Rychlé vyhledávání akcí

Mezinárodní den muzeí a 130. výročí zpřístupnění prvních sbírek Muzea hlavního města Prahy veřejnosti

manesova_deska_muzeumhlmPrahy_ilustrfoto

Muzeum hlavního města Prahy oslaví v sobotu 18. května Mezinárodní den muzeí a zároveň 130. výročí od zpřístupnění prvních expozic veřejnosti. V rámci této akce bude vstup do hlavní budovy muzea, Podskalské celnice na Výtoni a Zámeckého areálu Ctěnice zdarma. 

V průběhu dne budou pro návštěvníky v hlavní budově muzea na Florenci připraveny doprovodné programy. Příchozí se budou moci zúčastnit komentované prohlídky hlavní budovy muzea a výstavy fotografií Zdenko Feyfara. Před budovou muzea představí své dovednosti žongléři a chůdaři a pro děti se bude hrát divadlo. Dále bude připravena výtvarná dílna DDM Karlínské Spektrum a pracovní listy k Mánesově kalendářní desce, jejíž originál se nachází v muzeu. Vyplněním kvízu budou mít návštěvníci oslav šanci vyhrát nějakou ze zajímavých cen Muzea hlavního města Prahy.

Expozice Městského muzea pražského byla otevřena před 130 lety. Jednalo se o nevelkou prezentaci v bývalém kavárenském pavilonu v Praze na Poříčí, která byla výsledkem jeden a půlročního snažení několika věhlasných mužů zajímajících se o pražské historické a umělecké památky - členů kuratoria Pražského městského muzea a Břetislava Jelínka. Ten se posléze stal prvním muzejním kustodem.

První expozice muzea se nacházela pouze ve čtyřech místnostech kavárenského pavilonu. Dále zde byla místnost pro kustoda a sluhu a od června roku 1883 sloužily některé prostory v přízemí pavilonu jako depozitář nevystavených předmětů. O tom, které předměty budou vystaveny a které uloženy v místnostech k tomu určených, rozhodovalo kuratorium.
Do muzea se vstupovalo po několika schodech mříží ze 17. století. Za mříží se návštěvníkovi otevíraly prostory centrální velké místnosti – skulpturní oddělení. Odtud se vstupovalo do dvou postranních místností, v levé menší místnosti bylo umístěno oddělení archeologické, dnes bychom řekli starožitnické. V pravé postranní místnosti byla prezentována sbírka oddělení historického. V patře pavilonu v centrální místnosti, obrazárně, byl vystaven nejcennější majetek pražské obce a největší chlouba městského muzea, obrazy K. Škréty, J. Brandla, V. Reinera, N. Grunda a K. Hirschellyho. Nejcennějšími exponáty tohoto zárodku obrazárny byly drobnější práce J. Mánesa.

Národní listy z června 1883 popsaly expozici muzea takto: "Městské museum, které návštěvě obecenstva přístupným učiněno jest, sestává ze čtyř skupin, z nichž každá zvláštní síně zabírá, a sice: Z oddělení historického, archeologického, skulpturního a z obrazárny. Každé z těchto oddělení, v němž se moderní směr všech nejnovějších a znovu uspořádaných museí jeví, čímž tudíž časovým požadavkům úplně vyhověno, poskytuje systematickým svým uspořádáním jak laikům, tak odborníkům příležitosti jednak k poučení a jinak k študiu zábavné látky, neboť všechno jest na vědeckém základě uspořádáno."
 

Museum města Prahy má býti institucí na ochranu domácích památek a zároveň sbírkou, v kteréž jako v křišťálovém zrcadle mohli bychom zříti minulost svou.

 


 

 


Datum vložení: 16.05.2013 22:58:04

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.