„Pohádkový“ vánoční strom pro Staroměstské náměstí letos skolila sto let stará pila břichatka
Strom, který bude dominantou letošních Vánočních trhů na Staroměstském náměstí v Praze, pochází z Ratají nad Sázavou. Více než šedesátiletý a sedm tun vážící smrk, který městys daroval pořadatelům největších vánočních trhů v České republice a který musel ustoupit revitalizaci místního parku, byl pokácen v neděli dopoledne.
„Jsme hrdi na to, že právě letošní Vánoční trhy na Staroměstském náměstí ozdobí strom, který vyrostl u nás. Rád bych připomněl, že spolupráce Ratají nad Sázavou a Prahy trvá již téměř šest set let. V době, kdy v Ratajích sídlil Hynek Ptáček z Pirkštejna, nejvyšší mincmistr a zemský soudce v husitské dob a později také poručník budoucího krále Jiřího z Poděbrad, byl právě náš městys po Praze druhým nejdůležitějším sídlem,“ říká Luboš Kubát, starosta Ratají nad Sázavou.
Se stromem se kromě něj přišlo symbolicky rozloučit 250 občsnů městyse i přilehlého okolí.
Zajímavostí je, že vánoční smrk pro Prahu si „zahrál“ v legendární pohádce o princi Bajajovi, která se pod hradem Pirkštejnem před lety natáčela. Právě v jeho blízkosti se princ loučil se svým rodištěm před odjezdem do světa a soubojem s drakem.
„Ratajský“ smrk, který vzešel ve veřejné soutěži z dvaceti zaslaných tipů, vybral zdejší rodák a dvojnásobný mistr ČR v práci s motorovou pilou Jiří Vorlíček, jenž sám v minulosti právě několik stromů pro Staroměstské náměstí kácel. Stejně jako v loňském roce se i letos rozhodl společně se svým partnerem Milanem Zahradníčkem pro kácení tradiční technikou s použitím ruční pily a seker, které pocházejí z expozice Dřevorubeckého muzea na zámku v Ratajích nad Sázavou a byly vyrobeny v letech 1912-1913.
„Chtěli jsme ukázat tradiční českou dřevorubeckou dovednost z doby, která nebyla tak uspěchaná. Použili jsme téměř stoletou pilu břichatku a stejně staré sekyry. Závěrečnou úpravu kmenu jsme však dokončili motorovou pilou. Z pohledu fyzické náročnosti je ruční kácení samozřejmě mnohem náročnější než s použitím techniky,“ vysvětluje Jiří Vorlíček, který přiznal, že „souhru“ se svým partnerem si vyzkoušeli na generálce den před kácením.
Strom pro Prahu musel splnit několik kritérií – kromě estetického a reprezentativního vzhledu také projít důkladným dendrologickým průzkumem expertů z Mendelovy univerzity v Brně. Z posledních deseti vánočních stromů na Staroměstském náměstí jich šest pocházelo z Krkonoš, tři ze středních a jeden ze západních Čech.
„Strom byl po skácení upraven na délku 22 metrů. Odříznutou spodní část kmenu využijí umělci při Ratajském dřevosochání v příštím roce. Vytesaná socha tak zůstane pro místní obyvatele připomínkou této události. Při vlastním vztyčení na Staroměstském náměstí dva metry ´ubere´ stromu jeho zapuštění do speciální kotvicí jímky,“ uvádí Petr Hozák, provozní ředitel společnosti Taiko, která je letos už podesáté pořadatelem Vánočních trhů na Staroměstském a Václavském náměstí v Praze.
Po celou dobu kácení byl strom zavěšený na jeřábu, aby nedošlo k poškození větví a zajistila se bezpečnost. Transport do hlavního města provedla opět zkušená přepravní společnost Pavel Švestka, s. r. o. Přepravní souprava dlouhá 30 metrů, široká a vysoká 4,5 metru, byla tažena americkým tahačem Kenworth. Její váha překročila i s naloženým stromem 40 tun. Z Ratají nad Sázavou se vánoční strom vydal na 65 km dlouhou cestu do areálu v Modleticích u Prahy. Tam počká až téměř do půlnoci v pondělí 25. listopadu, kdy absolvuje na cestu na Staroměstské náměstí.
„Soupravu po celou dobu provázela čtyři doprovodná vozidla, která zajišťovala hladký průjezd. Nejobtížnějším úsekem byla zřejmě cesta mezi Českým Šternberkem a Šternovem, kde se nachází spousta náročných klikatých úseků a stoupání vedoucích lesem. Trasu jsme si však pečlivě naplánovali a předem si ji také projeli,“ doplňuje Martin Švestka, zástupce přepravní firmy Pavel Švestka, s. r. o.
Slavnostní rozsvícení vánočního stromu s Libuší Šafránkovou se uskuteční na Staroměstském náměstí v Praze v sobotu 30. listopadu v 17 hodin.
Vánoční trhy 2013 odstartují na Staroměstském náměstí 30. listopadu a potrvají do 1. ledna 2014. Bezprostředně na ně naváží Tříkrálové oslavy, které potrvají do 6. ledna 2014. V sobotu 30. listopadu začnou i trhy na Václavském náměstí, které zde zůstanou až do 12. ledna 2014. Vánoční atmosféru navodí souběžně i náměstí Republiky, a to od 30. listopadu do 30. prosince 2013.
Tweet |