Rychlé vyhledávání akcí

Knihovny hledají nejlepší čtenářskou babičku. Začíná BŘEZEN - měsíc čtenářů

nocsandersenem2017

Soutěž Čtenář roku - hledá se nejlepší čtenářská babička, osmnáctý ročník soutěže o nejlepší webové stránky knihoven Biblioweb 2017 a sedmnáctá Noc s Andersenem - to jsou hlavní body začínající celostátní akce BŘEZEN -  měsíc čtenářů, kterou pravidelně vyhlašuje Svaz knihovníků a informačních pracovníků. K letošnímu BŘEZNU se přihlásilo více než 400 knihoven z celého Česka. 

Babička je fenomén české literatury a v roce 2017 budou české knihovny oceňovat právě své nejlepší čtenářské babičky. Podle Boženy Němcové je babička moudrá, laskavá, starostlivá žena, která nám nejen pomáhá vychovávat děti, ale stává se i rádkyní širokém uokolí. V českých knihovnách známe ale také Babičku drsňačku Davida Walliamse, která ráda hraje scrabble, je mezinárodní lupičkou šperků a má v plánu ukrást dokonce korunovační klenoty. Lowe Shirley popsala ve své knize babičku 21. století jako ženu na vrcholu své kariéry, která žije bohatým společenským životem, sportuje, cestuje a věnuje se svým koníčkům. V knize Babička má vždycky pravdu, ale poslouchá ji někdo? se moderní babičky mohou seznámit s humornými radami, jak vychovávat svá vnoučata. V databázích Národní knihovny ČR se nalézá několik stovek knih, které mají v názvu babičku a každá je nějakým způsobem zajímavá. I v českých knihovnách figurují mezi čtenářkami babičky, které čtou dětem, vzdělávají se v univerzitách 3. věku, hrají počítačové hry, trénují svoji paměť nebo pracují jako dobrovolnice. A právě ty v těchto dnech knihovny hledají, přičemž základním kritériem pro výběr Čtenářky roku je počet výpůjček za uplynulý rok.

Vyvrcholením letošního BŘEZNA bude již sedmnáctá Noc s Andersenem, která letos připadla na 31. března. Noc s Andersenem je jednou z akcí, kterou české knihovny svádí v konkurenci populárnějších médií boj o zájem dětí a dětské čtenářství. Patronem 17. ročníku pohádkového nocování jsou hrdinové Čtyřlístku a jejich výtvarník Jaroslav Němeček.


Datum vložení: 28.2.2017 17:47:48

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.