Rychlé vyhledávání akcí

Lipno nad Vltavou je fenomén cestovního ruchu v České republice

Lipno nad Vltavou je fenomén cestovního ruchu v České republice

Lipno je společně s Českým Krumlovem druhou nejúspěšnější destinací v oblasti cestovního ruchu v České republice. Návštěvníci zde oceňují možnost celoročního vyžití uprostřed šumavské přírody. Hosté si pochvalují především hlavní turistické atrakce – Stezku korunami stromů, Království lesa nebo zdejší Floutrejl.

 

V Lipně nad Vltavou před sezónou přerostly investice do turismu 8 milionů korun, z nichž největší je ta do nové beachvolejbalové arény. Milovníci aktivního odpočinku a moderních atrakcí zasazených do jedinečného přírodního prostředí šumavského lesa, které navíc leží nedaleko Českých Budějovic, se mohou těšit především na zatraktivněné turistické taháky – Království lesa a Stezku korunami stromů. Výrazně rozšířená je letos i nabídka zábavných programů především pro děti.

Zajímavou novinkou bude i beachvolejbalová aréna na břehu jezera, která nabídne tři hřiště s oficiálními rozměry. Zájemci si budou moci půjčit míč a zahrát si, případně se zúčastnit jednoho z turnajů, které zde budou v průběhu léta pořádány. „Místní aréna na plážový volejbal je na Lipensku jedinečná a poskytne potřebné zázemí pro tento populární letní sport. Přes léto budeme organizovat turnaje pro veřejnost i školičku plážového volejbalu pro děti,“ popisuje Vojen Smíšek. Součástí volejbalového areálu, který se nachází na lipenské pláži, je i půjčovna šlapadel, mořských kajaků a velmi oblíbených paddleboardů, které přímo vybízí k vyjížďce na nedaleký Králičí ostrov. Místní populace králíků je velkou atrakcí především pro dětské návštěvníky. 

Na Lipně se letos zaměřili na kombinace více služeb. „V letošním roce připravujeme balíčky služeb, které kombinují například Království lesa, Stezku a lanovou dráhu. Rodinná verze pak zahrnuje dva dospělé a jedno až čtyři děti,“ uvedl Smíšek. V praxi to znamená, že rodiče zaplatí vstupné za šestičlennou rodinu stejné peníze, jako kdyby přišli tři (dva rodiče a jedno dítě). Královský rodinný balíček se vstupy na všechny atrakce pro 2 dospělé a čtyři děti je 1199 Kč. Lipenský areál vychází tímto způsobem vstříc početným rodinám, zatím se o to snaží jako jediný subjekt svého druhu v České republice.

Balíčky jsou v prodeji na pokladnách, online nebo v Infocentru Lipno. U smluvních ubytovatelů je pak mohou hosté získat společně s ubytováním. Tradičně se mohou návštěvníci Lipna spolehnout také na kartu hosta Lipno.card, která nabízí slevy na jednotlivé služby a atrakce nejen v Lipně nad Vltavou, ale v celém okolí. S kartou získají například dárek k rodinnému vstupnému do Království lesa, nebo tobogán zdarma ke vstupu na Stezku korunami stromů. Mezi dalšími výhodami je například 15% sleva na Floutrejl, nebo veškerá kola v půjčovnách Intersport Rent. V nově otevřené půjčovně na pláži pak mohou uplatnit 20% slevu na šlapadla, paddleboardy a další vybavení. 

Šesté narozeniny oslaví 20. července Stezka korunami stromů, od slavnostního otevření tudy prošlo více než 1,8 milionu lidí. Někteří návštěvníci se sem vracejí i několikrát za rok, aby si vychutnali výhledy na celé okolí. Za jasného počasí je z korun stromů vidět až na alpské vrcholky.  Během jara, nejpozději začátkem léta tu bude přichystaná tzv. Ptačí stezka. „Vzniknou zde nové ptačí budky pro různé druhy ptáků žijících v okolí. Předpokládáme, že dojde k zahnízdění a bude možné pozorovat ptačí aktivitu přímo z lávky Stezky,“ uvádí ředitelka Stezka korunami stromů Marcela Haladejová. 

Mezi nejvyhledávanější jarní atrakce bude určitě znovu patřit také Floutrejl, což je pět kilometrů dlouhá cyklistická stezka vedená lesem. Její profil je navržen s mírným klesáním tak, aby byla jízda na horském kole bezpečná a užila si jí bez problému celá rodina i s dětmi od šesti let. Jedná se o alternativu k asfaltovým cyklostezkám, která stále více nabývá na popularitě. Příznivce jízdy na kole v klopených zatáčkách potěší Bikepark Lipno. Jeho dvě trasy, plné klopenek, skoků a překážek, tvoří dohromady zázemí pro začínající bikery i ostřílené borce. Na začátku května bude lipenský bikepark hostit podnik Blinduro, jehož pořadatelem je známý český závodník Michal Prokop. Formát závodu a nová lokalita přilákaly ke startovní registraci rovných pět stovek jezdců. „Novinkou bude i zatraktivnění trasy pro koloběžky, kdy její delší část povede lesem,“ láká Smíšek.

Z dalšího letního programu plného akcí bude hojně navštívený také Lipno Sport Fest, který nabízí celou řadu sportovních i kulturních aktivit a podpoří ho také známé sportovní osobnosti. V minulém ročníku přijal pozvání, kromě patronky Kateřiny Neumannové, také veslař Václav Chalupa, bývalý atlet Imrich Bugár nebo vodní slalomář Jiří Prskavec.

Pokud nebudeme počítat Prahu, je Český Krumlov a Lipensko a zejména pak Lipno nad Vltavou nejúspěšnější destinací v oblasti cestovního ruchu v celé České republice. Potvrzují to zástupci státní správy, národních agentur zabývajících se cestovních ruchem i renomované analytické společnosti. „Z aktuálních statistik vyplývá, že více než 75 procent návštěvnosti celého Lipenska se koncentruje přímo v Lipně nad Vltavou. Horský areál se postupně zařadil do první trojky nejnavštěvovanějších lyžařských středisek v Česku. Úspěch Stezky v korunách stromů se stal příkladem pro budování obdobných turistických cílů v České republice. A k propagaci regionu rovněž přispěl úspěšný projekt olympijského parku Rio-Lipno, který mimo to znamenal i velký ekonomický přínos,“ uvádí Ondřej Špaček z poradenské společnosti KPMG, která pro Lipensko vytvářela plán strategického rozvoje.

Na rozdíl od mnoha jiných míst České republiky nabízí Lipno nad Vltavou možnost celoročního kulturního vyžití. „Cesta k němu vyžadovala vizi, aktivní přístup a odhodlání využít jedinečný turistický potenciál tohoto území,“ uvádí Špaček.

Česká centrála cestovního ruchu - CzechTourism sestavuje každoročně seznam nejnavštěvovanějších turistických cílů v České republice. V Jihočeském kraji je to dlouhodobě Státní hrad a zámek Český Krumlov (400 tis. návštěvníků) a Stezka korunami stromů v Lipně nad Vltavou (340 tis. návštěvníků). „Lipensko je dlouhodobý, přirozený turistický cíl. Přes léto je zde jedna z nejlepších nabídek pro turistické vyžití v rámci celé České republiky, navíc to tak postupně je i v dalších ročních obdobích. Vynikající je vybavení a infrastruktura celé oblasti. Oceňujeme také spolupráci místních podnikatelů a také subjektů státní správy,“ říká Aleš Pangrác z agentury CzechTourism, která se stará o rozvoj cestovního ruchu u nás.

 

Akce léto 2018

28.4. Slavnostní zahájení sezóny Království lesa

5.-6.5. Blinduro

18.-20.5. Zahájení letní turistické sezóny Lipno 2018 a závody dračích lodí

16.6. Slavnosti dřeva u Stezky korunami stromů

20.6. T-mobile olympijský běh

20.7. Narozeniny na Stezce korunami stromů

18.-26.8. Lipno Sport Fest 2018

8.9. Lipno dětem aneb den s Integrovaným záchranným systémem

22.-23.9. SpartanRace

28.9. Lipenský KOLO-toč

28.10. Lipno dětem aneb velká podzimní výprava

 


Datum vložení: 1.6.2018 18:57:43

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.