Rychlé vyhledávání akcí

Dvořákova Praha pošesté: oslava génia české hudby v podání světoznámých dirigentů, sólistů a orchestrů. Dojde i na koncert pro děti.

Evgeny_kissin_dvorakova_praha_ilustrfoto

Festival Dvořákova Praha vzdává hold géniovi české hudby a jednomu z nejctěnějších skladatelů světové hudební historie. V podání světových špičkových orchestrů a sólistů bude znít od 8. do 20. září nejen v Praze hudba Antonína Dvořáka a dalších skladatelů klasicko-romantického období. Výsadní pozici rezidenčního orchestru nezaměnitelným způsobem interpretující české autory zaujímá Česká filharmonie. Jména jako Jiří Bělohlávek, Alisa Weilerstein, Jevgenij Kissin, Fabio Luisi, Julian Rachlin či Adam Plachetka a vybrané zahraniční orchestry jsou zárukou, že program festivalu i letos potěší nejnáročnější milovníky klasiky a naváže na Dvořákův odkaz kvalitní dramaturgií a vynikající interpretační úrovní.

Do svého šestého ročníku vstupuje festival Dvořákova Praha s novým uměleckým ředitelem Markem Vrabcem. „Prvních pět let bylo ve znamení úspěchů a příští ročníky by na ně měly navázat. Do dalšího období chceme v rámci dramaturgie přinést nové a svěží nápady a festival omladit a kvalitativně o krůček rozvinout,“ vysvětluje změny Robert Kolář, ředitel pořádající Akademie klasické hudby. „Je to pro mne i můj tým veliká výzva. Naším cílem je navázat na práci zakladatelů festivalu a renomé, které si festival Dvořákova Praha v poměrně krátké době vydobyl. Rád zúročím své zkušenosti při profilování hudebního, stylově čistého festivalu klasické hudby, kterým Dvořákova Praha je a bude. Přistupuji k tomuto úkolu s úctou a odpovědností,“ dodává Marek Vrabec. Jeho rukopis ponese plně program festivalu ale až od roku 2014.


V den narozenin Antonína Dvořáka 8. září se uskuteční první výprava z nové série festivalové ouvertury Po stopách Antonína Dvořáka. Na zámku v Lužanech bude slavnostně provedena Dvořákova Lužanská mše. Letošní šestý ročník festivalu Dvořákova Praha pak slavnostně otevře 10. září v Rudolfinu výtečná mladá americká violoncellistka Alisa Weilerstein, která předvede společně s Českou filharmonií vedenou Jiřím Bělohlávkem Dvořákův slavný Koncert pro violoncello a orchestr, jenž na festivalu nemůže chybět. Zahájení zpestří skladba k osmdesátinám Krzysztofa Pendereckého, jednoho z nejvýraznějších představitelů hudby druhé poloviny 20. století, který slavnostní zahájení festivalu poctí svou přítomností.


S Českou filharmonií, jejímž prvním dirigentem byl sám Antonín Dvořák, se festivalové publikum setká ještě po dva večery: po boku vynikajícího houslisty Juliana Rachlina, který se představí v dvojjediné roli dirigenta a sólisty. Další výjimečný večer slibuje koncert České filharmonie a Pražského filharmonického sboru a hvězdných sólistů v katedrále svatého Víta na Pražském hradě. Pod vedením Fabia Luisiho, šéfdirigenta MET, Vídeňských symfoniků a Curyšské opery v jedné osobě, zazní Verdiho Rekviem.
Program Dvořákovy Prahy zdobí zahraniční tělesa zvučných jmen. Vynikající Kammerorchester Basel doprovodí v Beethovenově koncertu virtuózního houslistu Christiana Tetzlaffa. S programem dvou méně hraných Dvořákových symfonií, jmenovitě 3. a 4. symfonie, se v Praze představí pekingský orchestr Beijing Symphony Orchestra. Vystoupení na Dvořákově Praze je jedním ze zastavení orchestru v nejprestižnějších koncertních síních Evropy. Závěrečný koncert skvělého Deutsches Symphonie Orchester Berlin pak pod taktovkou Cornelia Meistera představí polského klavíristu Rafala Blechacze v Schumannově klavírním koncertu a Dvořákovu Prahu 2013 uzavřou nezaměnitelné tóny ikonické Dvořákovy Novosvětské.

Festival patří též recitálům, které dají prostor vyniknout vysokému interpretačnímu umění hvězdných sólistů. Festivalové publikum tak bude mít příležitost se s vybranými instrumentalisty setkat ještě jednou. To je případ violoncellistky Alisy Weilerstein, ale i Juliana Rachlina, který po koncertě s Českou filharmonií vystoupí druhý den jako sólista recitálu, na němž se kromě houslí chopí i violy. „Naší snahou je představit publiku v rámci festivalu některé interprety v různých polohách, což podpoří jedinečnost festivalové atmosféry a umocní sepjetí hostujících umělců s festivalem a jeho publikem,“ dodává Marek Vrabec. V sólovém vystoupení se mohou návštěvníci festivalu těšit na fenomenálního pianistu Jevgenije Kissina se zbrusu novým programem a do Prahy v nesmírně bohaté a přelomové sezóně zavítá také jedinečný český basbarytonista Adam Plachetka.


V kategorii „A Capella“ bude letos uvedeno v nastudování Pražského filharmonického sboru Faurého Rekviem, a to ve zřídka prováděné verzi bez doprovodu orchestru, jen se sólisty, sborem a v doprovodu varhan.
Festivalová dramaturgie dává prostor vyniknout i nejmladší generaci umělců. V cyklu s názvem Debut představí debutově v Praze nejnadějnější mezinárodní talenty. V Koncertním sále Pražské konzervatoře vystoupí korejská houslistka Esther Yoo, běloruský violoncellista Ivan Karizna a ruský klavírista Denis Kožuchin.

V programové nabídce nechybí ani koncert určený nejmladšímu publiku. Koncert pro děti je plánován na 14. září v Koncertním sále Pražské konzervatoře.

Předprodej vstupenek začal 25. dubna a potrvá do 31. května. Vstupenky jsou dostupné online na www.dvorakovapraha.cz a dále v sítích Perfect System a Ticketpro, na pobočkách CK Fischer a také v síti Sazka Ticket. Vstupenky je možné zakoupit také ve Vstupenkovém centru Dvořákovy Prahy na Praze 1. Dvořákova Praha letos nabízí věrnostní program. Zájemci po bezplatné registraci získají za každých utracených 2000 korun slevovou poukázku v hodnotě 200 korun, kterou mohou uplatnit již při dalším nákupu.

alisa_weilerstein

Alisa Weilerstein, violoncellistka

Na fotografii nahoře: Jevgenij Kissin, klavírista


Datum vložení: 29.04.2013 12:11:20

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.