Rychlé vyhledávání akcí

Festival muzejních nocí 2017

Festival muzejních nocí 2017

Fenomén muzejních nocí patří ve velkých evropských metropolích již řadu let ke stálým prezentacím kulturního dědictví zvláště atraktivním způsobem. Muzea a galerie nabízejí nočním návštěvníkům kromě prohlídek svých stálých expozic a výstav také řadu doprovodných i kulturních programů a stávají se místy mimořádných a nečekaných zážitků a setkávání.

V roce 2004 se po vzoru jiných evropských měst ujalo Národní muzeum iniciativy zorganizovat první Pražskou muzejní noc. Nevšední zájem muzejních institucí o tuto novou formu propagace a popularizace muzejnictví, ale především její až nečekaný ohlas u široké veřejnosti spontánně vyústil ve vznik celorepublikového Festivalu muzejních nocí, jehož organizace se od roku 2005 každoročně ujímá Asociace muzeí a galerií ČR, z. s. ve spolupráci s Ministerstvem kultury ČR a Národním muzeem.

Festival spojil původně solitérní akce některých muzeí a galerií, které před vznikem Festivalu muzejních nocí pořádaly, do jednoho společného, téměř měsíc trvajícího svátku muzejních nocí. Úspěch festivalu je mimořádný a každý rok se k němu připojuje stále více měst a institucí. Festival se tak stal ojedinělou akcí – významným kulturním a společenským fenoménem, který nemá svým rozsahem v Evropě obdoby.

Festival zastřešuje jednotlivé akce muzeí a galerií a poskytuje tak platformu pro společnou kooperaci a také pro lepší informovanost veřejnosti o nabídce našich kulturních institucí. Muzejních nocí se neúčastní již pouze muzea a galerie, ale ve spolupráci s nimi také města, knihovny, divadla a další subjekty; na jejich programech se často podílejí žáci a studenti základních a středních či uměleckých škol; v jejich rámci vystupují divadelní a hudební soubory, řemeslníci, výtvarníci, své dveře otevírají správci památkových objektů. Jelikož každá instituce pojímá muzejní noc po svém, nabídka speciálních programů pro malé i velké návštěvníky je velmi pestrá. Známkou úspěšnosti muzejní noci není vždy jen vysoký počet návštěvníků, ale zejména jejich spokojenost, jejich zájem o dění v kulturních institucích a přínos z osobního setkání s pracovníky muzeí a galerií.

V roce 2017 se uskuteční XIII. ročník Festivalu muzejních nocí 2017, který bude probíhat ve dnech 19. května až 10. června 2017.

Od čtvrtého ročníku Festival muzejních nocí oficiálně začíná Národním zahájením festivalu, které se každý rok uskutečňuje ve spolupráci s Asociací krajů ČR a některým z krajů České republiky.

Každá instituce zapojená do Festivalu muzejních nocí má možnost vybírat symbolické vstupné na akce konané v rámci festivalu. Je na každé instituci, jak zváží své možnosti i jiné podmínky pro pořádání muzejní noci – musí ale v rámci své přihlášky do festivalu stanovit, zda a kolik bude na vstupném vybírat, teprve potom je možné instituci propagovat na společných webových stránkách kampaně!

Věková kategorie:věková kategorie neuvedena
Akce se koná:
23.6.17 Blatské muzeum v Soběslavi - Soběslav, Jihočeský kraj
Popis: Muzejní noc spojená se slavnostním otevřením Smrčkova domu s novou stálou etnografickou expozicí Život na Blatech a Kozácku, dlouhodobou výstavou krajinomalby a s výstavou fotografií Táborska Petra Mareše. Folklórní vystoupení a hravý program pro děti (tematická herna a úkoly v nové expozici).
2.6.17 Centrum Třeboňského rybníkářského dědictví v domě Štěpánka Netolického - Třeboň, Jihočeský kraj
Popis: Dům Štěpánka Netolického a Dům přírody Třeboňska budou otevřeny od 18.00 hodin. Pro návštěvníky budou připraveny komentované prohlídky, workshopy a další doprovodný program pro děti i dospělé.
10.6.17 Dvůr Chotouchov - Zásmuky, Středočeský kraj
Popis: Presentace lidových krojů v 1. patře někdejší panské sýpky Dvora Chotouchov.
9.6.17 Galeire Klatovy / Klenová - Janovice nad Úhlavou, Plzeňský kraj
Popis: Vernisáž výstavy Zdeny Strobachové a koncert v Galerii U Bílého jednorožce v Klatovech. Prohlídka expozic na zámku Klenová a světelná show na hradě Klenová.
3.6.17 Městská galerie Litomyšl - Litomyšl, Pardubický kraj
Cena: zdarma
Popis: Doprovodný program k výstavě: Josef Váchal – Ten, kdo kněhoznačky pilně sbírá… Promítání filmu Krvavý román "Udělej si vlastní knížečku se svým exlibris" – samoobslužný program k výstavě.
9.6.17 Městské centrum kultury a vzdělávání - Týn nad Vltavou, Jihočeský kraj
Popis: Tři kostýmované vycházky za vltavotýnskou historií, pověstmi a strašidly.
3.6.17 Městské muzeum a galerie Polička, Centrum Bohuslava Martinů v Poličce - Polička, Pardubický kraj
Cena: zdarma
Popis: Čas pro neobyčejné zážitky Charakteristika: Večerní putování nočním městem s prohlídkou a programem a ukázkou prací místních organizací. Každoročně se zapojuje okolo 25 institucí od muzea, knihovnu, center pro rodinu či volného času až po základní a mateřské školy, hasiče i církevní instituce. Obvykle si ji nenechá ujít okolo 1200 poutníků.
9.6.17 Městské muzeum Blatná - Blatná, Jihočeský kraj
Popis: Od 18 hodin bude otevřené Městské muzeum i kostel Nanebevzetí Panny Marie. V Městském muzeu vás čeká filmový program k výstavě o filmech točených na Blatensku s názvem KAMERA, KLAPKA, …JEDÉM!
24.6.17 Městské muzeum Čelákovice - Čelákovice, Středočeský kraj
Popis: Divadelní a historicko-literární program u příležitosti 30. výročí od úmrtí Eduarda Petišky.
3.6.17 Městské muzeum Dvůr Králové nad Labem - Dvůr Králové nad Labem, Královéhradecký kraj
Cena: 10,- Kč
Popis: Medová muzejní noc Charakteristika: V rámci výstavy Královédvorští včelaři proběhne v Městském muzeu ve Dvoře Králové nad Labem muzejní noc inspirovaná včelařstvím.
9.6.17 Městské muzeum Františkovy Lázně - Františkovy Lázně, Karlovarský kraj
Popis: Speciální večerní prohlídky Městského muzea pro dospělé i děti. Program bude upřesněn v průběhu dubna.
8.6.17 Městské muzeum Kralupy nad Vltavou - Kralupy nad Vltavou, Středočeský kraj
Popis: Vernisáž výstavy: HOŠI OD ZBOROVA... osudy a příběhy ruských legionářů, představení nové publikace o ruské legii. Hudební vystoupení souboru Kralupští žesťoví sólisté. Doprovodné programy: ukázky vojenské výzbroje a výstroje, prohlídky expozic, záhady v pravěké dílně, návštěvnický KVÍZ s odměnou a další překvapení; občerstvení. Změna programu vyhrazena.
30.5.17 Městské muzeum Sedlčany - Sedlčany, Středočeský kraj
Popis: Bude upřesněno během měsíce března 2017. Dopoledne – pro žáky a studenty, odpoledne – pro návštěvnickou veřejnost
9.6.17 Muzeum Českého krasu v Berouně - Beroun, Středočeský kraj
Popis: Muzeum Českého krasu, p. o., se již po třinácté zapojí do Festivalu muzejních nocí. Protože číslo „13“ představuje pro řadu lidí číslo symbolické či magické, muzejní noc se tentokrát uskuteční v jeho duchu. Tato akce navíc proběhne ve spolupráci s Muzeem berounské keramiky, které uskuteční svoji 3. muzejní noc.
2.6.17 Muzeum Českého lesa - Tachov, Plzeňský kraj
Popis: Tentokrát na téma Cesta do pravěku, výstavy, tvoření, přednášky vše s tématem pravěk.
10.6.17 Muzeum Královská mincovna Jáchymov - Jáchymov, Karlovarský kraj
Popis: O cechu cínařů v oblasti Krušnohoří a ukázky lití cínu v pracovní dílně.
9.6.17 Muzeum Podblanicka - Vlašim, Středočeský kraj
Popis: Od 17–24 hodin. Zajímavé prohlídky interiérů, expozic a výstav. Koncert na nádvoří zámku (při nepříznivých podmínkách v koncertním sále zámku) od 19 hodin, Petr Kroutil a aOriginal Vintage Orchestra (16ti členný big band). Orchestr hraje americkou hudbu 20. let autentickým zvukem z apoužití dobových násstrojů i mikrofonů. Vedle původní tvorby z této doby zazní i nové big bandové úpravy slavných moderních písní.
2.6.17 Muzeum Sokolov - Sokolov, Karlovarský kraj
Popis: Další ročník tradiční akce bude tentokrát věnován přírodovědě a technice. V jejím rámci se uskuteční komentovaná prohlídka parku. Pro děti bude připraven zvláštní program, pohádka a hravá dílna zaměřená na výrobu vlastní hračky. Na výstavě Retrogaming si budou moci děti i dospělí vyzkoušet jak se hrály hry na prvních počítačích před více jak 20 lety.
3.6.17 Muzeum Vimperska - Vimperk, Jihočeský kraj
Cena: 50 Kč plné, 40 Kč snížené (děti, studenti, senioři...)
Popis: Muzejní noc s tématem Zlaté stezky s odborným programem i programem pro děti
3.6.17 Muzeum zlata Nový Knín - Nový Knín, Středočeský kraj
Cena: 5,- Kč
Popis: Noční prohlídky historického objektu Mincovny, v níž kdysi perkmistr vykupoval od těžařů zlato.
3.6.17 Památník - Rodný dům Adalberta Stiftera - Horní Planá - Horní Planá, Jihočeský kraj
Popis: Květinová slavnost Charakteristika: Program věnovaný lidovým zvykům spojených s květinami a bylinami v období Letnic
10.6.17 Památník Antonína Dvořáka, p. o. - Rožmitál pod Třemšínem, Středočeský kraj
Popis: Od 18.00 do 23.00 hodin – areál zámku a zámeckého parku ve Vysoké u Příbrami. Noční prohlídka expozic a výstav muzea, slavnostně nasvícený park, živá hudební vystoupení nepřetržitě celý večer v zámku i zámeckém parku.
9.6.17 Památník Karla Čapka - Stará Huť, Středočeský kraj
Popis: Program: Od 19.00 hodin. Land Art – přírodní objekty v zahradě, prezentace prací studentů Střední umělecké školy v Trenčíně. Rezervace nutná na tel. +420 318 522 265.
3.6.17 Podbrdské muzeum - Rožmitál pod Třemšínem, Středočeský kraj
Cena: zdarma
Popis: Muzeum je když.... Zábavné odpoledne pro všechny věkové kategorie, které si na vlastní kůži vyzkouší práci archeologa, etnografa a restaurátora.
3.6.17 Polabské muzeum - Poděbrady, Středočeský kraj
Cena: 20 Kč dospělí, studenti, senioři; předškoláci a školáci zdarma
Popis: Výprava do muzea v přírodě za zábavou a poučením.
9.6.17 Prachatické muzeum - Prachatice, Jihočeský kraj
Popis: Vernisáž výstavy Ejhle kolo!, komentované prohlídky, občerstvení.
3.6.17 Prácheňské muzeum - Písek, Jihočeský kraj
Cena: zdarma
Popis: V rámci otevřeného muzea proběhne vernisáž výstavy "Legie 2017. Od Zborova po Písek". Dětský program a drobné krátkodobé výstavky s legionářskou tematikou.
10.6.17 Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy - Roztoky, Středočeský kraj
Popis: Zpřístupnění výstav a expozic v netradičním čase (do 22:00)
31.5.17 Vlastivědné muzeum Slaný - Slaný, Středočeský kraj
Popis: Muzejní noc bude spojena s oslavou roku baroka. V rámci programu bude zahájena venkovní výstava Čestmíra Sušky, proběhne hudební a jiné vystoupení a v neposlední řadě bude k vidění barokní ohňostroj.

Komentáře

Komentáře mohou z důvodu kontroly obsahu psát jen registrovaní a přihlášení návštěvníci. Přihlásit se můžete i přes svůj facebookový profil:
Jméno:
Heslo:
 
Zaslat zapomenuté heslo


Poslední aktualizace: 18.5.2017 14:07:27

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.