Rychlé vyhledávání akcí

Den archeologie

Ententýky

Co je mezinárodní den archeologie a proč se koná?

Mezinárodní den archeologie (MDA) je oslavou archeologie a nadšení z objevování. Každoročně třetí sobotu v říjnu různé archeologické organizace napříč celým světem nabízejí archeologický program a aktivity návštěvníkům všeho věku a všech zájmů. Může mít podobu archeologického festivalu pro rodiny, návštěvy archeologické lokality, cvičných vykopávek, přednášek nebo návštěvy archeologa ve škole. Každopádně aktivity a zábavné programy Mezinárodního dne archeologie jsou příležitostí, abyste v sobě i vy objevili vášeň pro minulost.

Organizací MDA my archeologové usilujeme o zvýšení povědomí o archeologii tím, že veřejnosti nabízíme možnost zapojení do mnoha různých aktivit. Hlavně je ale MDA oslavou archeologie a zdůrazňuje myšlenku, že archeologie je všude kolem nás.

Poprvé byl slaven v USA v roce 2011, rychle však pronikl do zahraničí a v roce 2013 už jej slavilo přes 70 tisíc lidí v různých zemích světa. V roce 2014 se MDA poprvé konal i v České republice.

Věková kategorie:Věková kategorie neuvedena
Akce se koná:
21.10.18 Čáslav - Čáslav, Středočeský kraj
Popis: 0:00 – 13:00 Archeologické hrátky na Hrádku (vstup zdarma). Pro rodiny s dětmi bude připraveno několik stanovišť, kde budou plnit speciální úkoly spojené s archeologií. Pokusí se například najít depot mincí, vyzkouší si pod odborným dohledem odkryv a dokumentaci hrobu pravěkého lovce a mohou si též vyrobit pravěký šperk.
21.10.18 - 22.10.18 HistoryPark - Ledčice, Středočeský kraj
Popis: V History parku Ledčice pod Řípem se k MDA také připojují a v jejich bohatém říjnovém dění se ve víkendu 21.-22. 10. podívají na zoubek starověké lukostřelbě. Jistě si ji bude moci pod zkušeným vedením vyzkoušet každý, kdo tam dorazí.
21.10.18 Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích - České Budějovice, Jihočeský kraj
Popis: Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích Vás srdečně zve v rámci Mezinárodního dne archeologie na jedinečnou komentovanou prohlídku archeologického výzkumu pravěkých mohyl v Plavu. Akce se uskuteční v sobotu 21. října 2017 na místě samém – sraz na autobusové zastávce v Plavu je ve 13:45 nebo přímo na lokalitě výzkumu ve 14:00 hodin.
21.10.18 Klášter Sázava - Sázava, Středočeský kraj
Popis: Nabízíme zájemcům speciální archeologické prohlídky Sázavského kláštera k Mezinárodnímu dni archeologie v 11:30, 13:15 a 15:00 s archeologem Danielem Dvořáčkem.
21.10.18 Městské muzeum v Kadani - Kadaň, Ústecký kraj
Popis: 21. 10. 2017 – od 10:00 Mezinárodní den archeologie oslavíme na dvoře KD Střelnice festivalem archeologických aktivit pro děti i dospělé. Můžete se zde stát středověkým rytířem, dávným bojovníkem, středověkým rolníkem, pravěkým hrnčířem, kamnářem a navrch i současným archeologem 21. 10. 2017 – 13:00 – Sklářská produkce v Krušných horách (Ústav archeologické památkové péče SZ Čech) – archeoložka Eva Černá připravila výstavu a workshop zabývající se historií a vývojem sklářství a produkce skla v oblasti Krušných hor. Návštěvníci uvidí dokument a ukázky výroby skleněných korálků. Děti si vyzkouší výrobu šperků ze skleněných korálků. 21. 10. 2017 – 13:00 – Archeologické poklady Kadaně (Ústav archeologické památkové péče SZ Čech) – Dr. Kryštof Derner v přednášce představí archeologické objevy, které se týkají dějin Kadaně. Zvláštní pozornost bude věnována středověku.
21.10.18 Muzeum města Ústí nad Labem - Ústí nad Labem, Ústecký kraj
Popis: 10:00 – 16:00 Již podruhé se muzeum připojí k celosvětovému Mezinárodnímu dni archeologie. Tentokrát bude tématem středověk. Návštěvníci se mohou těšit na skupinu historického šermu Honesta, přednášku o hradech a husitech a nezapomeneme ani na ty nejmenší. Vstupné 50/30 Kč
21.10.18 Muzeum Podblanicka - Vlašim, Středočeský kraj
Popis: Muzeum Podblanicka, p. o. vás zve oslavit Mezinárodní den archeologie komentovaným výstupem na horu Velký Blaník Kvůli přehledu o účastnících a zaslání tištěných materiálů nás, prosím, kontaktujte na e-mailu muzeum.archeolog@gmail.com. V 11.00 sraz u Domu přírody Blaníku (Krasovice 19), 11.15–12.00 přednáška, 12.00–12.30 pauza, ve 12.30 zahájení výstupu na Velký Blaník. V případě nepříznivého počasí alternativní program v interiéru.
21.10.18 Muzeum T.G.M. Rakovník - Rakovník, Středočeský kraj
Popis: Na říjen 2017Muzeum T.G.M. v Rakovníku připravilo novou výstavu s názvem „Germáni a doba římská“, která seznamuje s germánských osídlením našeho regionu v prvních staletích nového letopočtu. Výstava přináší řadu vzácných nálezů germánských i římských importů z výzkumů v ČR, které jsou uloženy v Národním muzeu. Během Mezinárodního dne archeologie dne 21. 10. 2017 nabídneme komentované prohlídky této výstavy a jako doprovod legionáři z Legio X Gemina Pia Fidelis předvedou způsoby výcviku římských vojsk a svou výzbroj a výstroj.
21.10.18 Oblastní muzeum v Mostě - Most, Ústecký kraj
Popis: Celodenní akce pro děti i dospělé. Ukázky Living history – Kelti, Germáni, Slované a Římané, přednášky, výstavy, dílničky (mletí obilí, pečení placek, výroba keramiky, tkaní, výroba štípaných, vrtaných a broušených nástrojů, rozdělávání ohně, kreslení aj.). Vstupné 50/25,- Kč.
21.10.18 Podřipské muzeum - Roudnice nad Labem, Ústecký kraj
Popis: od 13-17 hod. budete mít možnost poprvé a ještě před odbornou konzervací shlédnout mincovní depot nalezený v srpnu 2017 nedaleko Roudnice. K dispozici Vám bude numismatik, který k nálezu podá výklad.
3.10.18 - 29.10.18 Prácheňské muzeum - Písek, Jihočeský kraj
Popis: 3. – 29. 10. 2017 Prácheňské muzeum v Písku připravilo k Mezinárodnímu dni archeologie krátkodobou výstavu mincovního depotu s názvem „Poklad českých knížat“. Poprvé se tak veřejnosti představí soubor stříbrných denárů z 11. století nalezený nedávno u obce Řeteč. 3. 10. a 10. 10. 2017 – od 16:00 – Archeologové muzea vás zvou ke komentované prohlídce výstvy „Poklad českých knížat“. Uslyšíte o detailech nedávného objevu mincovního depotu a o jeho významu pro regionální i širší historii v kontextu raného českého státu (http://www.prachenskemuzeum.cz/index.php?option=com_frontpage&Itemid=1 12. 10. 2017 – od 16:00 – Prácheňské muzeum v Písku Vás zve na přednášku dr. Jiřího Chvojky s názvem „Čím se u nás platilo“ emeritního numismatika Jihočeského muzea v českých Budějovicích. Přednáška přiblíží vývoj platidel na našem území. Součástí bude řada ukázek historického materiálu. Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích (Dukelská 1, 370 51 České Budějovice) http://www.muzeumcb.cz/program/doprovodne-akce/mezinarodni-den-archeologie-v-muzeu.html 14:00, 16:00 Komentované prohlídky nové expozice města Středověké město budějovických měšťanů. Krátký dokument o průzkumu ostatků sv. Auraciána. Seznámení se s archeologickými výzkumy nejenom ve městě.
21.10.18 Přeštice - Přeštice, Plzeňský kraj
Popis: Spolu s archeoložkou Západočeské univerzity v Plzni Hanou Hrubou a jejími kolegy budeme na poli u Vícova sbírat pravěkou a středověkou keramiku. Seznámíme se s touto metodou archeologické práce, zažijeme radost z objevování starých artefaktů.
21.10.18 Regionální informační centrum KELTSKÉ OPPIDUM ZÁVIST - Dolní Břežany, Středočeský kraj
Popis: Pojďte s námi oslavit archeologii a nadšení z objevování. Kdy? V sobotu 21. října od 14 do 17 hodin. Kde? V našem informačním centru. A na co se můžete těšit? Na zajímavé přednášky, klání keltských bojovníků, ukázky netradičních starověkých řemesel a tematické workshopy.
21.10.18 Regionální muzeum v Jílovém u Prahy - Jílové u Prahy, Středočeský kraj
Popis: 10:00 do 16:00 – Workshopy a přednáška s tématikou těžby a zpracování zlata.
21.10.18 Regionální muzeum v Kolíně - Kolín, Středočeský kraj
Popis: v 10:00 a v 15:00 Vám k Mezinárodnímu dni archeologie nabízíme komentovanou prohlídku výstavy „Mezi kmeny a státem“ (ve spolupráci s Archeologickým ústavem AV ČR). Výstava se zaměřuje na Kolínsko v raném středověku. Výstavou vás provedou Mgr. Jan Hasil, Ph.D. a PhDr. Naďa Profantová, CSc. Pravěké a středověké výrobní postupy budou předvádět Tereza Bílková a Kateřina Levá.
21.10.18 Slavonice - Slavonice, Jihočeský kraj
Popis: Město Slavonice a Inspirace Slavonice Vás zvou na přednášku archeologa NPÚ Telč Pavla Macků, tentokrát na téma středověkých pokrmů, nápojů, výživy a zvyklostí s tímto tématem spojených. A dokonce se bude i ochutnávat!
21.10.18 Státní hrad Landštejn - Slavonice, Jihočeský kraj
Popis: Netradiční komentovaná prohlídka hradu začne ve 14 hodin u pokladny hradu. Pro děti budou celý den připraveny archeologické bedýnky, u kterých si mohou zahrát na archeology. Po celý den si budete moci na hradě omalovat repliku středověkého kamnového kachle.
21.10.18 Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy - Roztoky, Středočeský kraj
Popis: Poznejte, jak žila Sajetta…Zajímavý pohled do pravěku a zkoušky dovednosti čekají na návštěvníky, kteří zavítají do areálu zámku v Roztokách v sobotu 21. října.Archeologové pro své velké i malé hosty připravili čtyři tematické dílny. Zkusí si, jak by zvládli nezbytnosti, bez nichž by se naši předci neobešli. Třeba broušení kamenných nástrojů, zhotovení šperků z přírodních materiálů, zdobení keramiky nebo přípravu pokrmu. Návštěvníci dále uvidí, co o životě člověka prozradí lidské kosti a znovu se mohou zamyslet nad příběhem hlavní hrdinky výstavy Jmenuji se Sajetta – Svět prvních zemědělců.Na programu jsou i komentované prohlídky s Danielem Stolzem, autorem výstavy a ukázka hudby na pravěké nástroje. Příznivci archeologie domů nepůjdou s prázdnou, krom nových poznatků a splněných úkolů dostanou na každém z pěti stanovišť šifru a pokud je vyluští, čeká je drobná odměna.Přijďte se přesvědčit, že archeologie je napínavá i zábavná věda.
21.10.18 - 22.10.18 Západočeské muzeum v Plzni - Plzeň, Plzeňský kraj
Popis: 21. 10. 2017 – od 10:00 do 18:00 – Mezinárodní den archeologie v Západočeském muzeu v Plzni (Kopeckého sady 2, Plzeň 30100) – Západočeské muzeum v Plzni se opět přidá k Mezinárodnímu dni archeologie, který se koná po celém světe vždy třetí říjnovou sobotu. V České republice se slavil tento den poprvé v roce 2014. Smyslem celé akce je nabídnout laické veřejnosti speciální programy přibližující nejrůznější aktivity spojené s archeologií. Kromě samotného programu Vás čeká volný vstup do našich stálých expozic Archeologie a Historie. Těšit se můžete na komentované prohlídky (od 10.00 do 17.00 hodin, vždy v celou) + archeologickou dílnu pro děti a dospělé. Národní památkový ústav, o.ú.p. Plzeň (Prešovská 7/171, 06 37 Plzeň) Proč se propadá dlažba na hradě Švihov? Dva poslední říjnové víkendy, 21. a 22. 10. a 28. a 29. 10. 2017, při běžných prohlídkách hradu! Prohlídkové trasy na hradě Švihov vedou přímo po pozdně gotické dlažbě, která byla odkryta během probíhajícího archeologického průzkumu. Chcete se projít po této dlažbě? Přijďte v říjnu na prohlídku! Můžete si nejenom šlápnout, ale také popřemýšlet, co se skrývá pod touto dlažbou a nahlédnout do odtokového systému hradu. Zajímavý pohled do historie hradu připravilo archeologické oddělení Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Plzni v rámci Mezinárodního dne archeologie. Archeologická exkurze na zaniklou středověkou vesnici v polesí Zábělá – Provází Mgr. P: Sokol a PhDr. F. Kasl 21. 10. 2017 – sraz v 11.00 na zastávce MHD Zábělá Vydejte se s námi na místo zaniklé středověké vesnice, kde lze doposud rozeznat relikty původních usedlostí a dalších pozůstatků lidských aktivit ze středověku. Na příkladu pozůstatků vesnice v Zábělé bude představena nejen samotná ves, ale i různé postupy a metody, kterými archeologové zkoumají zaniklá místa v krajině.
28.10.18 - 29.10.18 Západočeské muzeum v Plzni - Plzeň, Plzeňský kraj
Popis: 21. 10. 2017 – od 10:00 do 18:00 – Mezinárodní den archeologie v Západočeském muzeu v Plzni (Kopeckého sady 2, Plzeň 30100) – Západočeské muzeum v Plzni se opět přidá k Mezinárodnímu dni archeologie, který se koná po celém světe vždy třetí říjnovou sobotu. V České republice se slavil tento den poprvé v roce 2014. Smyslem celé akce je nabídnout laické veřejnosti speciální programy přibližující nejrůznější aktivity spojené s archeologií. Kromě samotného programu Vás čeká volný vstup do našich stálých expozic Archeologie a Historie. Těšit se můžete na komentované prohlídky (od 10.00 do 17.00 hodin, vždy v celou) + archeologickou dílnu pro děti a dospělé. Národní památkový ústav, o.ú.p. Plzeň (Prešovská 7/171, 06 37 Plzeň) Proč se propadá dlažba na hradě Švihov? Dva poslední říjnové víkendy, 21. a 22. 10. a 28. a 29. 10. 2017, při běžných prohlídkách hradu! Prohlídkové trasy na hradě Švihov vedou přímo po pozdně gotické dlažbě, která byla odkryta během probíhajícího archeologického průzkumu. Chcete se projít po této dlažbě? Přijďte v říjnu na prohlídku! Můžete si nejenom šlápnout, ale také popřemýšlet, co se skrývá pod touto dlažbou a nahlédnout do odtokového systému hradu. Zajímavý pohled do historie hradu připravilo archeologické oddělení Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Plzni v rámci Mezinárodního dne archeologie. Archeologická exkurze na zaniklou středověkou vesnici v polesí Zábělá – Provází Mgr. P: Sokol a PhDr. F. Kasl 21. 10. 2017 – sraz v 11.00 na zastávce MHD Zábělá Vydejte se s námi na místo zaniklé středověké vesnice, kde lze doposud rozeznat relikty původních usedlostí a dalších pozůstatků lidských aktivit ze středověku. Na příkladu pozůstatků vesnice v Zábělé bude představena nejen samotná ves, ale i různé postupy a metody, kterými archeologové zkoumají zaniklá místa v krajině.

Komentáře

Komentáře mohou z důvodu kontroly obsahu psát jen registrovaní a přihlášení návštěvníci. Přihlásit se můžete i přes svůj facebookový profil:

Jméno:
Heslo:
 
Obnovit zapomenuté heslo


Poslední aktualizace: 2.10.2018 13:14:02

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.