Rychlé vyhledávání akcí

Tvoříme s dětmi z darů přírody

tvorime_s_detmi_z_daru_prirody_ilustrfoto

Zrak, sluch, čich, hmat i chuť. Příroda, jejíž jsme nedílnou součástí, působí na všechny naše smysly. Je jako kouzelný nástroj, který dokáže rozeznít všechny struny v našem nitru, zahrát na ně překrásné melodie, které potěší duši. 

 

Kniha Pavly Parik je určená jak dětem, tak dospělým. Protože společné procházky a výlety inspirují k tvorbě jak malé, tak velké přírodní nadšence.

Knihou se prolínají dva hlavní motivy – jak krásné artefakty nalezené v přírodě hezky aranžovat či vhodně uskladnit a jak z přírodnin přímo vytvářet malá či větší umělecká díla. 

Ne každý, koho okouzlí hladký oblázek, si přeje na něj něco namalovat či z něho něco sestavit. Někdy úplně postačí si kamínky a mušličky uložit do malé misky či krabičky. Máte-li ale chuť a čas trochu zaimprovizovat, tak právě tato kniha se stane dobrým průvodcem, jak přírodní výtvory doma vystavit tak, aby se staly nedílnou součástí vašeho domova. Ale proč si něco také nevytvořit! Různorodost a nevšední krása mnohých přírodnin přímo vyzývají k vytváření uměleckých objektů, ve kterých se umně skloubí přirozenost materiálů s lidskou kreativitou. Zvláště dětská fantazie vykouzlí nečekané obrazy či sochy z obyčejných říčních oblázků, uschlých květin či rozdrobené kůry a jehličí.

Věci, které nacházíme v přírodě, jsou součástí obrovského rozmanitého celku. Tvoří spolu jedinečnou harmonii, která se neustále vyvíjí a mění. List, který najdeme na cestě, kdysi vyrostl na nějaké větvi a ta zase na stromě. Strom má své kořeny, které čerpají živiny z půdy, a ty se tam dostávají dalšími přírodními procesy. Všechno na světě je v nějaké vazbě k celku. Nejen že je to pro svět praktické a výhodné, ale je to také určitá kvalita, která vytváří z obyčejných věcí věci nádherné.
My si samozřejmě ve většině případů domů nemůžeme přinést celý strom i s kořeny, nepočítám-li ty, kteří mají zahradu a strom si v zahradnictví koupí. Ani celou větev ne, anebo jen na čas. Prostě si přineseme ten malý krásný lístek. Dokud je spojen v naší představivosti se vzpomínkami na procházku podzimní krajinou, je nádherný. Ale po nějaké době vzpomínka vyprchá. A lístek ztrácí něco ze svého půvabu. Tím, jak ztratil svou vazbu na přirozený celek, ztrácí i svou krásu. Ale my lidé máme jedinečnou schopnost tvořit. A tím pádem vytvářet nové vazby, které nahrazují ty původní, přírodní. Vazby sociální, vazby technické a vazby umělecké. Lístek jako součást portrétu, portrét jako součást obrazu, který ozdobí náš pokoj... Ale také vazby hravé. Několik malých kaštánků, rovných větviček, lepidlo – a je tu koník... Několik uhlazených kamínků, vybělených mušliček, velká šiška – a na světě je obchod, kde za pár korun nakoupíte zázraky.

Ozdobit své příbytky přírodními produkty, přenést jedinečnou, nepochopitelnou tichou krásu a harmonii přírody do svých domovů si přáli lidé odjakživa. Inspirujte se nápady Pavly Parik v její knize Tvoříme s dětmi z darů přírody.

tvorime_s_detmi_z_daru_prirody_ukazka_ilustrfoto

Ukázka z knihy - aranžování kamínků na zajímavé plochy
 


Datum vložení: 25.10.2013 18:35:25

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.