Rychlé vyhledávání akcí

Střední Čechy během stavovského povstání a české války

Ententýky


V době letních prázdnin se od středy 11. července do neděle 19. srpna otevírá ve výstavní síni Vlastivědného muzea ve Slaném výstava Střední Čechy během stavovského povstání a české války. Výstavu zapůjčil Státní oblastní archiv v Praze. Expozice je doplněna reprodukcemi a grafickými listy
Počátek Třicetileté války v Evropě měl své kořeny právě v Čechách. Události, které spustila pražská defenestrace 23. května 1618, se intenzivně dotkly celých Středních Čech včetně Slaného.

Po defenestraci začaly boje mezi stavovským vojskem a katolíky. 31. července 1619 byl sesazen král Ferdinand II. Na konci října 1619 Slaný hostilo „zimního krále“ Fridricha Falckého. Postupně Habsburkové získali vojenskou převahu a po bitvě na Bílé hoře bylo stavovské vojsko poraženo a císařští obsadili Prahu. Slaný bylo vyzváno ke kapitulaci. 16. listopadu 1620 vyslalo město plnomocníky, kteří vykonali slib poddanství a věrnosti Ferdinandovi II. Císař jmenoval správcem Slaného – knížete Karla z Lichtenštejna, ten začal s odváděním financí z města pro vyživování císařské armády. Tím městu vznikl v roce 1621dluh 80 tisíc míšeňských grošů. Ve stejné době začal Jaroslav Bořita z Martinic se snahami o získání Slaného...
 

Věková kategorie:Věková kategorie neuvedena

Komentáře

Komentáře mohou z důvodu kontroly obsahu psát jen registrovaní a přihlášení návštěvníci. Přihlásit se můžete i přes svůj facebookový profil:

Jméno:
Heslo:
 
Obnovit zapomenuté heslo


Poslední aktualizace: 5.7.2018 23:33:19

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.