Rychlé vyhledávání akcí

Přinesou prázdniny nové dětské hrdiny? Dva měsíce volna jsou jako stvořené pro Dětský čin roku.

Přinesou prázdniny nové dětské hrdiny?
Dva měsíce volna jsou jako stvořené pro Dětský čin roku

Před dětmi jsou dva nejkrásnější letní měsíce, které stráví s kamarády, v přírodě, na letních táborech nebo třeba na chalupě u babičky s dědou. A právě to může být ta nejlepší doba pro dobré skutky. A protože dobro si zaslouží oceňovat, je tu projekt Dětský čin roku, který každý rok vyzdvihuje odvážné a obětavé dětské hrdiny, kteří udělali víc, než je v jejich věku obvyklé. Stačí napsat příběh o vlastním vykonaném dobrém skutku, nebo i dobrém skutku kamaráda, a přihlásit ho do soutěže. 

 

Letos mají děti již po třinácté možnost stát se vítězi projektu Dětský čin roku. Každý dobrý skutek si zaslouží pozornost; proto se hrdinové vyhlašují rovnou v sedmi soutěžních kategoriích: Záchrana lidského života, Pomoc ostatním, Kolektivní pomoc, Pomoc přírodě, Dobrý nápad, Pomoc n@ netu a Pomoc starším lidem

A jak tedy využít prázdniny pro konání dobra? Inspirací mohou být vítězové předchozích ročníků Dětského činu roku.

Prázdniny a pomoc před nástrahami internetu

Prázdniny nejsou jen časem, který děti tráví venku v přírodě. Moderní technologie se staly součástí života dětí jak během roku, tak i o prázdninách. O tom, že internet nemusí vždy přinášet jen to dobré, se přesvědčila Zuzana Kopecká z Trutnova. Pomohla své sestřence ve chvíli, kdy se sestřenka stala obětí kyberšikany. Zuzana ji přesvědčila, aby se svěřila rodičům s tím, že ji na sociální síti vydírá mladík, který vytvořil její falešné nahé fotokoláže. Díky zásahu rodičů a následně policie byl dopaden muž, který prostřednictvím falešného profilu již v minulosti vydíral dalších pět dívek. Za svůj duchapřítomný přístup se stala vítězkou v kategorii Pomoc n@ netu.

Prázdniny a pomoc starším lidem

Některé děti využívají své volno k tomu, aby pravidelně pomáhaly starším lidem v těžké situaci, Jako třeba Miroslava Pavlíčková ze Slavkova, která si za svůj přístup vysloužila speciální ocenění projekt Dětský čin roku. Mirce nejsou lhostejné osudy jejích blízkých, a tak se svou kamarádkou pomáhá starší sousedce, která se jako babička stará o svěřené batole, Lukáška. Mirka se snaží pomáhat s péčí o Lukáška pravidelně, vždy když má čas, protože si uvědomuje, že pro staršího člověka je neustálá péče o malé dítě velmi vysilující. Myslí si, že je správné pomáhat starším lidem a snažit se, aby se jim na tomto světě dobře žilo.

Prázdniny a péče o přírodu a hezké prostředí kolem nás

Anně Dobešové z Ostravy není lhostejné prostředí, ve kterém žije. Proto se se svou třídou rozhodla zapojit do projektu Zelená Ostrava a společně zkrášlili truhlík s květinami v ostravské ulici, aby zlepšili své životní prostředí. Pravidelně se se spolužáky střídají v péči o něj, a to i během prázdnin. Chodí ho čistit od odpadků a zalévat. Anna apeluje na lidi, aby odpadky nevhazovali do květináčů, ale do odpadkových košů, kam patří. Doufá, že díky jejich pomoci bude centrum města pěknější a že se Ostravě místo „černá“ bude brzy říkat „zelená“. Za svoji vytrvalost a dobrou vůli zlepšovat veřejný prostor získala Anna nejvyšší ocenění v kategorii Pomoc přírodě.

Jak se do Dětského činu roku přihlásit?

Příběh o vlastním dobrém skutku nebo o skutku svého kamaráda či kamarádů mohou děti zasílat prostřednictvím webových stránek www.detskycinroku.cz nebo poštou na adresu P. O. Box 96, Praha 74, 170 04. Sepsat a odevzdat příběh mohou i osobně na některé z mnoha sportovních, zábavních nebo gastronomických akcích, které se konají v Praze a třech moravských městech, a jejichž seznam je na stránkách www.detskycinroku.cz. 

Podrobná pravidla Dětského činu roku jsou na stránkách www.detskycinroku.cz.

Dětský čin roku vznikl na Slovensku v roce 1999 z iniciativy společnosti Whirlpool Slovakia a dosud se do něj zapojilo více než půl milionu dětí. V České republice byl projekt poprvé neoficiálně představen v roce 2004. Zapojit se do něj mohou žáci základních škol, speciálních základních škol a osmiletých gymnázií z celé ČR, kteří vykonali nějaký dobrý skutek nebo si všimli skutku svého stejně starého kamaráda a napíší o něm. Soutěží se v 7 kategoriích: Záchrana lidského života, Pomoc ostatním, Kolektivní pomoc, Pomoc starším lidem, Pomoc přírodě, Dobrý nápad a Pomoc n@ netu. Děti nejen píší a posílají své příběhy, ale jako členové dětské poroty rovněž rozhodují o vítězích v jednotlivých kategoriích.


Datum vložení: 22.6.2017 16:57:58

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.