Rychlé vyhledávání akcí

Vzpomínky na sočskou frontu v Českých Budějovicích

Ententýky


Při příležitosti 100. výročí konce 1. světové války pořádá Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích. Výstava bude zahájena vernisáží 11. listopadu od 11 hodin.
Expozice zobrazuje průběh bitev na sočské frontě se zvláštním důrazem na aktivní působení českých vojáků, život na frontě v době klidu, památníky padlých vojáků, zdůrazňuje projekt nadace Cesta míru či kostel Sv. Ducha v Javorci a větší muzea z Posočské oblasti, jejichž expozice je věnovaná tématice Sočské fronty a první světové války.

Řeka Soča (slovinsky) nebo Isonzo (italsky, německy) je ve spojení s historií první světové války synonymem masových bitev. Jméno Soča se pak v literatuře Velké války proměnilo v příznačný název “Krvavá řeka“. Válečné operace se v této oblasti odehrávaly na severu od Tolminské kotliny až k pobřeží Jadranu. Svým rozsahem si v ničem nezadaly s krvavým běsněním zákopové války západní fronty. Vyčerpávající boje, vlekoucí se s krátkými přestávkami od pozdního jara roku 1915 až do podzimu roku 1917, za přetrvávající italské přesily v živé síle i zbraních, znamenaly mimořádné bojové vypětí sil rakousko – uherské armády. V neposlední řadě se k válečnému běsnění a utrpení vojáků přidalo i extrémní přírodní prostředí, nemoci a nevyzpytatelné počasí. Je důležité připomenout si toto období historie první světové války už jen proto, že v něm bojovala a často padla velká řada našich krajanů.

Otevírací doba Jihočeského muzea: úterý - neděle, svátky od 9:00 do 17:30.

Věková kategorie:Věková kategorie neuvedena

Komentáře

Komentáře mohou z důvodu kontroly obsahu psát jen registrovaní a přihlášení návštěvníci. Přihlásit se můžete i přes svůj facebookový profil:

Jméno:
Heslo:
 
Obnovit zapomenuté heslo


Poslední aktualizace: 6.1.2018 17:56:33

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.