Češi již nejsou k týrání dětí lhostejní. Počty odhalených případů narůstají
Počet odhalených případů týrání dětí se v roce 2012 vyšplhal na rekordních 7 525. Dvacet osm dětí v důsledku takového jednání v minulém roce zemřelo. Důvodem rostoucího počtu odhalených případů týrání dětí je mimo jiné informovanost české veřejnosti, která tak přestává být k projevům týrání dětí lhostejná.
„Zaznamenáváme více lidí ze sousedství týraných dětí, ze škol, zájmových kroužků či rodinných známých, kteří si projevů či důsledků takového nepřijatelného počínání všímají a snaží se dětem pomoci. I proto, podle našeho názoru, narůstá počet ohlášených a řešených případů. Což je pozitivní trend – znamená to totiž, že česká veřejnost již není k týrání dětí tak tolerantní, jako byla kdysi,“ vysvětluje Zuzana Baudyšová, ředitelka Nadace Naše dítě, která v těchto dnech slaví dvacet let své existence.
Stále zásadním problémem v eliminaci násilí na dětech je nízká úroveň trestů pro ty, kdo se takového počínání dopustí, například v roce 2012 byla odsouzena jen 3 % zneužívajících, týrajících nebo zanedbávajících osob, to znamená jen 46 odsouzených osob na 7 525 zjištěných případů. Týrání nejčastěji oznamuje škola. V roce 2012 bylo 1 788 dětí tělesně a fyzicky týráno. V 88 případech bylo dítě tělesně poškozeno, 183 dětí muselo být hospitalizováno. 6 dětí v důsledku toho zemřelo. Nejčastěji přitom své děti tělesně týrají jejich vlastní matky (242 případů), psychicky naopak otcové (524 případů). Šestnáct dětí zemřelo v roce 2012 v důsledku sexuálního zneužívání, celkem bylo touto formou napadeno 813 dětí. Oproti roku 2011 došlo k 50 % nárůstu nahlášených případů sexuálního zneužívání u dětí ve věkové skupině 0 až 3 roky. V důsledku sexuálního zneužívání otěhotnělo 32 dívek. Nejčastěji se přitom sexuálního násilí na dětech dopouští vlastní otec (127 případů), případně partner matky (93 případů), nebo jiný příbuzný (43 případů). V 489 případech se sexuálního napadení dopustila cizí osoba. Své dětské oběti má také zanedbávání dětí. Tomu v roce 2012 podlehlo v České republice šest dětí. Viníkem takového počínání jsou přitom nejčastěji vlastní matky, protože právě matky mají děti nejčastěji ve své péči.
„Uvedené statisticky MPSV přitom ukazují jen nahlášené a podchycené případy. Jsme přesvědčeni o tom, že mnoho dalších dětí se do nich nedostane, protože jejich případ nikdo nenahlásí, nikdy se na něj nepřijde a děti pak odcházejí do života s hlubokými duševními otřesy, které mohou předávat dál, jednou i na své vlastní dětí,“ upozorňuje Zuzana Baudyšová. A doplňuje: "Bez zodpovědného přístupu celé společnosti k dětem, bez aktivního přičinění všech, se na mnoho případů týrání nikdy nepřijde."
Velkým problémem současných českých rodin jsou také rozvody. „Bohužel se potvrzuje fakt, že když se rodiče soudí, děti často prohrávají. Stávají se nástrojem ve vyřizování si účtů bez toho, aby rodiče brali ohled především na ně. V důsledku toho pak narůstají také počty dětí unesených z České republiky jedním z rodičů, nebo dětí, které jsou ze stejného důvodu do České republiky naopak proti své vůli přivezeny,“ dodává Zuzana Baudyšová. Zjištění Nadace Naše dítě zároveň ukazuje, že i přes značné zlepšení je stále velmi nedostatečná flexibilita, s jakou soudy podobné případy projednávají. „Rozvod se tak pro dítě stává můrou, která se táhne i několik měsíců, po které se s ní neumí vyrovnat. Dochází tak k fyzické i psychické újmě, která může mít zásadní vliv na budoucí zdravý vývoj dítěte,“ uzavírá Baudyšová.
Řešením rozvodových sporů může být mediace: metoda při níž profesionální prostředník - mediátor - pomáhá znesvářeným stranám obnovit nebo zlepšit vzájemnou komunikaci a hledat způsob, jak vzniklé problémy vyřešit. Úspěšná mediace končí vzájemnou dohodou obou stran. Stává se tak až v 80% mediací.
Nadace Naše dítě byla založena v roce 1993 Zuzanou Baudyšovou, která po celou dobu také stojí v jejím čele. Za dvacet let existence nadace pomohla přímo či nepřímo milionům dětí. Na svou činnost se jí podařilo zajistit a přerozdělit více než 245 milionů korun. Pomáhá jak jednotlivým rodinám, které se ocitly v existenční nouzi, tak nemocnicím, kterým financuje například potřebné lékařské přístroje. Nadace Naše dítě provozuje také Linku bezpečí a Linku právní pomoci. Prostřednictvím seminářů Pozitivní rodičovství seznamuje rodiče s možnostmi výchovy dětí bez fyzických či psychických trestů. Opakovaně upozorňuje na nutnost ochrany práv a životů dětí.
Daniel utrpěl popáleniny na 90% těla. Jemu a dalším dětem pomohl při náročné léčbě přístroj na rekonstrukci kožního krytu, který Fakultní nemocnici Na Vinohradech zakoupila v roce 2012 Nadace Naše dítě z výnosu projektu Dětský úsměv.
Tweet |