Vaginální infekce trápí spoustu žen. Jak jim předcházet a jak je léčit?
Problémy v oblasti intimních partií potrápí alespoň jednou za život až dvě třetiny žen a pravidelně jimi trpí až pětina ženské populace. Vaginální infekce je způsobena narušením přirozené rovnováhy ve vaginální mikroflóře. Může být bakteriálního, nebo kvasinkového původu. Mezi rizikové faktory patří životní styl a hygiena, hormonální faktory a zdravotní stav ženy.
Ženské intimní zdraví závisí na vzájemné rovnováze mikroorganismů vaginální mikroflóry, která zajišťuje přirozenou ochranu genitálního ústrojí před vstupem, rozvojem a šířením infekce. Vaginální mikroflóra je u zdravé fertilní ženy tvořená převážně laktobacily, které hrají důležitou roli při ochraně proti patogenům a také produkují kyselinu mléčnou, jež udržuje v těle přirozenou hodnotu pH a vytváří tak kyselé prostředí, které není pro bakterie pohostinné.
Příčiny vaginální infekce
Rovnováha vaginálního ekosystému je ale neustále narušována faktory vyplývajících z životního stylu ženy, jako je navštěvování fitness center, tělocvičen, plaveckých bazénů a vířivek, dlouhé výlety nebo používání veřejných toalet. Důvodem potíží může být samozřejmě také sexulání život, zvláště v případě nového sexuálního partnera, či více sexuálních partnerů. Muži se mohou snadno stát přenašečem infekce, žádné příznaky se u nich ale neprojeví. Důležitým rizikovým faktorem pro vznik vaginální infekce je i osobní hygiena, která by se neměla podceňovat, ale ani přehánět, protože časté mytí může narušit ideální pH. Svůj podíl na vaginálních infekcích má i nesprávné oblékání.
Problémy se mohou objevit také se změnou hladiny estrogenu. Ta se mění v souvislosti s hormonálním cyklem, v těhotenství, po porodu nebo při menopauze. Nežádoucí vliv může mít i užívání antikoncepce, ať už hormonální nebo nehormonální (používání pesarů a spermicidů).
Velmi často se žena potýká s intimními potížemi například po užívání antibiotik, která mají zásadní vliv na rovnováhu mikroorganismů v těle. Antibiotika totiž kromě léčby původního onemocnění zabíjí i mikroorganizmy, které jsou pro tělo příznivé. Problémem trpí také ženy s poruchami imunity, nezanedbatelný vliv má také stres a únava. To všechno jsou faktory, které mají vliv na celkové oslabení organismu a dávají tak mnohem větší šanci nežádoucím mikroorganizmům proniknout do oblasti ženských intimních partií.
Naruší-li se přirozená rovnováha ve vaginální mikroflóře, začnou se nadměrně množit potenciální patogeny – bakterie a kvasinky, což může vést k vaginální infekci a zánětu poševní sliznice.
Příznaky vaginální infekce
Typickými příznaky jsou tlak a bolest v podbřišku. Dále úmorné až bolestivé svědění v oblasti stydkých pysků a nepřehlédnutelný bělavý, hrudkovitý, bílý výtok, který často velmi nepříjemně zapáchá. V některých případech se můžeme setkat i s pálením při močení a bolestí při pohlavním styku. Nepříjemnými se tak stávají i pohybové aktivity, žena je tak v době výskytu potíží velmi limitována a často se musí vzdát svých běžných aktivit a koníčků. Tyto nepříjemné příznaky neohrožují sice ženu na životě, ale výrazně ji obtěžují a významně tak snižují její kvalitu života.
Jak těmto potížím předcházet a jaké zásady dodržovat
Potížím můžeme předcházet, když se budeme snažit minimalizovat všechny výše uvedené rizikové faktory, které svým chováním a životním stylem můžeme ovlivnit. Patří mezi ně například dodržování hygienických pravidel při sexuálním styku a pravidelné kontroly u gynekologa. Velmi důležitá je také správná intimní hygiena. Je poměrně alarmující, že přestože se dvě třetiny žen v životě potkaly s vaginální infekcí a pětina žen těmito problémy trpí pravidelně, pouze 13 % žen zařazuje do péče o své tělo prostředky ženské intimní hygieny.
V létě dbejte na to, abyste nezůstávaly příliš dlouho v mokrých plavkách a vyhněte se také koupání ve špinavé vodě. Celoročně potom pamatujte na to, že není vhodné nosit těsné oblečení a spodní prádlo z umělých materiálů. Nedoporučuje se ani používat parfémované slipové vložky, toaletní papír nebo parfémovaná intimní mýdla.
Jak rozlišit bakteriální infekci od kvasinkové, léčba vaginální infekce
Z laického hlediska je velmi těžké rozlišit bakteriální infekci od kvasinkové. Obě mohou mít, především z pohledu laika, společné příznaky, mezi které patří zejména zmiňované svědění genitálií, tvarohovitý či vodnatý výtok s nepříjemným zápachem, lokální zarudnutí či otok.
I z tohoto důvodu se většina žen při prvním výskytu intimních potíží obrací na svého gynekologa. Následně má tendenci při opětovném výskytu podobných symptomů opětovně použít stejný prostředek, který jí pomohl v prvním případě.
Tento způsob s sebou ovšem nese riziko, že samoléčba nemusí být účinná nebo může dokonce potíže zhoršit, protože se může jednat o jiný typ infekce než v předchozím případě. Vhodným řešením tedy je užít takový přípravek, který se umí vypořádat s oběma hlavními typy vaginální infekce – kvasinkovou i bakteriální.
Toto kritérium splňují například přípravky značky Idelyn Beliema, které právě přicházejí na trh a jsou volně prodejné v lékárnách. Ambasadorkou značky se stala modelka, moderátorka a lékárnice Jana Doleželová. "Vzhledem k tomu, že produkty Idelyn Beliema redukují symptomy jak bakteriálních, tak i kvasinkových infekcí, mohou být vaší první pomocí ještě před návštěvou gynekologa,“ říká farmaceutka PharmDr. Jana Doleželová. Produktová řada obsahuje balení 10 vaginálních tablet obsahujících laktobacily a kyselinu mléčnou, intim krém, který utišuje a zklidňuje infekcí podrážděné intimní partie a intim gel vhodný jak pro každodenní osobní hygienu, tak při akutních problémech. Každý z výrobků je prodáván samostatně, jejich cena se pohybuje od 119 do 259 korun.
Tweet |