Prvky a vitamíny, které usnadní plánované otěhotnění
Délka čekání na vytoužené miminko se u jednotlivých žen velmi liší. Problém s otěhotněním, způsobený různými důvody, řeší v současné době každý šestý pár. Pomoci k vytouženému těhotenství může zdravý životní styl, psychická pohoda a také některé látky a prvky, které proces otěhotnění podpoří a usnadní. Které to jsou?
1. Inositol
Inositol bývá zařazován do skupiny vitamínů B, patří mezi vlákniny. Přirozeně se vyskytuje v lidském organismu. Tělo si ale nedokáže vyprodukovat jeho potřebné množství samo, proto je potřeba přijímat jej i z vnějšího prostředí. Inositol, mnohými klinickými studiemi* ověřená látka, pomáhá zpravidelnit menstruační cyklus, optimalizuje činnost vaječníků a navozuje ovulaci. Zároveň je důležitý pro správnou kvalitu a dostatečné množství zralých vajíček. Inositol je pro ženské tělo při pokusech o otěhotnění klíčový. Je obsažen v řadě potravin - soje, grapefruitech, hroznech, celozrnných potravinách, zelí, mase (játra, mozeček, srdce) a mléce.
2. Kyselina listová
Kyselina listová, neboli vitamín B9, přispívá k růstu zárodečných tkání během těhotenství. Její užívání ve zvýšeném množství je doporučováno nejen v době těhotenství, ale nejlépe již tři měsíce před samotným otěhotněním. Mícha a mozek dítěte se totiž vytváří již v prvních týdnech těhotenství, a proto pozdější podávání již nemá takový efekt.
Kyselina listová je obsažena především v listové zelenině. Dobrými zdroji jsou i kvasnice, z živočišných produktů pak játra. Vařením se jí však zničí až 95 %. Odborníci proto doporučují užívat kyselinu listovou ve vitamínových doplňcích, kde je vstřebatelnost do organizmu až 100%, zatímco vstřebatelnost kyseliny listové přijímané v potravinách je zhruba jen 50%.
3. Zinek
Zinek podporuje plodnost a reprodukci, má významný vliv na správný vývoj všech živých organizmů rostlinných i živočišných. V potravě jsou hlavními zdroji zinku játra, tmavé maso, mléko, vaječné žloutky a mořští živočichové – především ústřice. Z rostlinných produktů jde především o celozrnné cereálie, fazole, ořechy a dýňová semena. Množství zinku obsaženého v živočišné potravě značně převyšuje objem zinku, který může být získán z rostlinné potravy, proto především vegetariánky musí v době těhotenství dbát o dostatečný příjem zinku.
5. Jód
Jód podporuje správnou činnost štítné žlázy, která má zásadní vliv na úspěšné početí. V minulosti způsoboval nedostatek jódu těžké vývojové poruchy intelektu. Hlavním zdrojem jódu jsou mořské plody, ryby a mořské řasy. Ve vnitrozemních státech se jeho nedostatek řeší jódováním kuchyňské soli.
5. Hořčík a vitamin C
Hořčík i vitamin C napomáhají ke snížení pocitu únavy a vyčerpání a podílí se na správné funkci svalů a nervového systému.
Nechcete-li pátrat, jestli každý prvek či vitamín je dostatečně obsažen ve vaší denní stravě, pak je pohodlným řešením užívání potravinových doplňků, které dané prvky obsahují v potřebném množství. Novinkou na trhu je například přípravek GS Mimistar, který vyvinula společnost Green-Swan Pharmaceuticals společně se specialisty na pomoc při otěhotnění z Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze-Podolí.
„GS MimiStar je výjimečný svým složením. Díky unikátní kombinaci vitaminů a speciálních látek podporujících nejen fyziologické procesy, ale také psychickou pohodu, pomáhá k otěhotnění přirozenou cestou. Obsahuje inositol, kyselinu listovou, jód, hořčík a další prvky, které jsou v období před těhotenstvím tolik potřebné,“ komentuje gynekoložka MUDr. Diana Mlynárová z Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze – Podolí a dodává: "„GS MimiStar je určen pro všechny ženy, které plánují otěhotnět. Jeho pomoc ocení především ty, které si pořizují prvního potomka v již pokročilejším věku nebo které užívaly dlouhé roky hormonální antikoncepci, a nyní, po jejím vysazení, potřebují doplnit látky důležité pro hladký průběh otěhotnění. Kromě toho je GS MimiStar vhodný také pro ženy, které se pokoušejí otěhotnět s pomocí centra asistované reprodukce."
Přípravek je k dostání v lékárnách, jeho cena je 399 korun.
Snahu otěhotnět lze kromě užívání doplňků stravy podpořit také zjišťováním plodných dnů. K tomu může snadno pomoci pravidelné provádění ovulačních testů. Například GS Ovultest s 99% jistotou určí dva dny v cyklu, které jsou pro otěhotnění nejvhodnější. Jeho použití je velmi rychlé a jednoduché, navíc se díky němu šance na početí několikanásobně zvýší. K dostání je v lékárnách v balení po třech kusech za 39 korun.
*Například: Gerli S, Mignosa M, Di Renzo GC. European Review for Medical and Pharmacological Sciences. 2003; 7:151–159./www.europeanreview.org
Tweet |