Astronomické jaro právě začíná
Dnes, 20. března 2014, přesně v 17:56 středoevropského času začíná astronomické jaro - jarní rovnodennost. Rovnodennost je astronomický termín pro okamžik, kdy střed obrazu Slunce na nebeské sféře prochází jarním bodem nebo podzimním bodem. Lidověji bychom mohli říci, že Slunce přechází přes rovník.
Jarní rovnodennost může na severní polokouli nastat i 21. března, což je také datum, které většina z nás vnímá jako první jarní den. Naposledy tomu tak ale bylo v roce 2011 a znovu bude toto datum aktuální až od roku 2102. Řidčeji může astronomické jaro začít ještě dříve, již 19. března. Naposledy se to stalo v roce 1796 a bude tomu tak opět v roce 2044.
Ke změnám termínů rovnodenností dochází proto, že dobu oběhu Země kolem Slunce nelze vyjádřit celým počtem dnů. Průchod mezi dvěma po sobě následujícími průchody Slunce jarním bodem trvá 365 dnů, 5 hodin, 48 minut a 45,7 sekund, tedy 365,2421956 dne. Současný kalendář má obvykle rok dlouhý 365 dní a ke korekci tohoto problému používá přestupné roky, které mají 366 dní. Tato metoda spočívá v tom, že tři roky máme den o 5 hodin a 48 minut kratší a každý čtvrtý rok přidáme 24 hodin. Ve skutečnosti bychom ale měli přidat jen 23 hodin, 15 minut a 2,8 sekund. Proto se provádějí i další korekce podle pravidel, která vymysleli naši předkové. Země si ale obíhá podle svého, a tak přes všechny úpravy, které lidstvo v současnosti používá, se každoročně posouvá i datum jarní a podzimní rovnodennosti i obou slunovratů.
Test, který připravilo Planetárium Praha: Dokážete doplnit do bílých obdélníčků přesná data?
Text: redakce, Planetárium Praha, Wikipedia.cz
Test: Planetárium Praha
Foto: (c) Ententýky.cz
Tweet |