Rychlé vyhledávání akcí

Srdeční selhání bere životy, Češi ho ale neznají a pletou si ho s infarktem

selhanisrdce_ilustrfoto

Umírá na něj více lidí než na rakovinu, většina Čechů ho ale nezná. Srdeční selhání, chronické onemocnění srdce, je v ČR každoročně diagnostikováno u 40 tisíc lidí. Polovina z nich zemře do 5 let od stanovení diagnózy. Při včasném záchytu lze onemocnění dlouhodobě kontrolovat. Lidé ale netuší, na jaké varovné příznaky si mají dát pozor. 

 

O srdečním selhání se někdy mluví jako o epidemii třetího tisíciletí. Rozvine se u jednoho z pěti lidí nad 40 let, celkem jím trpí na 200 tisíc Čechů a je vůbec nejčastějším důvodem hospitalizace u lidí nad 65 let. Jedná se o stále častější onemocnění srdce, které je velmi vážné a jeho včasné rozpoznání může mít klíčový dopad na život. 

Avšak Češi o něm mnoho nevědí. Když se řekne onemocnění srdce, vybaví si jich celou řadu, od anginy pectoris po arytmii. Srdeční selhání je pro ně ale velká neznámá. Téměř polovina Čechů si podle průzkumu STEM/MARK plete srdeční selhání s infarktem a nezná tím pádem ani jeho příznaky.

„Kvůli nízkému povědomí o projevech srdečního selhání není toto onemocnění u velkého procenta pacientů včas rozpoznáno.
I když dlouhodobě zažívají různé obtíže, k lékaři nejdou. Často se na něj přijde až při prudkém zhoršení stavu a první hospitalizaci. Při včasné diagnóze přitom umíme nemoc zvládat a pacienti mohou žít kvalitní život,“ říká doc. MUDr. Jan Bělohlávek, Ph.D., z II. interní kliniky kardiologie a angiologie 1. LF UK a VFN v Praze. 

Rozpoznat příznaky srdečního selhání není až tak obtížné.

Při těchto pěti signálech byste měli zbystřit:

1. Nestačíte s dechem

Na zadýchávání při sportu není nic zvláštního. Problém nastává ve chvíli, kdy se nám dýchá namáhavě a ztěžka, aniž bychom předváděli výkony olympijských sportovců. Dušnost totiž patří mezi hlavní příznaky srdečního selhání. Obtíže se mohou nejprve dostavit jen při větší námaze. Později se však začnou projevovat i při lehčí zátěži, třeba při úklidu nebo na procházce. Situace se může zhoršit natolik, že se zadýcháme i v klidu či při činnosti, která nám dříve nedělala sebemenší problémy. Pokud se dušnost zhorší v noci, když si lehneme na záda, je nasnadě mít se na pozoru. Ulevit nám může podložení zad několika polštáři. S tím bychom se ale neměli spokojit a měli bychom vyhledat lékaře. 

2. Otoky, které na cestování nesvedete

Jedním ze signálů, že naše srdce nezvládá plnit svou funkci, jsou i otoky nohou a kotníků. Jen 28 % Čechů si tento problém spojuje se srdcem, dvě pětiny z nás jej přisuzují stáří.2 Nenechme se ale zmást, otoky mohou značit závažné onemocnění srdce. Dalším ze signálů je zvětšení objemu v oblasti břicha, způsobené hromaděním tekutiny, které může doprovázet nechutenství.

3. Nevysvětlitelná únava a slabost

Po celodenní zátěži anebo sportu jsme všichni unavení a potřebujeme dostatek spánku. Signálem, že něco není v pořádku, je ale neustálá únava a vyčerpání, což může poukazovat na srdeční selhání. Naše srdce rozvádí krev a tím i kyslík a důležité živiny do celého těla. V případě, že srdce zaostává, pumpuje krev přednostně do životně důležitých orgánů. Tím dochází k menšímu prokrvení našich svalů a my se cítíme malátní a unavení. 

4. Nadměrné bušení srdce i bez fyzické zátěže

Komu z nás se někdy zběsile nerozbušilo srdce, když uviděl někoho, koho má rád? Co když ale nadměrně buší a my vůbec netušíme proč? Může se snažit dohnat zpomalené tempo způsobené srdečním selháním a začít enormně pumpovat krev, která se v těle nahromadila. My pak cítíme bušení, které neodpovídá prožívané situaci. 

5. Nárůst váhy i přes ztrátu chuti k jídlu

V našem těle se v případě srdečního selhání začne hromadit krev i voda. Pozorovat můžeme znatelný nárůst váhy ve velmi krátkém čase (až dvě kila během jediného týdne). Zároveň však přebytečná tekutina může zapříčinit ztrátu chuti k jídlu a nevolnosti během jídla. Celých 97 % z nás si nechuť k jídlu se srdcem nespojí, i tímto způsobem ale může tělo volat o pozornost.

 

Takto různorodé projevy si ale málokdo spojí do jedné diagnózy. Stejně jako pacientka Blanka: „Moje problémy začaly velmi nenápadně. Myslela jsem si, že únava a namáhavější dýchání prostě patří k tomu, že stárnu a že jsem trošku přibrala. Rozhodně mě nenapadlo, že bych mohla mít nemocné srdce, a už vůbec ne, že mi pracuje jen na 34 %.“

Naše srdce bije bez zastavení a odpočinku 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, a dokonce i ve chvíli, kdy odpočíváme, pracuje dál. Hlavní funkcí našeho srdce je udržovat krevní oběh a zásobovat tak všechny naše orgány kyslíkem a živinami. Při srdečním selhání srdce nezvládá tuto úlohu plnit a orgány nejsou dostatečně prokrvené.

Když není silné vaše srdce, nebudete ani vy. Ruku na srdce, staráte se o něj? Důležité je se včas svěřit se svými obtížemi svému lékaři.


 


Datum vložení: 7.6.2017 16:08:28

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.