a dalších předmětů tvář geniálního vynálezce Nikoly Tesly a z hraček obraz dětské tváře. Takovýmto instalacím se v odborné terminologii říká anamorfní obrazy a toto je jejich česká premiéra. V zahraničí jsou podobné instalace velkým hitem. Svědčí o tom milionové návštěvnosti videí na YouTube nebo masové sdílení fotek na sociálních sítích. Pracují totiž jak se sofistikovanými technologiemi, tak s představivostí diváků.
„Jsme skutečně pyšní, že tuzemská premiéra anamorfních obrazů se odehrává právě v našem centru. Práce na nich trvala dohromady tři měsíce,“ říká Leoš Pajer, marketingový manažer OC Šestka. 3D svět je dalším z řady výpravným projektů, jimiž toto pražské obchodní centrum pravidelně ožívá a dostává tím své pověsti místa, kde se zabaví celá rodina.
Vyzkoušet si 3D tiskárny, pero nebo scanner či navštívit výstavy Patrika Proško a Michala Trpáka bude možné až do 30. dubna. Vše bezplatně. Další informace k programu v OC Šestka na www.oc-sestka.cz a na www.facebook.com/ocsestka.
Patrik Proško se svou intalací tváře Nikoly Tesly ze starých elektrospotřebičů
Patrik Proško
Tvorba Patrika Proška je zaměřena především na hyperrealistické a výrazově expresivní sochařství realizované v široké škále současných i tradičních materálů a technologií. Pohybuje se na pestrém poli umělecké kreativity v široké škále současných i tradičních materiálů a technologií, řemeslo nevyjímaje. Od volné tvorby, přes portréty a pamětní desky, umělecké zásahy do interiérů i exteriérů, spolupráce s architekty a vědci až po nástěnné malby a instalace - např. vědecké rekonstrukce vyhynulých zvířat z doby ledové, nebo realizace největší sochy krajiny v Evropě indonéské džungle pro pražskou ZOO (2000 m2). V současné době se věnuje velkoplošným, ručně malovaným 3D obrazům a instalacím.
Michal Trpák
Michal Trpák se narodil v Českých Budějovicích v roce 1982. Jeho studium umění začalo na SUPŠ v Č. Krumlově obor kamenosochařství. V roce 2007 byl přijat na VŠUP v Praze do atelieru prof. J. Beránka. Průběhu tohoto studia absolvoval roční stáže ve finském Lahti a kanadském Vancouveru. Dále v roce 2012 dokončil doktorandské studium na Akademii umění v Banské Bystrici pod vedením prof. B. Jirků. Michal Trpák žije a tvoří v Č. Budějovicích, mimo jiné je organizátorem a kurátorem sochařské výstavy Umění ve městě. Sochy a obrazy Michala Trpáka jsou zastoupeny v soukromých sbírkách nebo veřejných prostranství měst v Č. Budějovicích, Praze, Německu, Kanadě, Francii a Rusku. Věnuje se i grafice a malbě.
Tweet |