Praha jako první na světě uvidí videomappingovou projekci, jejímž ústředním tématem je boj dítěte se zákeřnou chorobou
V neděli 15. února 2015 proběhne od 14:00 hodin na náměstí Jana Palacha v Praze zábavně-naučný happening u příležitosti I. ročníku Dne dětské onkologie v České republice. Akce, kterou pořádá rodičovské sdružení Haima, má za cíl přiblížit veřejnosti problematiku dětské onkologie, vzdát holt všem bývalým i současným onkologicky nemocným dětským pacientům a vzpomenout na ty, jenž onemocnění bohužel podlehli. Hlavním bodem nedělního programu bude videomapping umělecké skupiny 3dsense, který se poprvé bude promítat na budovu Rudolfina, sídla České filharmonie. Tématem videomappingového představení je dětský fantazijní svět holčičky, která prochází onkologickou léčbou. Stane se tak vůbec poprvé, kdy bude velmi náročné téma dětského onkologického onemocnění ztvárněno podobnou uměleckou formou.
„Jsme si vědomi toho, že naše pojetí velmi citlivého tématu může být částí společnosti přijímáno se smíšenými pocity. Velká většina z nás chápe problematiku dětské onkologie se značnými předsudky a odmítáním. Právě s tímto faktem chceme bojovat. Naší snahou je přiblížit veřejnosti naše pacienty takové, jací skutečnou jsou. Jako statečné děti, kteří sice mají jednu velkou životní starost navíc, ale přesto se stále radují, hrají, mají své sny a představy a do budoucna hledí s neuvěřitelnou nadějí. Věřím, že všichni, kteří se na program I. ročníku Dne dětské onkologie v ČR přijdou podívat, naši snahu pochopí,“ říká MUDr. Lucie Cingrošová, lékařka Kliniky dětské hematologie a onkologie FN Motol a členka rodičovského sdružení Haima.
Videomappingové představení se před budovou pražského Rudolfina uskuteční celkem třikrát. Poprvé od 18:00, poté od 19:00 a naposledy od 20:00. Jako součást poslední projekce bude slavnostně rozsvícena petřínská rozhledna ve zlaté barvě, což je celosvětový symbol boje s dětským onkologickým onemocněním. Videomapping bude unikátní nejen svým tématem, ale také provedením. Vůbec poprvé se uskuteční podobná projekce na budovu Rudolfina, sídla České filharmonie. Představení bude mít přesah do reálného světa, jelikož součástí performance je také vystoupení herečky Marie Tučkové v roli hlavní hrdinky a její kostým, světelně synchronizovaný s projekcí a hudbou.
„Námět na představení vznikl již na začátku října 2014. Na celém videomappingu tedy pracujeme zhruba čtyři měsíce. Vycházeli jsme ze zkušeností onkologicky nemocných dětí a z jejich kreseb, na jejichž základě vznikla část "fantazijní svět",“ říká Jan Hrdlička z umělecké skupiny 3dsense, která videomapping vytvořila. „Fakt, že jsme na podobě představení úzce spolupracovali se samotnými pacienty a jejich rodinami, je největší zárukou toho, že k problematice přistupujeme maximálně zodpovědně a citlivě a zároveň tvoříme představní, které má obrovský potenciál oslovit veřejnost,“ dodává Jan Hrdlička z 3dsense.
“Divákovi autoři představí nejprve fantazijní barevný svět malého dítěte, jeho sny a přání. Zásah vážné nemoci však pohádkový svět ničí a bourá. Hlavní hrdinka prochází pocity strachu a neschopnosti bojovat bez cizí pomoci. Přichází o kamarády, o podporu svého okolí, o svůj starý zažitý svět a vše, co k němu patří. Zlom nastává ve chvíli, kdy do příběhu vstoupí léčba – agresivní a vyčerpávající, která ale také přináší šanci na život a uzdravení. Souboj mezi nemocí a léčbou představuje vnímání onkologické diagnózy očima malého dítěte a je vrcholem celého představení,“ říká Lucie Cingrošová.
Studio 3dsense spolupracovalo na scénáři s maminkou chlapečka vyléčeného ze zhoubného nádoru, která umožnila autorům nahlédnout problematiku zblízka a z osobní zkušenosti rodiče malého pacienta.
Videomapping však není ani zdaleka jediným lákadlem nedělního odpoledne. V rámci programu proběhnou taneční vystoupení, autogramiáda známých osobností, tvořivé dílny, škola kódování, či interaktivní hry. V rámci naučné části se uskuteční odborná beseda na téma dětské onkologie s lékaři z Kliniky dětské onkologie a hematologie FN Motol a bývalými pacienty. Součástí programu budou také informační vizualizace a výstava Můj nový život, jenž zachycuje onkologicky nemocné pacienty v průběhu léčby i po ní. Všichni, kdo na tento program dorazí, stráví příjemně volný čas a navíc udělají dobrý skutek.
Tweet |