Rychlé vyhledávání akcí

Jindřichohradecké JINoHRÁtky aneb Dejte děti do jeslí

Festival betlémů Jindřichohradecké JINoHRÁtky

Jindřichohradecké JINoHRÁtky aneb Dejte děti do jeslí představí první adventní víkend práci 14 betlemářů z celé České republiky i ze Slovenska. A nad jediným festivalem betlémů v ČR opět roztáhne ochranná křídla unikátní anděl.

Ozdobí fontánu na Masarykově náměstí v Jindřichově Hradci. Dvoumetrovou sochu vytištěnou na 3D tiskárně navíc rozpohybuje jednoduchý mechanismus po vzoru Krýzových jesliček. Po zatočení klikou zamává tříbarevná plastika svými průsvitnými křídly. Při JINoHRÁtkáchtaké vznikne další socha do velkého betlému z dřevěných soch životní velikosti.

V kostele sv. Jana Křtitele si mohou návštěvníci prohlédnout tradiční výstavu řezeb a betlémů, která letos představí jihočeského řezbáře Jiří Bürgera. Ten se zabývá především většími objekty se silným duchovním poselstvím.

Celý střed města znovu ožije festivalovou hrou, která propojí všechny kulturní subjekty ve městě. Řada úkolů čeká malé i velké v obou budovách Muzea Jindřichohradecka ve Štítného ulici i na Balbínově náměstí, v Domě gobelínů, infocentru, na Staré radnici či v Muzeu fotografie a MOM. Na závěr celé trasy dostanou děti drobnou odměnu a dospělí grog.

Školy z Jindřichohradecka budou také soutěžit O nejkrásnější betlém a jejich výrobky vystaví muzeum v křížové chodbě bývalého kláštera minoritů ve Štítného ulici. Celý festival doplní i doprovodný program, adventní dílny a malý řemeslný trh, kde mohou návštěvníci ochutnat rozličné dobroty, nebo potěšit své blízké malým dárkem. Přehlídku pak zakončí slavnostní rozsvícení vánočního stromu.

Podrobný program:

Pátek bude věnován tvůrčím dílnám pro školní třídy. "Při školních dílnách budou moci děti vytvářet drobné dárky a předměty z překližky a dřeva pod vedením Radima Pánka a Jana Medka, kteří již tradičně na všech předchozích ročnících JINoHRÁtek zajišťovali dílničky pro děti. Na dílny je třeba se předem přihlásit na emailu: skorepovaeva@mjh.cz", řekla muzejní pedagožka Eva Skořepová. 
Ti, kteří se nedostanou na dílničky se svými třídami, si mohou vyrobit různé vánoční a jiné předměty na dílnách pro veřejnost v sobotu 30. listopadu. V tento hlavní den JINoHRÁtek bude prostor muzea od 9.00 hodin zaplněn také řadou řezbářů, kteří budou vystavovat svá díla a před očima přihlížejících vyřezávat další dřevěné figurky. Nebude chybět ani malý adventní trh s výrobky klientů různých chráněných dílen a jiných. Na náměstí Míru bude celý den jindřichohradecký řezbář Roman Galek dotvářet další sochu krále do Jindřichohradeckého betlému, který bude již podruhé vystaven pod vánočním stromem. Program v muzeu skončí v 16.00 hodin, poté od 16.30 hodin bude na Masarykově náměstí vánoční vystoupení dětí z dětského pěveckého sboru Novadomus pod vedením Ivany Písařové, které uvede slavnostní odhalení další sochy z cyklu andělská zjevení. Umělecký počin letošních JINoHRÁtek popisuje kurátor kunsthistorik MgA. Jakub Valášek: "Třímetrový světelný objekt Báry Klaška Krninské bude představovat Betlémskou hvězdu a bude instalován v parku u Masarykova náměstí až do Tří králů." 
Poslední den JINoHRÁtek, neděle 1. prosince, bude určen pro návštěvníky, kteří si budou moci zdarma prohlédnout výstavu z cyklu Vánoce u sv. Jána - Betlémy a dřevořezby Vladimíra Morávka v posvátném prostoru kostela sv. Jana Křtitele.

Věková kategorie:pro celou rodinu
Délka trvání akce:program v muzeu Jindřichohradecka: 9:00 - 16:00 hodin

Komentáře

Komentáře mohou z důvodu kontroly obsahu psát jen registrovaní a přihlášení návštěvníci. Přihlásit se můžete i přes svůj facebookový profil:

Jméno:
Heslo:
 
Obnovit zapomenuté heslo


Poslední aktualizace: 7.11.2019 14:00:51

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.