Rychlé vyhledávání akcí

Sv. Martin přiveze na vinici sv. Kláry mladá vína z Čech i Moravy

svatomartinsky_pripitek_botanicka_ilustrfoto

Již čtrnáctý slavnostní Svatomartinský přípitek můžete zažít 11. listopadu na vinici sv. Kláry. Přesně v 11:11 se zde poprvé otevřou lahve s letošními Svatomartinskými a mladými víny od předních českých i moravských vinařů. 

 

Milovníci vína by si ani v letošním roce neměli nechat ujít tradiční Svatomartinský přípitek pořádaný trojskou botanickou zahradou na vinici sv. Kláry. „Návštěvníci si budou moci připít mladými i Svatomartinskými víny z nabídky českých a moravských vinařství. Na vinici sv. Kláry vzhledem k její malé rozloze mladá ani Svatomartinská vína nevyrábíme. Přesto nechceme naše návštěvníky o hezkou tradici ochudit a dle tradice se u nás tato vína poprvé otevřou 11. listopadu přesně
v 11 hodin a 11 minut,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy. 

Bez ohledu na to, zda letos do Prahy sv. Martin přiveze sněhovou nadílku, lze s jistotou říci, že návštěvníci vinice sv. Kláry si v den jeho svátku budou moci vybrat z kolekcí jedenácti vín, suchých i s vyšším zbytkovým cukrem, z nabídky vinařství Kraus, Školní statek Mělník, Kovács, Trávníček a Kořínek, Hort, Nové vinařství, Kubík a František Mádl. Vinohrad se oděje do podzimních barev a ani bílý kůň nebude chybět.

„Obecně si svěžest a říznost mladých vín skvěle rozumí s tučnějšími pokrmy. Svátek sv. Martina můžete pojmout naprosto klasicky a připravit pečenou husu s červeným zelím a bramborovými lokšemi. Pokud se ale nechcete pouštět do vaření samitradičního opeřence, nabízí se spousta dalších možností, jak si na mase tradičního opeřence pochutnat. Avšak mezi mladými víny jsou značné rozdíly. K některému si raději dáte sýrový quiche se slaninou, k dalšímu svatomartinské rohlíčky s ořechovou náplní. Kombinujte, zkoušejte, ochutnávejte – párování vína a pokrmů je hra, a ne závažné životní rozhodnutí,“ vysvětluje Eliška Muchnová, vedoucí vinotéky sv. Klára. Mladá a Svatomartinská vína budou ve vinotéce k dispozici pouze do vyprodání zásob, proto s návštěvou vinice neváhejte. Za příznivého počasí bude možno posedět na jedné z teras viničního domku. Pokud by ale svatý Martin v den svého svátku do Prahy přijel v mrazivém hávu a na bílém koni, budou k dispozici venkovní přímotopy a deky nebo bude hřát hořící krb uvnitř viničního domku. Doušek svěžího vína s jedinečným výhledem na panoráma Prahy nebo s pohledem na praskající krb rozhodně stojí za to. Vinice sv. Kláry se v tento den uzavře až v 17 hodin. Na akci platí běžné vstupné do venkovních expozic Botanické zahrady hl. m. Prahy. 

Od 1. 12. 2019 do 29. 2. 2020 je vstup do venkovních expozic botanické zahrady bezplatný. Návštěvníci tak mohou navštívit vinotéku sv. Klára od pondělí do pátku od 13.00 do 17.00 hodin a o víkendech a ve svátek od 11.00 do 17.00 hodin. Vybírat mohou ze široké nabídky vín či kolekce matolinových pálenek a vychutnat si je v příjemném prostředí u hořícího krbu.

V otevírací době zahrady je otevřeno také rostlinné bistro Botanická na talíři, kde si návštěvníci pochutnají na sezonní nabídce ovocných smoothie, lahodných raw dezertech, vegetariánském občerstvení a výborné kávě a přitom se kochat výhledem na Ornamentální zahradu.

 

 


Datum vložení: 5.11.2019 23:53:02

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.