Rychlé vyhledávání akcí

Hadí muž a tanečnice - Bosé nohy a jiné zajímavosti

Ententýky


Komedianti a loutková divadla, kolotoče, střelnice a další zábavné atrakce jako varieté, kabarety a cirkusová vystoupení přitahují svou pestrostí a rozmanitostí již celá staletí. Představují fascinující svět plný neočekávaných okamžiků.
Jsou místem, kde je v přímém kontaktu staré a nové, krásné a ošklivé, vysoce umělecky ceněné a pokleslé. V prostoru plném světel, zvuků a vůní, kde na malou chvíli může čas plynout všemi směry. V oblasti, kde v nepopsatelných momentech dochází k porušování optických a gravitačních zákonů, mezi všemi těmi kočovnými umělci, je jednotícím prvkem a hlavním smyslem maximálně zabavit diváka.

Prezentace sbírkových předmětů Alšovy jihočeské galerie připomene mimo jiné mědiryt

Loutkové divadlo švýcarského malíře, grafika a básníka Salomona Gessnera (1730–1788), kolorované mědirytiny z prostředí zábav a slavností převážně ve Vídni působícího kreslíře a ilustrátora Johanna Christiana Schoellera (1782–1851), satirické mědirytiny s divadelními výjevy dle předloh anglického rytce a karikaturisty Williama Hogartha (1697–1764) nebo barevné neoklasicistní mezzotinty Johna Raphaela Smitha (1751–1812). Ucelenější představu doplňují jemné výtvarné práce na motivy potulného a loutkového divadla v dřevorytech Vladimíra Silovského (1891–1974) nebo ukázky z tvorby Bohuslava Reynka (1892–1971). Právě lidové loutkářství a komediantství je úzce provázáno se vznikem cirkusů. Rozličné spolky, nejčastěji loutkářské rodiny, navazující na tradice a zvyky středověkého kejklířství a především na prvky commedia dell'arte, začínají do svých představení zapojovat různá pohybová a gymnastická vystoupení. Umělecký výkon, založený na mimořádné tělesné zdatnosti nebo odvaze, zaznamenaný v dílech výrazného představitele české avantgardy Františka Tichého (1896–1961), nabízí zajímavý pohled do prostředí plného klaunů, artistek, žonglérů a krasojezdkyň. Umění balancování (např. provazochodectví) zachycené v cyklu Lidé V. nalezneme také v kompozicích Oresta Dubaye (1919–2005), jenž se řadí k nejvýznamnějším slovenským grafikům 20. století. Tento akrobatický styl, spočívající v udržení rovnováhy, výborně vystihuje syrově pojatá malba Z vysoka Františka Hudečka (1909–1990), člena Skupiny 42. Další podoby ekvilibristických a krotitelských dovedností doplňuje lept Psí cirkus Antonína Majera (1882–1963) nebo Cirkus Emila Kotrby (1912–1983). Zájem o prostředí maringotek a šapitó se rovněž z velké části objevuje v malířské a grafické tvorbě Jana Rambouska (1895–1976).

Podobnou tematiku reflektuje ve své výtvarné činnosti Alois Moravec (1899–1987),
Karel Štěch (1908–1982) a řada dalších. Kubisticky ztvárněná figura Kouzelník v barevné litografii Františka Grosse (1909–1985) nebo linoryt Tanečnice Karla Teigeho (1900–1951), který se významně podílel na formování českého poetismu a surrealismu, rozšiřují expozici o náměty z kabaretních a varietních představení.

Cirkusová a podobná vystoupení dosahují největšího rozvoje na přelomu 18. a 19. století a následně v 70. letech 20. století, kdy dochází k postupnému propojování různých divadelních prvků s těmi manéžovými. Akrobatky, tanečníci a žongléři se stávají herci, herci přijímají role eskamotérů, atp. Vývoj v této oblasti pokračuje i v současné době a jistěnabídne mnohá nová překvapení. A kolotoče? Jak se zdá, tak se stále točí a zatím nedokážeme ani dohlédnout, jaké nové podoby zábavy nás v této oblasti čekají na počátku a v průběhu 21. století.

Doprovodný program:

18. 11. 2017 / 15:00 hod. / Komentovaná prohlídka
Komentovaná prohlídka ke stejnojmenné výstavě provede návštěvníky uměleckými směry od 18. století až po současnost a seznámí diváky s historií lidového loutkářství, cirkusu a jiných potulných zábav a atrakcí. Výstavou Vás provede kurátor David Kubec,
vedoucí úseku prezentace a ochrany sbírek AJG.

9. 12. 2017 / 15:00 hod. / Komentovaná prohlídka
Komentovaná prohlídka Potulné zábavy v obrazech, seznámí zájemce s varietním
prostředím a souvisejícími uměleckými předměty, zastoupenými ve sbírce AJG.
Zároveň přiblíží osudy konkrétních umělců a jejich vztahu k dané tematice. Výstavou Vás provede Dita Pfeferová, kurátorka obrazů AJG.

13. 1. 2018 / 14:00 – 17:00 hod. / Výtvarná dílna
Co vše můžeme najít v manéži, varieté či divadle? Tematicky zaměřená výtvarná dílna,
na které si vytvoříte vlastní svět dramatu plný kulis, herců, loutek, akrobatů, tanečnic
a dalších postav a rekvizit, jež mohou být součástí velkých i malých představení.
Přijďte si vyzkoušet prostorovou tvorbu doplněnou o kombinované techniky, vyrobit vlastní divadelní scénu a mnohé další s lektory edukačního oddělení AJG.

20. 1. 2018 / 10:00 hod. / Divadelní představení
Divadelní představení O Psu Pes, kombinující loutkové divadlo s živými herci, je určeno
všem milovníkům psů a blues. Příběh o pejskovi jménem Pes odloženém na skládce
není jen o cestě za domovem a přátelstvím, ale také příběhem o tom, jak může takové zvíře doma přispět k lepším vztahům mezi členy lidské rodiny a silou psí oddanosti i paličatosti udělat z jedné ukřičené, rozmazlené holčičky láskyplnou a pečující paničku.
Hrají Marek Menšík a Sofie Adamová.

27. 1. 2018 / 14:00 – 17:00 hod. / Cirkusová škola
V pohybové dílně plné ekvilibristiky se zájemci naučí zábavnou formou využít různé cviky a další žánrové prvky, které využívají při svých představeních cirkusoví umělci. Přijďte zažít vzrušující a napínavé odpoledne s akrobacií, žonglováním a klauniádou pod lektorským dohledem Vyacheslava Nechunaeva.

3. 2. 2018 / 15:00 hod. / Komentovaná prohlídka
Komentovaná prohlídka Štětcem po manéži, poodhalí návštěvníkovi malířské a kreslířské zaujetí pro pouliční a alternativní formy dramatického umění a podrobně se zaměří na různorodá výtvarná pojetí a styly. Výstavou Vás provede Miroslav Růžička, vedoucí oddělení prezentace sbírek a kurátor grafiky a fotografie AJG.
 

Věková kategorie:Věková kategorie neuvedena

Komentáře

Komentáře mohou z důvodu kontroly obsahu psát jen registrovaní a přihlášení návštěvníci. Přihlásit se můžete i přes svůj facebookový profil:

Jméno:
Heslo:
 
Obnovit zapomenuté heslo


Poslední aktualizace: 6.11.2017 22:46:01

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.