Rychlé vyhledávání akcí

Potravinové doplňky ano či ne. A když ano, tak které vybrat?

Stephen Terras_terranova_ilustrfoto

Z mnoha různých důvodů není možné dodat organismu všechny živiny stravou. Zvýšená potřeba mikroživin často vyplývá z chudého a monotónního jídelníčku, ze stresu či nejrůznějších zejména chronických onemocnění a mnoho dalších důvodů. V posledních dvaceti letech došlo celosvětově k velkému nárůstu prodejů potravinových doplňků stravy. Pro 62 % zákazníků napříč Evropou je důležité, zda vitamínové doplňky obsahují škodlivé přídavné látky a plnidla. 

Měli jste někdy pocit, že vitamíny z aktuální nabídky vám vůbec nepomáhají? Důvodů je několik. Patří mezi ně mimo jiné fakt, že nefungují na bázi přírodních biochemických reakcí, tělo je tedy snadno vyloučí. Často může optimální využití vitamínu či minerálu ztížit jeho forma a tím jeho bio-dostupnost v těle. Díky nejnovějším výzkumům víme, že některé formy vitamínů jsou účinnější a pro tělo lépe využitelné, než jiné. Například kyselina listová, která je doporučovaná těhotným ženám a ženám, které se snaží otěhotnět nejúčinnější a nejbezpečnější v methylátové formě. Vitamín D je dalším příkladem, který je v běžně dostupných produktech často ve formě D2, která se v těle následně metabolizuje, aby se stala vitamínem D3. Pro tělo je mnohem efektivnější získat D3 formu přímo z potravinového doplňku. 

Dalším důvodem pro nízkou efektivitu některých produktů je také fakt, že neobsahují potřebné metabolické ko-faktory pro správné vstřebávání. Navíc často obsahují aditiva, která zatěžují organismus a mají negativní vedlejší účinky.  

Jak to vyřešit?

Potraviny by měly být vždy a za všech okolností výchozím bodem pro získávání našich živin. Výzkum ale naznačuje, že ani ta nejlepší dostupná strava nemůže poskytnout všechny nezbytné živiny v množstvích, které jsou nutné pro optimální zdraví a optimální prevenci před zdravotními problémy a nemocemi ovlivňujícími velké procento nejen české populace. Pokud chceme snížit riziko degenerativních onemocnění a zdravotních problémů, které jsou v dnešní Evropě převládající, pak výzkumy přiznávají, že je potřeba organizmu dodávat alespoň minimální množství některých živin ve formě potravinových doplňků. Rodíme se s rodinnou genetickou zátěží a přicházíme na svět plný stresu, znečištění, jíme potravu, která je díky způsobu pěstování a zpracování zbavena mnoha živin a pak žijeme příliš rychlým tempem života. Naštěstí existuje řešení. Na trhu existuje celá řada doplňků stravy a superfoods, jenž nám mohou sloužit jako účinná obrana proti škodlivým účinkům moderního životního stylu a stresu dnešní doby.

„Výběr správného doplňku je mnohem složitější, než by se na první pohled mohlo zdát. Pokud si chceme koupit například zinek, nekupujeme si jen zinek, ale potřebujeme spolu s ním ko-faktory, enzymy a minerály, antioxidanty, tuky, které spolupracují se zinkem, a které pomáhají jeho vstřebání a metabolizaci v těle. Bez nich zinek podporuje nežádoucí oxidaci v těle a je pro tělo hůře využitelný,“ říká Michaela Carter, terapeutka Kliniky integrativní medicíny SanuMedica.

Klíčem je synergie

„Aby bylo možné co nejlépe využít výživové doplňky (nebo dokonce i výživné látky v potravinách), je nezbytné dosáhnout vysokého stavu synergie v těle. Synergie nastává, když interakce mezi sloučeninami vytváří účinky, které jsou větší než kombinované individuální účinky každého z nich,“ říká Stephen Terrass, autor světově unikátního komplexu Magnifood a zakladatel značky Terranova, výrobce 100% přírodních vitamínů, která právě přichází na český trh. K zajištění optimálního účinku musí být každý vitamín, minerál nebo jakákoli jiná živina účinně absorbována, distribuována, metabolizována a využita. Musí se podílet také na širokém spektru synergických interakcí s enzymy, ko-faktory, jinými živinami apod. Protože existují faktory jakými je genetika, strava, životní styl, pohlaví, věk a stres, které ovlivňují schopnost těla vytvářet vysokou úroveň synergie, může se účinnost doplňku výrazně lišit člověk od člověka. Z tohoto důvodu je účinnější užívat výživový doplněk vytvořený s přihlédnutím k synergickému působení, než spoléhat na tělo, aby poskytlo optimální prostředí pro fungování doplňku. 

Jak vybrat správné výživové doplňky, které budou opravdu fungovat?

Potřebujeme splnit následující podmínky:

• Vitamíny a minerály musí být zastoupeny v účinných dávkách.

• Vitamíny a minerály by měly být v aktivních formách, které jsou lehce vstřebatelné a tělo je schopno je lépe využít. Mnoho výrobců používá levné, neaktivní formy, které se složitě vstřebávají.

• Kvalitní doplňky by měly obsahovat rovněž stopové prvky minerálů.

• Důležitý je i obsah biologicky aktivních látek, které jsou nezbytné pro biochemické procesy v těle.

• Neměly by obsahovat škodlivé přídatné látky, cukr, sladidla nebo konzervační látky.

• Oproti tomu bychom v nich měli naleznout také další ingredience, které vytvářejí příznivé podmínky pro lepší absorpci v trávicím traktu.

Nový trend v potravinových doplňcích

Terranova, výrobce 100% přírodních vitamínů z Velké Británie, přichází zcela změnit přístup k potravinovým doplňkům v České republice. Terranova je jednou z mála firem na světě, jejíž produkty jsou vhodné jak pro vegetariány, tak i pro vegany a to včetně vitamínu D3, kyseliny dokosahexaenové (DHA) a probiotik.

Produkty Terranova jsou 100% z rostlinných zdrojů a 100% bez přídatných látek. Neobsahují žádná plnidla, konzervační látky, barviva nebo další přídavné látky. Vitamíny obsahují speciální komplex Magnifood, který mnoho let vyvíjel Stephen Terrass, jeden ze světově nejuznávanějších specialistů na potravinové doplňky a biochemii rostlin, autor mnoha knih a lektor na světových fórech. Magnifood je vyráběn z lyofilizovaných (mrazem sušených) a v přirozeném prostředí rostoucích rostlin, ekologicky pěstovaných bez použití chemie. Do výrobků Terranova je přidáván právě namísto škodlivých přídavných látek. Vzájemná synergie mikroživin a ingrediencí obsažených v Magnifood komplexu zvyšuje biologickou a klinickou účinnost doplňků stravy. Výsledným efektem je pak ten nejlepší fyziologický účinek, kdy je každá stopová živina v lidském těle účinně absorbována, distribuována, metabolizována a beze zbytku využita. Terranova vychází z faktu, že žádná stopová živina (mikroživina) nemůže fungovat samostatně. Naopak musí být součástí mnoha interakcí s enzymy a dalšími živinami tak, jak je tomu v přírodě. Magnifood komplex maximalizuje účinnost potravinových doplňků. Všechny produkty Terranova jsou založeny na holistických principech a vědeckých poznatcích a představují nový trend ve vývoji potravinových doplňků. 

Terranova pro Českou republiku zahrnuje řadu vitamínů, minerálů a potravinových doplňků stravy, mezi něž patří B-komplex s vitamínem C proti únavě, Magnesium komplex pro správnou funkci svalů, Komplex železa proti anémii, Komplex na podporu jater, preparáty jak pro těhotné Prenatální multivitaminový komplex, tak pro ženy v menopauze Synergie pro ženy. Nezapomíná ani na doplňky stravy pro naše nejmenší. Terranova vyplňuje díru eticky vyráběných vitamínů a minerálů na trhu potravinových doplňků pro děti. Dětská řada vitamínů je v kapslích, které se dají v případě potřeby jednoduše vysypat do snídaňové kaše nebo jogurtu, jsou bez přidaného cukru a jiných aditiv. V tuto chvíli dětská řada vitamínů obsahuje multivitamín, vitamín D3 a probiotika. 

Celkem na český trh v tuto chvíli přichází 26 hlavních produktů. Distributorem produktů Terranova je společnost SanuMedica, v prodeji jsou výhradně v síti Profimed.

green child friendly microflora._terranova_ilustrfoto

Jak si stojí Česká republika v užívání potravinových doplňků ve srovnání s evropskými státy

Podle výzkumu srovnávajícího utracené peníze zákazníků za potravinové doplňky v jednotlivých zemích Evropy je v čele tabulky suverénně Itálie s 1 424,2 mio Eur (za rok 2015). Česká republika je s 84,7 mio Eur za stejné období na 17. místě. Před námi jsou i země jako Maďarsko či Turecko. Za námi najdeme např. Rakousko či Řecko. V následující tabulce najdete nejenom kompletní výsledky za rok 2015, ale také prognózu do roku 2020, která téměř všude počítá s obrovskými nárůsty, včetně České republiky. V přepočtu na koruny utratí každý Čech včetně kojenců ročně za vitamíny a potravinové doplňky 208 korun, v roce 2020 se předpokládá nárůst na 238 korun. U Finska a Norska se tato částka pohybuje okolo 1000 korun na osobu včetně kojenců.

 

Efektivní potravinové doplňky pro vybrané konkrétní zdravotní diagnózy

Aktivní sportovec

Multinutrient, probiotika, maca, medicinální houby, rhodiola, řepa, omega 3, vitamín D3 a K2, hořčík

Akné

Hojení tkání / čisticí / zánět - např .: multinutrient, omega 3, zinek, vitamín A, vitamín C, vitamín E, česnek, chlorofyl, lopuch, pampeliška, kopřiva, vitamín D3     a vitamín K2

Allergie

Zmírnění projevů a posílení imunity: např. karotenoidy, vitamín C, zinek                   a multinutrient, list kopřivy, reishi, světlík lékařský, kořen lékořice, quercentin, probiotika, trávicí enzymy

Artritida 

Zmírnění projevů a protizánětlivé působení: např. selen, omega 3, mangan, molybden, vitamín C a multinutrient, boswellia, kurkuma, glukosamin, kyselina hyaluronová, MSM, proteolytické enzymy

Borelióza

Antioxidanty a živiny podporující imunitu a rostlinné přípravky – např.  vitamín A/betakaroten, vitamín D3 a K2, vitamín C, vitamín E, selen, zinek, kyselina alfalipoová, česnek, kozinec, extrakt z listu olivy, medicinální houby, hořčík, probiotika

Candida

Posílení imunity a protiplísňové působení: např. zinek, vitamín C, chrom a multinutrient, vodilka, tabebuia (lapačo), olivový list, oregano, probiotika, kyselina kaprylová, trávicí enzymy

Diabetes

Nastavení rovnováhy krevního cukru a metabolismus glukózy: např. chrom, hořčík, vitamín B12, CoQ10, kyselina alfa-lipoová, omega 3, vitamín D3 a K2, probiotika

Ekzém

Posílení imunity/ čistící/ proti zánětu: např. zinek, omega 3, vitamín A, vitamín C    a multinutrient, lopuch, list kopřivy, trávicí enzymy, probiotika, proteolytické enzymy

Hypertyreóza

Metabolická podpora štítné žlázy: napr. multinutrient, B komplex, omega 3,           L-karnitin, probiotika, ashwagandha, vitamín D3 a K2, probiotika

Hypotyreóza

Posílení imunity a podpora funkce štítné žlázy: např. multinutrient (s jódem), selen, zinek, komplex B, vitamín B12, omega 3, tyrosin, vitamín D3 a K2, hořčík, probiotika

Poznámka: veškeré doplňky v tomto případě konzultujte vzhledem k aktuálnímu stavu s vaším ošetřujícím lékaře

Chronický únavový syndrom

Magnesium, B komplex, vitamín C, železo (pokud nedostatek), CoQ10, ženšen, medicinální houby, rhodiola, vitamín D3 a K2, hořčík, probiotika

Chřipka

zinek, vitamín C, vitamín A a multinutrient, černý bez, vodilka, olivový list, echinacea, pravenka latnatá, probiotika

Imunita - snížená

multinutrient, kozinec blanitý, vitamín C, vitamín D3 a K2, zinek, extract z olivového listu, česnek, probiotika, zázvor, medicinální houby, hořčík

Kardiovaskulární onemocnění

omega 3, hořčík, CoQ10, antioxidant (vitamín E, selen, vitamín C), hloh, ginkgo, borůvky, gugulipid, zázvor, karnitin, bromelain, nattokináza

Kojení / péče po porodu

Prenatální multivitamin, kyselina listová a vitamín B12, omega 3, DHA, vitamín D3 a K2, hořčík, probiotika

Menopauza

Hormonální podpora - např. vápník, hořčík, andělika čínská, sójové výhonky, pískavice, rhodiola, vitamin E, komplex vitamínu B, maca, vitamín D3 a K2, probiotika

Neplodnost

Podpora hormonální rovnováhy / reprodukční orgány - např .: multinutrient, selen, vitamín B12, vitamín C, vitamín E, zinek, omega 3, DHA, vitamín D3 a K2, hořčík, probiotika

Osteoporóza

Zdraví kostí / kloubů - např .: multinutrient, vápník, hořčík, vitamín D3 a K2, vitamín K, zinek, bór, křemík, probiotika

Syndrom dráždivého tračníku

multinutrient, hořčík, b-komplex s vitamínem C, zázvor, kardamom, fenykl, bazalka posvátná, máta, heřmánek, rozpustná vláknina, trávicí enzymy, probiotika

Paradentóza

CoQ10, proteolytické enzymy, probiotika, vitamín C, vitamín D3 a K2, omega 3, probiotika

Revmatismus, revmatoidní artritida

Autoimunitní podpora/protizánětlivé působení: např. antioxidant / multinutrient, omega 3, proteolytické enzymy, kurkuma, bacopa, třešeň Montmorency, chmel, boswellia, glukosamin, vitamín D3 a K2, hořčík, probiotika

Svalové křeče 

Hořčík, draslík, vitamín E, zinek, vitamín D3 a K2, probiotika

Varixy (křečové žíly)

Podpora okysličení tkáně / krevních cév - např .: ginkgo, borůvka, CoQ10, omega 3, Multinutrient
(s bioflavonoidy), vitamín E, vitamín D3 a K2,

 

 


Datum vložení: 7.12.2017 15:04:01

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.