Rychlé vyhledávání akcí

Trauma / tíseň / extáze / prázdnota. Formule patosu 1900–2018

Ententýky


Výstava mapuje proměnu expresivních struktur lidského těla v umění v posledních 120 letech. Najdete ji ve výstavní síni Masné krámy v Plzni až do konce května.
Idea výstavy se opírá o pojem „formulí patosu“, jímž Aby Warburg označoval umělecké reprezentace vypjatých emocionálních stavů. Termín však lze použít obecněji k postižení výrazového repertoáru (zobrazeného) lidského těla. Od konce 19. století, v době nastupujícího modernismu, se rejstřík formulí patosu neobyčejně rozšířil a umělecká intence nacházela nové způsoby figurace mentálních stavů a emocí v obraze. Výstava se pokusí definovat několik tendencí či poloh, do nichž se formule patosu rozvinuly a které rámcově shrnuje její název: moderní pokračování reprezentace traumatických a vzrušených emocionálních stavů, reprezentace tísně a úzkosti a konečně moderní a současné „antiformule patosu“, které odkazují k absenci či deficitu emocí spíše než jejich přebytku. Výstava se snaží potvrdit předpoklad, že expresivní struktury lidského těla (právě jako emocionální stavy, k nimž odkazují) jsou kulturně podmíněné – výtvarné umění tak na jednu stranu jejich měnící se polohy zachycuje, současně je však samo o sobě spoluutváří.

Výtvarná díla pokrývají celé spektrum médií, samozřejmě se silným důrazem na skulpturu, včetně fotografie a videa. Exponáty by měly sestávat jak ze známých a mnohokrát vystavených děl, prezentovaných zde v novém kontextu, tak z relativně méně známých prací především současných autorů.

Díla zastoupená na výstavě
Malba a grafika: Felix Jenewein, Bohumil Kubišta, Antonín Procházka, August Brömse, Maxim Kopf, František Bílek, František Nechleba, Václav Hejna, Josef Liesler, František Foltýn, Viktor Planckh, Erwin Muller, Karel Černý, Karel Holan, Miloslav Holý, Eugen von Kahler, Oswald Voh, Jan Kotík, Valentin Držkovic, Vlasta Vostřebalová-Fischerová, Rudolf Michalik, Arnošt Paderlík, František Ronovský, F. X. Naske, Vratislav Nechleba, Karel Myslbek, Ferdiš Duša, vybraní autoři socialistického realismu a další. 
Ze zahraničních autorů Vincent Hložník, Karl Hubbuch, Otto Dix, Käthe Kollwitz, Hans Balluschek, Grethe Jurgens, Anton Raderscheidt, Max Lachnit, Enckell Magnus, Otto Griebel

Skulptura: František Bílek, Quido Kocián, Mary Durasová, Karel Lidický, Karel Mařatka, Jaroslav Horejc, Jan Štursa

Současná malba a skulptura: Josef Bolf, Ivana Lomová, Daniel Pitín, Jan Poupě, Igor Korpaczewski, Barbora Myslikovjanova, Kateřina Komm, Muntean a Rosenblum, Berlinde de Bruyckere, Volker Stelzmann, Christian Macketanz, Olivier Masmonteil, Alexander Tinei, Jan De Maesschalck, Anne-Mie Van Kerckhoven

Fotografie: František Drtikol, Dana Kyndrová, Ivan Pinkava, Dita Pepe, Filip Singer, Jan Šibík
 

Věková kategorie:Věková kategorie neuvedena

Komentáře

Komentáře mohou z důvodu kontroly obsahu psát jen registrovaní a přihlášení návštěvníci. Přihlásit se můžete i přes svůj facebookový profil:

Jméno:
Heslo:
 
Obnovit zapomenuté heslo


Poslední aktualizace: 3.2.2018 20:37:40

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.