PKF – Prague Philharmonia v příští sezoně oslaví 20. narozeniny. Podtrhne úspěch svých tradičních koncertních řad a rozloučí se se současným šéfdirigentem
Na podzim uplyne právě 20 let od chvíle, kdy nejproslulejší z našich současných dirigentů Jiří Bělohlávek stvořil z tehdejších studentů vysokých a středních uměleckých škol komorní uskupení, jemuž dal do vínku název Pražská komorní filharmonie.
K příležitosti dvacátého výročí založení, jež si fakticky připomene na podzim, ale oslavného ducha prolne celou sezonou, odmění těleso své publikum vytříbenou a originální dramaturgií, naláká na zvučná sólistická a dirigentská jména z různých koutů světa i domácí scény a jako tradičně neopomene uvést premiéru jednoho z nejčerstvějších hudebních děl, tentokrát českého skladatele. Sezonu 2014–2015 odstartuje mezi 28. zářím a 5. říjnem speciálně koncipovaným projektem „20 let stylově“, při němž v jednom týdnu nabídne tři stěžejní koncerty sezony pod taktovkami šéfdirigentů, kteří kdy utvářeli jeho historii a podíleli se na umělecké profilaci. Oslavného ducha dále umocní pestrou škálou doprovodných programových i mediálních aktivit.
Za kvalitou připravovaných programů budou kromě jiného stát špičkoví sólisté a dirigenti, kteří přijali pozvání k hostování v oslavné sezoně. Mezi nimi především hvězdná sopranistka Kate Royal, houslová virtuoska Isabelle Faust, světově proslulý violoncellista Mischa Maisky, špičkový francouzský dirigent Emmanuel Villaume, první flétnista Berlínských filharmoniků Emmanuel Pahud, prvotřídní ruský dirigent Jevgenij Buškov, mladý talentovaný pianista Denis Kožuchin, brilantní trumpetista Gábor Boldoczki, mnohostranný německý dirigent Philipp von Steinaecker, vynikající klarinetista a dirigent v jedné osobě Paul Meyer, ale také zástupci české scény – ceněná sopranistka Simona Houda Šaturová, přední domácí mezzosopranistka Jana Wallingerová, tenorista s mezinárodní působností Richard Samek nebo jeden z nejzajímavějších současných českých basistů Jan Martiník. Nelze opomenout ani vystoupení vynikajících sólistů z řad samotné PKF – Prague Philharmonia, jakými jsou houslista Jan Fišer, violoncellista Lukáš Pospíšil, hobojista Jan Souček nebo fagotista Tomáš Františ.
Vedle hlavního Orchestrálního cyklu uvede PKF – Prague Philharmonia v nadcházející sezoně, v níž oslaví své 20. výročí založení, rovněž další koncertní řady, jimž se dlouhodobě ve své programové nabídce věnuje.
Mimořádný koncert dá příležitost virtuózní hornistce Kateřině Javůrkové. Laureátka Mezinárodní soutěže Pražské jaro za rok 2013 v oboru lesní roh si přizve varhaníka Pavla Svobodu a předvánočně naladěnému publiku zahrají 8. prosince skladby G. P. Telemanna, J. S. Bacha, C. P. E. Bacha, O. Messiaena, T. Escaicha a E. Krenka v působivé akustice Chrámu U Salvátora (v Salvátorské ulici). Koncert se uskuteční ve spolupráci s Mezinárodním hudebním festivalem Pražské jaro.
Dramaturgie edukativních Koncertů pro děti naváže na předchozí sezonu, kdy se dětské publikum poprvé setkalo s postavami skřítků Šímy a Lupi, které až kvalitní vážná hudba probudila z hlubokého spánku ve varhanní skříni Rudolfina. Příběh, který si už po prvním uvedení ve 20. sezoně vydobyl značnou pozornost u dětí i dospělého publika, se tentokrát během obvyklých čtyř pořadů zaměří na skladatele Bedřicha Smetanu, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů a hravou a interaktivní formou přiblíží dětem jejich tvorbu. Koncerty se uskuteční ve Dvořákově síni Rudolfina vždy v sobotu od 10 a od 12 hodin v dramaturgii a režii Vladimíra Jopka. Skřítky pak opět ztvární Nikola Pádivá a Filip Sychra. Program dětských pořadů bude dále uváděn v rámci Koncertů pro školy v českém, stejně jako v anglickém jazyce.
Po pozitivních ohlasech z předchozí sezony vrací PKF – Prague Philharmonia na program opět Mimořádný koncert pro děti, který na první květnovou neděli potěší malé příznivce vážné hudby ještě nad rámec dětských pořadů v Rudolfinu. Skřítkové Lupi a Šíma seznámí děti ve společnosti moderátorky a pěvkyně Martiny Kociánové, dětského sboru Severáček, dirigenta Zbyňka Müllera a hráčů PKF s operami Kouzelná flétna, Příhody Lišky Bystroušky, s cyklem Jiříčkových písniček, hudbou k filmu Císařův slavík nebo baletem Péťa a vlk. Dramaturgie a režie se ujal rovněž Vladimír Jopek.
V dramaturgii nebude chybět ani cyklus soudobé hudby Krása dneška s Petrem Kofroněm, který během posledních dvou sezon vzbudil zvýšený zájem a vybudoval si řadu věrných návštěvníků, nebo Komorní cyklus, který se tentokrát rozjede za hudebním dobrodružstvím do celého světa. Milovníci kvalitní vážné hudby si rovněž přijdou na své při poslechu hned dvou nových nahrávek, na nichž se PKF – Prague Philharmonia představí po boku dirigentů Emmanuela Villauma a Jakuba Hrůši, tenoristy Bryana Hymela a violoncellisty Johannese Mosera.
Vedle hudebních událostí a ostatního doprovodného programu čeká PKF – Prague Philharmonia v nadcházející sezoně rovněž další důležitý moment – po sedmiletém působení se totiž s tělesem rozloučí jeho současný šéfdirigent a hudební ředitel Jakub Hrůša, s nímž se publikum bude po celou sezonu setkávat coby s její tváří. „Pokud se dobře pamatuji, poprvé jsem PKF řídil (jako mnozí mí mladí kolegové) na dětském koncertě v roce 2002. To tvoří do chvíle závěrečného koncertu sezony 2014–2015 krásných třináct let společného života. Od roku 2005 jsem se těšil pozici stálého hosta, od roku 2008 byl šéfdirigentem. Přeji si moc se s orchestrem vídat i nadále. Právě nyní však cítím především potřebu říci veliké díky. Odcházím z vlastního přesvědčení, že je třeba udělat krok dále, a již teď vím, že budu - nejen - na abonentní koncerty PKF vzpomínat s nostalgií,“ vysvětluje Hrůša.
Prodej abonmá na koncertní řady a předprodej vstupenek na Mimořádný koncert a Mimořádný koncert pro děti ve 21. sezoně 2014–2015 byl zahájen ve čtvrtek 19. června. Jednotlivé vstupenky na ostatní koncerty pak bude možné zakoupit od 17. září. Více informací o programu je k dispozici na webových stránkách PKF - Prague Philharmonia.
Jakub Hrůša, současný šéfdirigent PKF - Prague Philharmonia
Tweet |