Rychlé vyhledávání akcí

Pozorování oblohy

Pozorování oblohy dalekohledem

Pozorování oblohy velkými dalekohledy probíhají kontinuálně po celou otevírací dobu hvězdárny. Ve dne se zaměřují na Slunce, po setmění na Měsíc, planety a hvězdnou oblohu.

Na denní obloze lze sledovat Slunce. Dalekohledem, který odcloní větší část slunečního světla, jsou na povrchu Slunce pozorovatelné sluneční skvrny, speciální chromosférický dalekohled pak odhalí sluneční protuberance.

Měsíc lze nejlépe pozorovat v období první čtvrti, kdy poblíž rozhraní mezi osvětlenou a tmavou polokoulí (na tzv. terminátoru) vrhají povrchové útvary zřetelné stíny. Tehdy, na rozdíl od úplňku, vynikne plastičnost měsíčního povrchu.

Na večerní obloze můžeme rovněž pozorovat celou řadu zajímavých objektů hvězdného vesmíru a to především za bezměsíčných nocí, kdy světlo Měsíce neruší svým světlem pozorování těchto slabších objektů. Jedná se o dvojhvězdy či vícenásobné hvězdné systémy, hvězdokupy, mlhoviny i galaxie.

Věková kategorie:věková kategorie neuvedena
Délka trvání akce:denně kromě pondělí 14:00 - 18:00 a 21:00 - 23:00 hodin
Akce se koná:
16.5.20 - 31.5.20, kromě pondělí Štefánikova hvězdárna - Praha 1, Praha

Komentáře

Komentáře mohou z důvodu kontroly obsahu psát jen registrovaní a přihlášení návštěvníci. Přihlásit se můžete i přes svůj facebookový profil:

Jméno:
Heslo:
 
Obnovit zapomenuté heslo


Poslední aktualizace: 15.5.2020 10:57:20

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.