Rychlé vyhledávání akcí

„Pohádkový“ vánoční strom pro Staroměstské náměstí letos skolila sto let stará pila břichatka

„Pohádkový“ vánoční strom pro Staroměstské náměstí  letos skolila sto let stará pila břichatka

Strom, který bude dominantou letošních Vánočních trhů na Staroměstském náměstí v Praze, pochází z Ratají nad Sázavou. Více než šedesátiletý a sedm tun vážící smrk, který městys daroval pořadatelům největších vánočních trhů v České republice a který musel ustoupit revitalizaci místního parku, byl pokácen v neděli dopoledne. 

 

„Jsme hrdi na to, že právě letošní Vánoční trhy na Staroměstském náměstí ozdobí strom, který vyrostl u nás. Rád bych připomněl, že spolupráce Ratají nad Sázavou a Prahy trvá již téměř šest set let. V době, kdy v Ratajích sídlil Hynek Ptáček z Pirkštejna, nejvyšší mincmistr a zemský soudce v  husitské dob a později také poručník budoucího krále Jiřího z Poděbrad, byl právě náš městys po Praze druhým nejdůležitějším sídlem,“ říká Luboš Kubát, starosta Ratají nad Sázavou.

Se stromem se kromě něj přišlo symbolicky rozloučit 250 občsnů městyse i přilehlého okolí.

Zajímavostí je, že vánoční smrk pro Prahu si „zahrál“ v legendární pohádce o princi Bajajovi, která se pod hradem Pirkštejnem před lety natáčela. Právě v jeho blízkosti se princ loučil se svým rodištěm před odjezdem do světa a soubojem s drakem.

„Ratajský“ smrk, který vzešel ve veřejné soutěži z dvaceti zaslaných tipů, vybral zdejší rodák a dvojnásobný mistr ČR v práci s motorovou pilou Jiří Vorlíček, jenž sám v minulosti právě několik stromů pro Staroměstské náměstí kácel. Stejně jako v loňském roce se i letos rozhodl společně se svým partnerem Milanem Zahradníčkem pro kácení tradiční technikou s použitím ruční pily a seker,  které pocházejí z expozice Dřevorubeckého muzea na zámku v Ratajích nad Sázavou a byly vyrobeny v letech 1912-1913.  

„Chtěli jsme ukázat tradiční českou dřevorubeckou dovednost z doby, která nebyla tak uspěchaná. Použili jsme téměř stoletou pilu břichatku a stejně staré sekyry. Závěrečnou úpravu kmenu jsme však dokončili  motorovou pilou. Z pohledu fyzické náročnosti je ruční kácení samozřejmě mnohem náročnější než s použitím techniky,“ vysvětluje Jiří Vorlíček, který přiznal, že „souhru“ se svým partnerem si vyzkoušeli na generálce den před kácením.

Strom pro Prahu musel splnit několik kritérií – kromě estetického a reprezentativního vzhledu také projít důkladným dendrologickým průzkumem expertů z Mendelovy univerzity v Brně. Z posledních deseti vánočních stromů na Staroměstském náměstí jich šest pocházelo z Krkonoš, tři ze středních a jeden ze západních Čech.

„Strom byl po skácení upraven na délku 22 metrů. Odříznutou spodní část kmenu využijí umělci při Ratajském dřevosochání v příštím roce. Vytesaná socha tak zůstane pro místní obyvatele připomínkou této události. Při vlastním vztyčení na Staroměstském náměstí dva metry ´ubere´ stromu jeho zapuštění do speciální kotvicí jímky,“ uvádí Petr Hozák, provozní ředitel společnosti Taiko, která je letos už podesáté pořadatelem Vánočních trhů na Staroměstském a Václavském náměstí v Praze.

Po celou dobu kácení byl strom zavěšený na jeřábu, aby nedošlo k poškození větví a zajistila se bezpečnost. Transport do hlavního města provedla opět zkušená přepravní společnost Pavel Švestka, s. r. o. Přepravní souprava dlouhá 30 metrů, široká a vysoká 4,5 metru, byla tažena americkým tahačem Kenworth. Její váha překročila i s naloženým stromem 40 tun. Z Ratají nad Sázavou se vánoční strom vydal na 65 km dlouhou cestu do areálu v Modleticích u Prahy. Tam počká až téměř do půlnoci v pondělí 25. listopadu, kdy absolvuje na cestu na Staroměstské náměstí.

„Soupravu po celou dobu provázela čtyři doprovodná vozidla, která zajišťovala hladký průjezd. Nejobtížnějším úsekem byla zřejmě cesta mezi Českým Šternberkem a Šternovem, kde se nachází spousta náročných klikatých úseků a stoupání vedoucích lesem. Trasu jsme si však pečlivě naplánovali a předem si ji také projeli,“ doplňuje Martin Švestka, zástupce přepravní firmy Pavel Švestka, s. r. o.

Slavnostní rozsvícení vánočního stromu s Libuší Šafránkovou se uskuteční na Staroměstském náměstí v Praze v sobotu 30. listopadu v 17 hodin.

Vánoční trhy 2013 odstartují na Staroměstském náměstí 30. listopadu a potrvají do 1. ledna 2014. Bezprostředně na ně naváží Tříkrálové oslavy, které potrvají do 6. ledna 2014. V sobotu 30. listopadu začnou i trhy na Václavském náměstí, které zde zůstanou až do 12. ledna 2014. Vánoční atmosféru navodí souběžně i náměstí Republiky, a to od 30. listopadu do 30. prosince 2013.
 


Datum vložení: 25.11.2013 10:13:41

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.