Rychlé vyhledávání akcí

Antimeningokok a já

antimeningokok_dite_ilustrfoto

Andrea Brzobohatá, maminka dvou dětí, by nikdy nevěřila, že se jí něco tak strašlivého může stát. Stejně jako desítky dalších pacientů. Zdravá, aktivní Andrea se jako ve špatném snu, z hodiny na hodinu, ocitla v bezvědomí, na hranici života a smrti. V nemocnici se probudila až po pěti týdnech. Po amputaci obou dolních končetin. 

 

 

 

Musíme si pomáhat

Půl roku Andrea pod dohledem lékařů bojovala o život, než se vrátila domů. Beznohá. 

„Podejte mi ponožky a crocsy,“ byla andreina častá věta volaná z polokomatu. Když ještě netušila, jaká je realita. Jednou jí konečně sestra odbyla – „K čemu by vám byly boty, když nemáte nohy?!“ 

Andrea se však s handicapem odmítla smířit. Naučila se s protézami řídit auto, hrát golf, lyžovat, zkrátka plnohodnotně žít. Zároveň chtěla čtyřicetiletá Andrea sdělit světu, jak je meningitida zákeřná, a cítila hlubokou touhu nabídnout pomoc všem, co jsou meningokokem postiženi. 

Proto založila sdružení proti meningitidě Antimeningokok.cz a občanské sdružení No Foot No Stress. Obě tyto společnosti seznamují širokou veřejnost s meningitidou po všech stránkách, včetně nabízené pomoci postiženým bez končetin. 

Invazivní meningokokové onemocnění - IMO

Vysoce nakažlivá, kapénkově přenosná a životu nebezpečná infekce vyvolaná bakterií Neisseria meningitidis. Patří mezi nejzávažnější bakteriální onemocnění s velmi rychlým průběhem a možnou smrtí. Mezi nejčastější projevy patří hnisavá meningitida čili zánět mozkových blan, a sepse neboli otrava krve. V letech 2011 až 2013 bylo v České republice hlášeno 188 invazivních onemocnění z nichž 15 skončilo úmrtím. 

Kdo je nejvíce ohrožen?

Děti do jednoho roku věku. V nebezpečí mohou být ale i adolescenti  a dospělí, kteří právě zásadně mění životní styl. U mladých lidí se jedná o situace, kdy např. vstupují na střední školu, začínají cestovat, chodit do klubů, stýkat se s novými lidmi, jsou vystaveni nezvyklým situacím.

Jaké jsou příznaky?

Zpočátku horečky, bolesti hlavy a kloubů i končetin, nevolnost, malátnost, zkrátka symptomy podobající se obyčejné viróze. Po čase, maximálně pár hodinách, se ale přidají další varovné signály. Skvrny a tmavé fleky po těle, studené nohy a ruce, ztuhlost šíje, třas, zmatenost, ospalost.  

Následky onemocnění

Z těch, kteří přežijí, zhruba každý pátý trpí doživotními následky, jako jsou amputace končetin, záchvaty, paralýza, mentální postižení, ztráta sluchu nebo poruchy paměti. Ve většině případů vyžadují devastující následky nemoci nákladnou léčbu a trvalou asistenci, která změní život nejen pacienta, ale i jeho rodiny.

Umíme zánětu mozkových blan předcházet?

Ano, umíme! Očkováním.

Nepodléhejte iluzi… 

... že se Vás to netýká. Meningitida je všudypřítomná a krutá. 

Navštivte nevšední výstavu fotografií, na kterých stateční, přeživší pacienti odtajňují své handicapy. Expozici organizuje sdružení Antimeningokok.cz za účelem šíření osvěty a prevence tohoto onemocnění. 

Výstava probíhá od čtvrtka 26. února 2015 od 11,00 hodin v nákupním centru Eden v pražských Vršovicích. Tam si fotky budete moci prohlédnout až do 12.3. 2015, než poputují do Brna, Plzně a dalších měst.

Více informací naleznete na www.antimeningokok.cz nebo na facebooku Antimeningokok.

antimeningokok_ilustrfoto


Datum vložení: 25.02.2015 20:58:46

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.