Rychlé vyhledávání akcí

Geipelové v Aši

Ententýky


Bohatý rod Geipelů, který se významně zapsal do dějin města Aše, přibližuje výstava v prostorách vitrážové síně na Poštovním náměstí v Aši. K vidění by zde měla být minimálně dva roky.
Ačkoli se jednalo o velice významný rod, trvaly přípravy výstavy dlouhých 9 měsíců.  V Aši, stejně jako v řadě dalších měst bývalých Sudet, se po odchodu německého obyvatelstva ve velkém likvidovalo. Nejen neobydlené domy, ale i archivy a další připomínky minulosti byly zničeny.

Rod Geipelů pocházel z Horních Pasek a od počátku 19. století do roku 1945 byl hlavní obor jejich podnikání textilní průmysl. Ve svém závodě zaměstnávali tisíce pracovníků z širokého okolí. Pro život Aše byl nejvýznamnějším Gustav Geipel, který byl a je dodnes označován za mecenáše města. Kormě toho byl od roku 1903 do 1912 členem zastupitelstva a roku 1909 byl dokonce jmenován čestným občanem Aše. V červenci téhož roku mu byl propůjčen důstojnický kříž řádu císaře Františka Josefa. Gustav Geipel věnoval městu peníze na dláždění chodníků a silnic, budování kanalizace, zakoupil pozemek pro ašské gymnázium a částečně financoval i jeho výstavbu. Pro ašskou nemocnici pořídil rentgenový přístroj, místním dětem zajistil sérum proti záškrtu a evangelický kostel pořídil z jeho peněz varhany. Částky, které Gustav Geipel městu věnoval, se v dnešní době zdají být směšně malé. Na přelomu 19. a 20. století to však byly horentní sumy.

Některé exponáty výstavy jsou zapůjčeny ze soukromých sbírek. Mezi ně patří například důstojnický řád císaře Františka Josefa nebo meč, který byl nalezen v jedné z honosných vil rodu Geipelů. Vzorníky dobových tkanin pocházejí ze sbírek Městského muzea v Aši a veškeré popisky a fotografie jsou natištěny na stylové pásy textilu. Na výstavě je mimo jiné k vidění i fotografie vídeňské vily s nápisem Christian Geipel und Sohn, kde se nacházela pobočka.
 

Věková kategorie:Věková kategorie neuvedena

Komentáře

Komentáře mohou z důvodu kontroly obsahu psát jen registrovaní a přihlášení návštěvníci. Přihlásit se můžete i přes svůj facebookový profil:

Jméno:
Heslo:
 
Obnovit zapomenuté heslo


Poslední aktualizace: 2.1.2018 10:51:02

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.