Nakoukněte do Kukátka - Praha má nové dětské oční centrum
Po vstupu do nového dětského očního centra s poetickým názvem Kukátko se děti ocitnou na pirátské lodi, kde je čeká spousta her, při kterých současně procvičují svůj zrak. Léčba v Kukátku, které se zaměřuje na prevenci tupozrakosti a šilhání a na celkovou péči o zrak dětí, je totiž založená na zábavě. Nově otevřené Dětské oční centrum Kukátko sídlí v centru Prahy a jeho patronkou je herečka Michaela Kuklová, jejíž čtyřletý syn Roman trpí od půl roku věku dalekozrakostí.
K častým dětským očním vadám, které se v očním centru léčí, patří tupozrakost. Tato vada postihuje 2–4 % dětí, zpravidla se objevuje u dětí postižených šilháním, u dětí s vyšší dioptrickou vadou a u dětí, jejichž rodiče mají zrakovou vadu nebo šilhají. Při tupozrakosti postupně ztrácí jedno nebo i obě oči schopnost vidění, přičemž hrozí velmi vážné a trvalé postižení zraku a dokonce i riziko oslepnutí postiženého oka. Důležité je proto začít s léčbou včas, ideálně v předškolním věku, dokud ještě není vývoj zrakového systému dokončen.
Tupozrakost u dětí se odstraňuje pomocí očních cvičení. "Možnosti a druhy cvičení jsou velmi rozmanité. Obecně jsou nejprospěšnější cvičení, která vyžadují spolupráci oka a ruky a zapojují také paměť. Vhodné jsou tedy například postupy obkreslování obrázků, navlékání korálků, vystřihovánky, různé skládačky a podobně. Poslední dobou se objevují i speciální počítačové hry pro cvičení dětí s tupozrakostí. Všechna cvičení musejí probíhat se zakrytým lépe vidoucím okem, aby se postižené oko nutilo zapojovat co nejvíce. Vyléčením tupozrakosti ale všechno nekončí. Po vyrovnání zrakové ostrosti obou očí je nutné ještě naučit obě oči spolupracovat. Obnově spolupráce obou očí se věnuje obor ortoptika, která za pomocí speciálních cvičení a cvičících přístrojů učí, jak zapojovat obě oči současně." vysvětluje Bc. Zdeňka Vaňharová, ortoptistka Dětského očního centra Kukátko.
Léčba tupozrakosti je většinou dlouhodobá a vyžaduje trpělivost, podmínkou úspěchu je spolupráce s lékařem, pravidelné kontroly a dodržování všech doporučení. Je třeba si uvědomit, že čím je dítě starší, tím pomalejší je obnova zrakových funkcí. S přibývajícím věkem úspěšnost léčby klesá a po dvanáctém roce věku je již prakticky nulová. Zanedbávání preventivních prohlídek zraku je tak zbytečným hazardováním s kvalitním viděním dětí.
Vyšetření dětí cílené na šilhání nebo tupozrakost by mělo obsahovat zjištění ostrosti vidění dítěte, měření postavení očí a posouzení kvality jednotlivých složek binokulárního vidění na speciálním ortoptickém přístroji. Vhodné je zcela jistě i rozkapání očí, díky němuž se zjistí skutečné dioptrie dítěte a zohlední se pak při předpisu brýlí. Samozřejmou součástí vyšetření je kontrola předního segmentu oka a sítnice.
Preventivní kontrola zraku u dětí bez zjištěných zrakových obtíží by měla probíhat jednou za rok. Očního lékaře je v každém případě třeba navštívit, kdykoli je u dítěte pozorováno šilhání, nepřirozené sklonění hlavy, přivírání jednoho oka, časté mnutí očí, světloplachost, velmi rychlá únava dítěte při práci nablízko nebo špatná orientace v prostoru.
Dětské oční centrum Kukátko je soukromé zařízení a jeho péče v tuto chvíli není hrazena ze zdravotního pojištění. Komplexní vstupní vyšetření očním lékařem a ortoptistou trvající tři hodiny zahrnující i cykloplegii, které je schopné odhalit jakoukoliv oční vadu v celém širokém spektru, stojí nyní 1800 korun. "Aktuálně jednáme se všemi zdravotními pojišťovnami a jakmile budou uzavřeny potřebné smlouvy, bude běžná péče v Kukátku plně hrazena ze zdravotního pojištění," uvedla pro Ententýky.cz Ing. Magda Pravdová, ředitelka Kukátka.
Dětské oční centrum Kukátko se specializuje zejména na léčbu tupozrakosti, šilhání a dalekozrakosti, ale léčí i všechny ostatní oční vady včetně slzných kanálků nebo diagnostiky dioptrií.
Michaela Kuklová, herečka a patronka Kukátka, se synem Romanem (4)
Ing. Magda Pravdová, ředitelka Dětského očního centra Kukátko
Tweet |