Alfons Mucha se vrací do Obecního domu zásluhou sbírky Ivana Lendla
Na dobu čtyř měsíců se prostory Obecního domu v Praze promění v centrum vrcholu české secese. Ve světové premiéře je zaplní díla malíře Alfonse Muchy.
Sbírka více jak 150 artefaktů složená z plakátů, dekorativních panó, předmětů denní spotřeby, kalendářů a pohledů, kterou zkompletoval legendární tenista Ivan Lendl, bude lákat návštěvníky od 10. dubna až do konce července.
Unikátní expozice Alfonse Muchy, jenž se sám výrazně podílel na výzdobě Obecního domu, představuje dosud nejkomplexnější přehled jeho tvorby, zahrnující autorovo české, francouzské i americké období. Záštitu nad výstavou převzal pražský primátor Bohuslav Svoboda.
„Je to po dlouhé době poprvé, kdy v Obecním domě začíná evropské turné velkého výstavního projektu. Výstava kompletní sbírky Ivana Lendla je navíc světovou premiérou, kterou by si příznivci umění neměli nechat ujít. A o tom, že Obecní dům a Alfons Mucha k sobě přirozeně patří, asi není třeba nikoho přesvědčovat,“ připomíná ředitel Obecního domu Vlastimil Ježek.
Ivan Lendl začal svou sbírku kompletovat po setkání s Muchovým synem Jiřím, s nímž ho seznámil v roce 1982 tehdejší trenér československého týmu pro Davis Cup Jan Kukal. Důležitý mezník pro něj představovala spolupráce s kurátorem Jackem Rennertem ze Spojených států, předním znalcem v oblasti plakátového umění. Právě s jeho pomocí se Ivanu Lendlovi podařilo získat do sbírky i vzácnější díla Alfonse Muchy.
„Náš vztah s Ivanem se v průběhu let vyvíjel, vždy ve znamení vzájemného přátelství a respektu. Vždy věděl, co chce, a nalézat to byla pokaždé výzva. Ivan je cílevědomý, pro věc zapálený člověk, ať už se jedná o sport nebo byznys. Chtěl vlastnit každou grafickou práci Alfonse Muchy zapsanou v mém katalogu,“ popisuje spolupráci na sbírce kurátor Lendlovy sbírky Jack Rennert.
Výstavu obohatí doprovodné programy. Dospělí návštěvníci mohou využít komentované prohlídky nejen v českém jazyce, ale pro zahraniční hosty i v angličtině, němčině, francouzštině, ruštině, japonštině a italštině. Organizátoři připravují také soukromé prohlídky s doprovodem kurátora Karla Srpa či jiného renomovaného kunsthistorika. Děti poznají dílo Alfonse Muchy zábavnou formou prostřednictvím aktivizačních kvízů a omalovánek.
„Expozice je jedinečná především díky své rozsáhlosti. Vystavené exponáty nabízí pohled na všechna tři umělcova období práce pro tisk - pařížské, americké i české. Výstava začíná nejslavnějším plakátem Gismonda z roku 1895, který doslova přes noc udělal z Alfonse Muchy v Paříži hvězdou a končí díly z poloviny 30. let 19. století, kdy již tvořil pouze na přání svých přátel nebo pro charitativní účely,“ popisuje kurátor výstavy Karel Srp.
Praha Muchovu výstavu přivítá díky umělecké vášni Richarda Fuxy, předsedy správní rady nadačního fondu nesoucího jeho jméno, který na základě dohody s Ivanem Lendlem v současné době sbírkou disponuje.
„Kromě zážitku z unikátní výstavy si návštěvníci mohou odnést domů i exkluzivní reprodukce umělcových plakátů v nejlepším možném tiskovém provedení nebo luxusní šátky. Ty budou vyrobeny rovněž ve špičkové kvalitě ze stoprocentního přírodního hedvábí. Zejména ženy určitě ocení perfektní zpracování muchovského motivu v podobě originálního módního doplňku, do něhož se zahalí s pocitem jedinečnosti,“ říká Richard Fuxa.
Specializovaná prodejna dále nabídne šperky, pohlednice a pro děti magnetky či bločky. Pro Muchovy obdivovatele je připravena kniha mapující celou vystavenou expozici, kterou sestavil kurátor výstavy Karel Srp. Přináší téměř kompletní malířovu tvorbu v této oblasti a navíc je rozšířena o reprodukce přípravných studií a kreseb, nacházejících se dnes v nejrůznějších mezinárodních sbírkách od Japonska přes Francii, Itálii až po USA.
Design výstavy je výsledkem práce architektů renomovaného studia Olgoj Chorchoj. Koncipovali jej tak, aby propojili minulost se současností. Zaměřili se na potlačení původních secesních dekorací Obecního domu, aby svou rozmanitostí nerušily návštěvníky při vnímání expozice. Výstavní prostory se rozhodli oživit umělým travnatým povrchem, ačkoliv Ivan Lendl travnaté kurty něměl nikdy příliš v oblibě.
O výstavu už projevily zájem nejen evropské metropole, ale také Japonsko a Čína. Úspěch zaznamenal i předprodej vstupenek prostřednictvím sítě Ticketpro a v pokladně Obecního domu. K 8. dubnu jich bylo prodáno již více jak 1 400 kusů.
Výstava bude otevřena sedm dní v týdnu, vždy od 10 do 19 hodin. Vstupné pro dospělé je 180 korun, pro děti a seniory 90 korun, rodina zaplatí 350 korun.
Jack Rennert, kurátor sbírky Ivana Lendla
Marika Lendl, nejstarší dcera Ivana Lendla se zúčastnila tiskové konference k otevření výstavy místo svého tatínka, který z pracovních důvodů nemohl přijet.
Jan Kukal, tenista, který seznámil Ivana Lendla s Jiřím Muchou, synem Alfonse Muchy.
Tweet |
Zajímavá místa v okolí
- Prašná brána - 0,06 km
- PUZZLE ROOM - 0,15 km
- Minigolf Kotva - 0,18 km
- Zrcadlové bludiště č. 1 - 0,19 km
- Pizza Nuova - 0,19 km
- McDonald´s a McCafé - 0,22 km
- Na Poříčí - 0,32 km
- The Playground - 0,36 km
- Muzeum smyslů - 0,36 km
- Mineralia Czech Republic - 0,39 km