Rychlé vyhledávání akcí

Naše klouby potřebují komplexní péči

Proenzi_infografika_kloubní chrupavka_ilustrfoto

Sedavý způsob života, stárnutí populace a nárůst obezity způsobují, že problémů s bolestí kloubů, ale i pohybového aparátu obecně přibývá. Nedávný průzkum* ukázal, že řada Čechů považuje opotřebení kloubů a s ním spojenou bolest za součást stárnutí. Bolesti kloubů ale mohou začít trápit už třicátníky. S péčí o pohybový aparát je proto třeba začít mnohem dříve než ve stáří, a to komplexně, počínaje adekvátní kloubní výživou přes úpravu stravování po vhodný pohyb.  

 

 

 

Pohyb je jedním z elementárních projevů života. Jen kosterní svalstvo zaujímá až 40 % tělesné hmotnosti člověka, jednu pětinu váhy potom více než 200 kostí naší kostry a k tomu připočítejmě vazy a šlachy. Díky takto komplexnímu aparátu někteří lidé za život nachodí i několikanásobek obvodu zeměkoule. Dokud na pomyslném semaforu pohybu nezasvítí červená a nezastaví je bolest.

„Pacienti si často neuvědomují, že opotřebení jejich chrupavek je dlouhodobý proces a bolest už značí konkrétní problém či poškození. Pokud chtějí dosáhnout změny, musí k péči přistoupit komplexně, zodpovědně a především vytrvat. Jen cvičení nestačí a správná strava klouby nevyléčí. Nárazové užívání kloubní výživy po dobu jednoho měsíce nemá téměř žádný efekt. Nerespektováním dávkování ztrácí kloubní výživa na účinku. Prvním krokem by měl být výběr adekvátní kloubní výživy, která odpovídá pacientovu stavu kloubů. V dnešní době existuje řada péče, jež nabízí konkrétní podporu pro daný stav kloubů. Stejně důležité je ji doplnit o vhodné cvičení, vyvážený jídelníček a redukci hmotnosti. Pokud pacient všechny tyto prvky poctivě nezačlení do své životosprávy, pozitivní efekt se dostaví jen stěží,“ vysvětluje as. MUDr. Petr Fulín, Ph.D., z 1. ortopedické kliniky 1. LF UK a FN Motol v Praze, co znamená pojem kompletní kloubní péče.  

Nejčastěji Čechy trápí bolest velkých nosných kloubů. Bolest kolene pociťuje až 65 % a bolestí kyčlí trpí 33 % z nich. Podle studie* vnímá 39 % Čechů problémy s klouby jako nedílnou součást života. Avšak vhodně zvolená péče může pozitivně ovlivnit stav kloubů a prodloužit tak dobu aktivního pohybu bez omezení. První známky opotřebení se začínají objevovat již kolem třicátého roku a sužují zejména sportovce, kteří tento stav musí aktivně řešit. Lidé také často mívají dojem, že je kloubní výživa určená pouze pro starší ročníky. Je potřeba si ovšem uvědomit, že opak je pravdou. S péčí by měli bezodkladně začít zejména ti, kteří nadměrně zatěžují klouby těžkou fyzickou prací nebo nadváhou, bez ohledu na věk. 

Vhodně zvolená fyzická aktivita udržuje svaly, klouby, vazy a šlachy v kondici a přispívá k jejich regeneraci. „Tím, jak se klouby v zátěži hýbou, dochází k ‚promazávání‘ kloubní chrupavky, která funguje jako tlumič. Pokud klouby, a tak i chrupavky dostatečně a pravidelně nezatěžujeme, ztratí svou pružnost a ‚zleniví‘. Bolest nás pak upozorní na problém. Pro správnou funkci je důležité klouby udržovat v jejich plném rozsahu pohybu.  Bolest by neměla znamenat absolutní stop veškerému pohybu. Je tomu naopak, správný pohyb léčí. Přiměřená zátěž je velice důležitou součástí rekonvalescence,“ vysvětluje fyzioterapeut Ing. Jakub Hemr význam fyzické aktivity při udržování zdraví kloubního aparátu.  

Další z řady mýtů, které panují kolem kloubní péče, je chybná domněnka, že silný účinek koňské kloubní výživy dopřeje vydatnou výživu i lidským kloubům. Rozdělení výživových doplňků na veterinární a humánní má svůj smysl a neměli bychom jej přehlížet. Průměrný kůň váží kolem 500 kg, jeho tělo je pokryté srstí a má kopyta. Díky tělesné stavbě se tudíž nároky na výživu koně a člověka velice liší. Lidé se z tohoto důvodu mohou snadno předávkovat některými látkami obsaženými v přípravcích pro koně. Proto sáhněte raději po léty ověřené kloubní péči, jež byla připravena odborníky přímo na míru vašim potřebám. 

Pokud se již bolest dostaví, jsou tu analgetika ve formě tablet nebo gelů vyvinutých pro zmírnění akutní bolesti pohybového aparátu. Ideální je však na bolest nečekat a začít se o pohybový aparát starat s předstihem. Pro ty, kdo zatím nepociťují bolest ani žádné obtíže spojené s klouby, je vhodný např. doplněk stravy Proenzi 3 Plus, který pomáhá prodloužit zelenou na pomyslném semaforu aktivního pohybu. Naopak, pro ty, jež sužuje nějaký typ bolesti, je vhodné začít užívat například doplněk stravy Proenzi Intensive. Kvalitní péče musí být doplněna pestrou výživou a dodržováním zásad zdravého životního stylu. Kompletní kloubní péče by měla zahrnovat jak dostatek přiměřeného pohybu, vyváženou stravu, tak správně zvolenou dlouhodobou kloubní výživu.

 

Schody se vybarvily a Pražané testovali stav svých kloubů

Ve středu 26. září se schodiště u vstupu do stanice metra Budějovická proměnilo v pomyslný semafor. Schodiště bylo odshora zbarveno do červené, žluté a zelené. Náhodní kolemjdoucí i lidé, kteří na Budějovickou dorazili cíleně, byli instruováni, jak ohodnotit své pocity po sejití schodů. Podle toho, v jaké barevné části schodů začali pociťovat diskomfort, se zařadili do červené, žluté nebo zelené fáze svého aktivního pohybu. Této možnosti během celého dne využilo 399 lidí. Bolest či nepříjemné pocity již po sejití prvních několika schodů pociťovalo 18 % z nich. Naopak 70 % lidí chůze ze schodů nedělala žádný problém. 

Na místě byli přítomni fyzioterapeut a nutriční terapeutka, kteří poskytovali zájemcům konzultace, jakým způsobem mohou svým kloubům dopřát kompletní péči. Právě ta je klíčem, jak prodloužit zelenou na semaforu našeho pohybu a udržet jej bezproblémovým. O konzultace byl velký zájem především mezi lidmi, které již sužují problémy s klouby. Zajímaly je různé způsoby řešení bolesti jednotlivých kloubů, jak na rehabilitaci po úrazech, ale i jaký typ jídelníčku je vhodný při zvýšené zátěži kloubů.

Akci zaštítila firma Proenzi, která je odborníkem na kloubní kompletní péči. Proenzi pomáhá svými produkty lidem, kteří vnímají, jak je důležité se o své klouby a pohybový aparát dlouhodobě starat. Nabízí širokou řadu podpory, v níž si každý může vybrat adekvátní péči pro svůj stav pohybového aparátu. Ať už pro ty, kteří si uvědomují nutnost prevence, nebo ty, které již problémy čas od času sužují a potřebují intenzivnější péči. Proenzi nabízí také analgetika cílená na akutní bolest pohybového aparátu. 

 

budejovická_kloubni kompletni pece_ilustrfoto

 

* Joint Care Segmentation Study realizovaná na vzorku 800 lidí z ČR, 600 z Rumunska a 600 z Maďarska v květnu 2017


Datum vložení: 4.10.2018 16:09:58

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.