Rychlé vyhledávání akcí

Rozvoji emoční inteligence dětí pomáhá nový e-shop s terapeutickými hračkami

loto_deskova_hra_terahry_ilustrfoto

Rodičům, psychologům i učitelům je určena nově vzniklá platforma terapeutických hraček Terahry, která se zaměřuje na rozvoj sociální inteligence dětí a na zlepšení komunikace v rodině. Hračky jsou určené pro děti od 3 do 12 let a jsou postavené na metodě terapie hrou, která je atraktivní pro nejmenší i dospělé. 

Terahry založila psycholožka Hana Krejsová spolu s koučkou Karolínou Puttovou. Oběma něco podobného chybělo při jejich práci s dětmi a emoční inteligencí. „Je pro mě důležité, aby v celém terapeutickém procesu mohli být rodiče nebo ti, kteří stojí dítěti nablízku, sami aktivní a podíleli se na řešení problému dítěte. Proto jsem hledala nástroje, které by jim v tomto ohledu mohly pomoci. Když jsem narazila na WorryWoos a další pomůcky, byla to láska na první pohled a ono nutkání dostat tyto krásné a zároveň užitečné hračky k dětem, stálo za zrodem Teraher. To, na čem skutečně záleží při hledání řešení dětských potíží, je pevné pouto s blízkými osobami. Nikdy nedopusťte, aby se problém postavil mezi vás a dítě, když můžete být spojenci,“ vysvětluje Hana Krejsová.

Emoční inteligence je souhrn schopností, mezi které patří například sebeovládání, vytrvalost, schopnost vyvinout úsilí a sám sebe motivovat. Všechny tyto schopnosti můžeme v dětech pěstovat a poskytovat jim tak lepší základ pro využití všech nadání, kterými je obdařila příroda. Emoční inteligence nijak nesouvisí s hodnotou IQ, ba často je v nepřímé úměře k ní. Mnoho vysoce inteligentních lidí jde v životě ze zklamání do zklamání, zatímco jedinci s menší hodnotou IQ vedou spokojený život. 

Prostřednictvím vhodných hraček se děti naučí přirozeně vyjadřovat své emoce, řešit problémy a rozvíjet komunikační dovednosti, což podporuje jejich sebedůvěru a pocit vlastní odpovědnosti. Výzkumy v knize Emoční inteligence od Daniela Golema naznačují, že děti, které více mluvily o svých emocích a učily se s emocemi pracovat, jsou více společenské, více spokojené se svým životem a mnohem méně trpí vyloučením z kolektivu, méně často se chovají násilně a nepropadají tolik depresím, alkoholismu a drogám.

Hračky z Teraher jsou vhodnou pomůckou pro rodiče při řešení problémů, ale fungují i jako prevence proti psychickým potížím dětí. Mnohé z her využívají dětští psychologové a další odborníci v psychologických poradnách při řešení ADHD, agrese nebo náročných životních situací, jako je rozvod nebo úmrtí v rodině. Hračky jsou vhodné také pro učitelky v mateřských školách a pro vychovatele, speciální pedagogy a asistenty pedagoga na základních školách. „Na českém trhu se dosud vyskytovaly jen ojediněle výrobky, které mohu rodičům doporučovat pro práci s dítětem a které mohu zároveň využívat ve své praxi. Terahry splnily sen dětských psychologů – přinášejí hračky, které přispívají k lepšímu psychickému zdraví dětí,“ říká psycholog Aleš Borecký.

Terahry nabízejí na svém e-shopu české značky, hračky vlastní produkce, ale i zahraniční výrobky. Mezi nimi například plyšáky s příběhem - americké hračky WorryWoos, které dětem pomáhají se zvládnutím emocí jako je vztek, strach, samota, pocit ohrožení nebo nerozhodnost. Plyšáci WoryWoos vznikli díky výtvarnici Andi Green, která sama jako dítě bojovala s emocemi, které neuměla pochopit, ani nikomu vysvětlit. A tak je začala kreslit. Tím se pro ni jednotlivé emoce staly více pochopitelné.

Vlastním produktem Teraher je Loto - hra o pocitech nebo Terapanenka - bílá hadrová panenka, kterou si děti mohou vytvořit zcela podle svých představ. V plánu je hra Člověče, zlob se. Terahry kromě hraček nabízejí také knihy a deskové hry.

worrywoos_nola_ilustrfoto


Datum vložení: 27.11.2015 20:38:26

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.