Rychlé vyhledávání akcí

Imunitu posílíte správným stravováním i aktivním sportem


Prochazkova_racio_ilustrfoto

Se sychravým počasím přichází většinou i čas nachlazení, pokašlávání a rýmy. Ačkoli se nemoci každoročně snažíme vyhnout, jen málokdy se to podaří a téměř každého na několik dní vyřadí z běžného režimu. Existuje nespočet rad, jak imunitu posílit, základem je však zajištění dostatečného množství vitaminů a minerálů. Ty získáváme z kvalitní stravy, případně samostatně jako potravinový doplněk. Pro dobrou imunitu je potřebná také fyzická aktivita.

„Mnoho lidí se domnívá, že si stačí vzít každý den několik vitaminových tabletek a tím mají vystaráno. Ve skutečnosti však lidský organismus nedokáže z umělých tablet vstřebat nebo využít vše potřebné a nejsou tak efektivní,“ vysvětluje Blanka Procházková, nutriční odbornice společnosti RACIO. Posilování imunity je dlouhodobý proces, na kterém je potřeba pracovat po celý rok. Nikdy však není pozdě na to přidat do svého jídelníčku čerstvé sezónní potraviny, které obsahují dostatek potřebných látek.

Základem je dostatek vitaminu C, který najdete vedle citrusových plodů například v domácím kysaném zelí, růžičkové kapustě nebo šípcích. „Volte raději české a lokální suroviny, ve kterých je vitamínů více než v ovoci, které k nám putuje tisíce kilometrů a dozrává pod umělým světlem. Například i rakytník je jeho skvělým zdrojem,“ vysvětluje nutriční terapeutka, která upozorňuje, že je důležité myslet i na vitaminy E, D nebo zinek a hořčík

K potravinám, které pak mohou komplexně podpořit imunitu, patří z těch domácích například česnek, ořechy, luštěniny nebo listová zelenina. „Česnek je známý jako přírodní univerzální lék, obsahuje přibližně 400 různých látek – k vitaminům A, C, E se přidává i hořčík nebo draslík a také sirné silice s antiseptickými účinky. I proto se mu občas přezdívá přírodní antibiotikum,“ vysvětluje Procházková, která ale upozorňuje, že důležitá je vyváženost celého jídelníčku.

Z dlouhodobého hlediska je samozřejmě zásadní se aktivně hýbat a sportovat. Není však dobré hned začít s náročnými venkovními aktivitami v chladném počasí. „Pro správně fungující imunitu je důležité, aby vaše tělo bylo v dobré kondici. Pokud se žádnému sportu nevěnujete, začněte s chůzí a procházkami v přírodě,“ radí nutriční specialistka s tím, že aktivní pohyb byste měli zařazovat do svého života pozvolna.

Posílení imunity je komplexní proces, vedle správné stravy a aktivního pohybu je důležité si dopřávat kvalitní a zdravý spánek, nevystavovat se zbytečné stresové zátěži nebo dodržovat dostatečný pitný režim. „Důležité je být pozitivní, umět relaxovat i odpočívat, správně se stravovat a často se smát,“ uzavírá Blanka Procházková ze společnosti RACIO.

knäckebrot_česnek_ilustrfoto

Racio Knäckebrot česnek - česnek je považovaný za přírodní lék a kromě vitamínů A,C a E obsahuje i hořčík a draslík.

 


Datum vložení: 7.12.2017 14:24:40

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.