Rychlé vyhledávání akcí

Pražský hrad nadělí svým návštěvníkům vánoční vstupné

praha_hradcany_mesto

Správa Pražského hradu připravila pro všechny milovníky umění vánoční dárek v podobě zvýhodněného vstupného na právě se konající výstavy.  

Za dvě stě korun bude možné po celý prosinec 2013 navštívit libovolné dvě výstavy z pěti právě na Pražském hradě probíhajících výstav. Děti a mládež do 18 let budou mít vstup zcela zdarma.

Kombinovat lze velkou retrospektivu sochaře Olbrama Zoubka, umělecko-historickou výstavu Francouzské umění ze šlechtických sbírek a tři expozice: Obrazárnu, Svatovítský poklad a Příběh Pražského hradu

Informace o jednotlivých výstavách:

Olbram Zoubek: Největší soubor díla známého sochaře (Jízdárna Pražského hradu)

Dosud největší retrospektivní výstava známého sochaře Olbrama Zoubka nabízí to nejlepší z jeho celoživotní tvorby. V Jízdárně je vystaveno přes dvě stě soch vytvořených od poloviny 50. let až po současnost. Některá díla jsou vystavena úplně poprvé.

Koncepce ryze autorské výstavy využívá přirozené světlo a impozantní prostor známé hradní galerie. Výstava nabízí nejen široký výběr z jeho díla, ale umožní také proniknout k osobnosti člověka, který si v každé době dokázal uchovat tvůrčí náboj, mužnou energii a statečné srdce.

Obrazárna Pražského hradu: Tizian, Tintoretto, ale i Mikoláš Aleš (II. nádvoří)

Labyrint Obrazárny Pražského hradu nabízí zážitek setkání s díly světoznámých malířů. Návštěvník se zde setká jak s obřími plátny starých mistrů (Tizian, Tintoretto a Rubens), tak s díly českého baroka a 19.století (Josef Mánes, Mikoláš Aleš, Vojtěch Hynais či Antonín Slavíček), které pro sbírky Pražského hradu pořídil ze svého fondu T.G. Masaryk. V dějinách obrazárny kromě Masaryka figurují ještě dvě důležitá jména: Rudolf II., který před 400 lety obrazárnu na Hradě založil, a Josef II., který hradní sbírky ve vášni osvícenského obrazoborectví z velké části rozprodal. Současné architektonické řešení Obrazárny zadal prezident Václav Havel designérovi Bořku Šípkovi.

Francouzské umění ze šlechtických sbírek: originál slavných Rohanských hodinek (Císařská konírna)

Francouzský životní styl zejména od dob monarchie Ludvíka XIV. podněcoval způsob života aristokratických vrstev v celé Evropě. Výstava připomene majetkové a rodové vazby francouzské šlechty k zemím Koruny české (do sklonku 19.století mělo díky sňatkové provázanosti vazby na české země na padesát francouzských rodin). Na výstavě se tyto vztahy představí prostřednictvím bohatých sbírek z hradů, zámků i centrálních institucí České republiky. Výstava mimo jiné představuje portrétní galerii francouzských panovníků a šlechty, prvořadá výtvarná díla francouzských mistrů i francouzské umělecké řemeslo.

Svatovítský poklad: korunovační kříž Karla IV. (kaple sv. Kříže, II. nádvoří)

V kapli sv. Kříže na II. nádvoří Pražského hradu se ukrývá výběr toho nejlepšího z chrámového pokladu shromažďovaného při kostele a katedrále sv. Víta od 11. století. Stálá výstava Svatovítského pokladu představuje 139 předmětů vysoké historické a umělecké ceny, mj. náročně zdobené relikviáře, monstrance a jiné liturgické náčiní včetně bohatě vyšívaných rouch. Většina předmětů je zhotovena z pozlaceného stříbra či ryzího zlata.

Příběh Pražského hradu: 500 exponátů a hra pro děti (III. nádvoří, Gotické podlaží Starého královského paláce)

Nejen 500 originálních exponátů, ale i propracovaný dětský program "Hra na Hrad" - to vše na ploše 800 m2 nabízí stálá expozice Příběh Pražského hradu. Výstava, kterou připravovalo na 40 autorů přes 2,5 roku, ukazuje vývoj a proměny Pražského hradu od pravěku po současnost. Expozice umístěná v gotickém sklepení má magickou atmosféru: meditativní příšeří doplňují nejrůznější zvuky, např. chorály či zpěv ptáků. V rámci "Hry na Hrad" mají děti jedinečnou příležitost prožít celý příběh Hradu očima některé z historických postav, jako je komorná, kuchtík či obránce Hradu.

 

Zdroj: www.hrad.cz
 

Datum vložení: 21.11.2013 17:16:17

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.