Rychlé vyhledávání akcí

Planetárium Praha oslavilo 25 let od vypuštění Hubbleova kosmického dalekohledu

hubble_anniversary25

Před 25 lety, 24. dubna 1990, byl pomocí raketoplánu Discovery vynesen na oběžnou dráhu kolem Země Hubbleův kosmický dalekohled. Od svého vypuštění se stal jedním z nejdůležitějších dalekohledů v historii astronomie a významně se zasloužil o prohloubení poznatků o vesmíru. Planetárium Praha k tomuto významnému výročí obdrželo od Evropské kosmické agentury ESA unikátní tisk výročního snímku a současně uvádí nový pořad Oko do vesmíru věnovaný Hubbleovu kosmickému dalekohledu.

Kosmický dalekohled, pojmenovaný po významném astrofyziku Edwinu Hubblovi, má hmotnost téměř 12 tun, váží tedy zhruba jako autobus. Má tvar válce o délce 13 metrů, což odpovídá pětipatrové věži. 

V době svého vypuštění byl Hubbleův dalekohled schopen dosáhnout desetkrát lepšího rozlišení, registrovat 50x slabší objekty a dohlédnout nejméně 7x dál než kterýkoliv jiný dalekohled.

Energie pro počítače a vědecké přístroje na palubě je zajištěna dvěma 2,45 x 7,56 m solárními panely. Elektrická energie z panelů se používá také k nabíjení šesti nikl - vodíkových baterií, které napájejí systémy dalekohledu, zatímco je ve stínu Země. Solární panely již byly dvakrát modernizovány.

Dalekohled nemá žádné raketové motory. Udržování oběžné dráhy, respektive její zvýšení lze provést pouze při servisních misích, když je dalekohled připojen k raketoplánu. 

V létě roku 2011 provedl Hubble milionté pozorování a do této doby shromáždil 60 TB dat. Hubble posílá na Zemi asi 120 GB dat každý týden. To je zhruba 26 DVD. Hubbleův kosmický dalekohled je jeden z nejproduktivnějších vědeckých přístrojů, který kdy byl vyroben. Do ledna 2015 astronomové pomocí údajů z dalekohledu publikovali téměř 13 000 vědeckých prací.

Nástupcem Hubbleova kosmického dalekohledu by měl být infračervený dalekohled, který bude umístěn na dráze kolem Slunce. 

K 25. výročí Hubbleova kosmického dalekohledu získalo Planetárium Praha od Evropské kosmické agentury ESA unikátní tisk výročního snímku o rozměrech 3 x 2,5 metrů, který byl slavnostně odhalen ve dvoraně Planetária Ing. Jiřím Šifnerem, zástupcem ředitele Planetária Praha, u příležitosti tiskové konference.

Planetárium Praha slaví výročí Hubbleova kosmického dalekohledu také uvedením nového pořadu HUBBLE Oko do vesmíru. V květnu ho uvádí vždy ve středu od 19:00 hodin. V pořadu je možné sledovat cestu Hubbleova dalekohledu od jeho zrození na Zemi až po vynesení na oběžnou dráhu, dozvědět se, jak se “krátkozrakému” teleskopu nasazují “kontaktní čočky”, seznámit se s jeho nejvýznamnějšími objevy a  obdivovat úchvatné snímky vesmíru, které toto skutečné “oko do vesmíru” zachytilo.

planetariumpraha_odhaleni

Ing. Jiří Šifner, zástupce ředitele Planetária Praha, odhaluje unikátní tisk výročního snímku z Hubbleova kosmického dalekohledu

hibble_model_planetariumpraha

Model Hubbleova kosmického dalekohledu v Planetáriu Praha 

 

2x foto: (c) Karolína Hrdličková, Ententýky.cz


Datum vložení: 07.05.2015 2:07:28

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.