Rychlé vyhledávání akcí

Se sebevražednými myšlenkami se Lince bezpečí svěří 3 děti denně

pribehy_linkaBezpeci_plakat2

V roce 2012 přijala Linka bezpečí, největší a nejstarší dětská krizová linka v České republice, na svém bezplatném čísle 116 111 celkem 238183 hovorů.  

Mezi nejfrekventovanější témata, kvůli kterým děti nejčastěji ve věku 14 - 16 let na linku volali, patří rodinné vztahy, týrání, zneužívání a zanedbávání, konfliktní partnerské vztahy a rozchody a vztahy s kamarády.

Největší nárůst Linka bezpečí zaznamenala v uplynulém roce u hovorů na téma strach, osamělost, sebevražedné tendence a problémy spojené se sexuálním vyzráváním. "Zvyšující se počet hovorů na téma sexuality může vypovídat o určité neschopnosti školského systému České republiky pracovat s tímto tématem. Také proto chystá Linka bezpečí v roce 2013 vydání další odborné publikace, tentokrát na téma Děti a jejich sexualita," říká Richard Schinko, ředitel Sdružení Linka bezpečí. Hovorů na téma osamělost bylo v roce 2012 820, tedy o 258 více než v roce 2011. Stále se zvyšující číslo zřejmě odráží skutečnost, že individualizovaná společnost vede ke zvýšenému pocitu osamělosti a rostoucí potřebě někoho kontaktovat. Sebevražedné tendence řeší Linka bezpečí průměrně 3 denně. V loňském roce byla nucena realizovat 46 intervencí ve spolupráci se Záchrannou službou u případů, kdy nebylo možné situaci vyřešit po telefonu. Za poslední čtyři roky se toto téma na Lince bezpečí zdvojnásobilo.

Denně přijme Linka bezpečí zhruba 700 telefonátů. V nepřetržitém směnném provozu se zde střídá 100 konzultantů. Jeden hovor trvá průměrně 12 minut. Vyskytují se tu ale i dvouhodinové rozhovory, vždy záleží na závažnosti tématu. Častěji pomoc vyhledávají děvčata. "Myslíme si ale, že to není tím, že by holky více problémy prožívaly nebo se jimi více trápily. Může za to přetrvávající genderový stereotyp, že kluci si o pomoc nemají říkat. V opravdu závažných tématech jako jsou třeba sebevražedné tendence je totiž poměr chlapců a dívek vyrovnaný," řekl pro Ententýky.cz Jan Kaňák, sociální pracovník Linky bezpečí, který pro ni pracuje již devátým rokem.

Sdružení Linka bezpečí, které Linku bezpečí provozuje, nabízí kromě pomoci dětem také pomoc rodičům a pedagogům, kteří potřebují poradit s výchovnými problémy týkající se dětí. Ti se mohou obracet na Rodičovskou linku 840 111 234. V roce 2012 na ní bylo přijato 640 dotazů. 

K on-line službám Sdružení Linka bezpečí patří E-mailová poradna a Chat Linky bezpečí

Na konci loňského se Linka bezpečí zapojila do mezinárodního projektu "Posilování práv dětí v evropské společnosti prostřednictvím dětských linek bezpečí", který iniciovala bulharská nadace Animus Association Foundation. Projekt je určen dětem ze střední a východní Evropy a a jeho cílem je pomoci bulharským, rumunským, polským, českým a slovenským dětem, aby se staly aktivními, svobodnými a silnými členy svých zemí. Vychází z myšlenky, že děti mají právo podílet se na záležitostech, které je zajímají a které se jich dotýkají. Od dospělých to vyžaduje, aby naslouchali jejich názorům, brali je vážně a neznevažovali jejich starosti, ale naopak je chápali. projekt je tak cílenou iniciativou dávající dětem v pěti evropských zemích příležitost, aby byly vyslyšeny a aby jejich názory byly ceněny a respektovány i dospělým okolím.

Projekt se skládá ze čtyř fází, kterých se děti mohou dobrovolně zúčastnit:

• průzkum aktuálních problémů dětí
• zapojení dětí v dětských seminářích a pracovních skupinách
• monitorování
• hodnocení jejich účasti
Během kampaně budou mít děti také příležitost navštívit dětskou linku bezpečí v příslušných zemích v rámci dní otevřených dveří a zúčastnit se tříměsíční virtuální akce, během níž budou moci hovořit o aktuálních problémech, které již nastolily děti volající na dětské linky a vyjádřit k nim tak vlastní postoj či zkušenost.

Druhým aktuálním projektem Linky bezpečí jsou "Příběhy". Každý, kdo se někdy ocitl v roli klienta Linky bezpečí a má chuť se podělit o svou zkušenost, o svou další životní cestu, může nyní napsat na e-mail: mujpribeh@linkabezpeci.cz. Linka bezpečí i v tomto případě samozřejmě ctí anonymitu klienta.

Linka bezpečí existuje v České republice již 19 let a za tu dobu vyslechla téměř 9 miliónů dětských příběhů

 


Datum vložení: 01.03.2013 12:12:17

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.