V ostravské zoo se narodilo mládě slona indického. Nepřijímá ale potravu
Slonice Vishesh porodila v úterý 4. února v ostravské zoologické zahradě své druhé mládě. Porod zvládla během jedné hodiny a bez komplikací. Mládě se vzápětí začalo stavět na vlastní nohy, je vitální a dostatečně vyvinuté. Do dnešního dne ale nezačalo přijímat od matky mléko.
Ošetřovatelé se pokoušeli nakrmit mládě z láhve, nejprve přes bariéry, poté uvnitř v přítomnosti matky, ale všechny pokusy byly neúspěšné. Zoo se proto rozhodla k velmi riskantnímu kroku - na nezbytně dlouhou dobu oddělit mládě od matky. Oddělení mláděte od matky je riskantní, protože slonice Vishesh je chována v tzv. chráněném kontaktu a není tedy zvyklá na přímý kontakt s lidmi. Krok tak mohl ohrozit nejen matku a mládě, ale i životy ošetřovatelů. Oddělení ale naštěstí bylo úspěšné a bylo při něm zjištěno, že mládě nemá dostatečný sací reflex. Ani při oddělení se však mládě nepodařilo nakrmit náhražkou mateřského mléka. Vishesh byla po celou dobu oddělení silně nervózní. Po navrácení své mládě bez problémů přijala.
Zoologická zahrada Ostrava konzultovala situaci v průběhu dnešní noci s odborníky z celého světa. V českých zoo totiž podobná zkušenost dosud chybí. Dnes ráno po dlouhé diskusi rozhodla, že mládě znovu oddělí od matky a bude nakrmeno sondou přímo do žaludku. Jde o krajní řešení situace a zákrok nemusí být úspěšný.
Sedmnáctiletá samice Vishesh je matkou již podruhé. Její první mládě narozené před třemi lety však bylo nedonošené a po dvou měsících zemřelo v důsledku oslabení imunity. Toto první Vishesino mládě narozené v roce 2011 bylo vůbec prvním živým slůnětem v České republice.
Slon indický (Elephas maximus) je jediný nevymřelý druh slona z rodu Elephas. Jde o největšího suchozemského živočicha žijícího v Asii. Dorůstá do výšky 2-4 metry a váží 3-5 tun. Vyskytuje se v Bangladéši, Indii, na Srí Lance, v Indočíně a v částech Nepálu, Indonésie a Thajska. Je považován za ohrožený druh, ve volné přírodě žije odhadem 40-50 tisíc jedinců. Samice jsou březí 18-22 měsíců a svá mláďata kojí 2-3 roky. V zajetí je rozmnožování slonů indických velice obtížné.
Zdroj: www.zoo-ostrava.cz, www.wikipedia.org
Tweet |
Zajímavá místa v okolí
- Zoologická zahrada Ostrava - 0,57 km
- Naučná stezka Heřmanický rybník - 2,23 km
- Slezskoostravský hrad - 2,95 km
- Naučná stezka Slezská Ostrava - 3 km
- Ostravské muzeum - 3,33 km
- Človíčkov Ostrava - 3,34 km
- Miniuni - svět miniatur - 3,34 km
- Vyhlídková věž Nové radnice - 3,36 km
- Vodní svět SAREZA - 3,63 km
- Komenského sady - 3,73 km