Rychlé vyhledávání akcí

Botanická zahrada v Troji pokřtila vlastní parfém. jmenuje se Fata Morgana No. 1

botanicka_parfem_krest_vip_moravkova_issova_kerestesova

Pražská Botanická zahrada v Troji má svůj vlastní parfém. Byl vytvořen v rámci vzdělávacího programu Vonná stezka, který provází návštěvníky botanickou zahradou netradičně nejen pomocí zraku, ale také pomocí čichu. Ví se totiž, že svět kolem sebe poznáváme z 80% zrakem, z čehož si pamatujeme zhruba 2% a naopak čichem vímáme jen 2% informací kolem sebe, ale téměř 80% z nich si v sobě uchováváme. Parfém pokřtily známé herečky Dana Morávková, Andrea Kerestešová a Klára Issová. 

V rámci sedmi zastavení Vonné stezky v jednotlivých expozicích Botanické zahrady v pražské Troji budou představeny aromatické rostliny a jejich vůně. Vzdělávací projekt vznikl díky spolupráci Botanické zahrady hl. m. Prahy s přední českou odbornicí na vůně Petrou Hlavatou. Ve skleníku Fata Morgana se v lednu letošního roku zrodilo první zastavení Vonné stezky, které přiblíží vůně tropických rostlin. V budoucnu se návštěvníci mohou těšit na další stanoviště ve venkovních expozicích: Rozárium, Svatojánské byliny, Biblické rostliny, Svatá Klára, Japonská zahrada, Strom vůní na vinici.

První zastavení Vonné stezky: Fata Morgana

Úvodní stanoviště nového vzdělávacího projektu se nachází v tropickém skleníku Fata Morgana. Milovníkům vůní přiblíží  postup, kterým vznikal unikátní parfém Fata Morgana No. 1, který je nedílnou součástí tohoto zastavení. 

V těsné blízkosti tropického jezera je zavěšený speciální měděný kotel, v němž olejová vonná směs v průběhu minulého roku zrála a část parfému je tu uložena dodnes. Autorem kotle je výtvarník Vojtěch Jirásko. K devíti vybraným složkám parfému si návštěvníci mohou přivonět na doprovodném vzdělávacím panelu umístěném uvnitř skleníku. V jeho blízkosti uvidí i strom kananga vonná (Cananga odorata), z jehož květů se získává luxusní silice velmi smyslné vůně, známá pod označením ylang-ylang. Právě ta je základní složkou parfému Fata Morgana No. 1.

Tajemství unikátního parfému Fata Mogana No. 1

Parfém je složen z pečlivě volených ingrediencí zahrnujících vonné látky z květů, semen, kůr, listů a dřev tropických bylin i dřevin, z nichž některé je možné si prohlédnout přímo v expozici tropického skleníku Fata Morgana. Směsi 21 vonných silic dominuje vůně květů ylang-ylang (Cananga odorata) a citronové trávy (Cymbopogon citratus). Dalšími složkami jsou například vanilka, skořice, kardamom, hřebíček či zázvor.

Parfém byl vytvořen přímo ve skleníku o zimním slunovratu roku 2016. Poté byl zakopán v expozici nížinného lesa, aby nasál informaci o místě, schován před světlem i zraky návštěvníků. Po jarní rovnodennosti byl obohacen o další silice a umístěn do speciálního kotle, v němž část původního parfému zraje dodnes. Kolem letního slunovratu byl odebrán vzorek a předán laboratoři, aby podle něj vyrobila identický parfém. Parfém je nyní možné zakoupit ve skleníku Fata Morgana za 499 Kč (objem balení 5 ml) v limitované edici 950 kusů.

fata_morgana_parfem_botanicka_ilsutrfoto

Úvodní foto: (c) Karolina Hrdlicka Photography

 


Datum vložení: 26.1.2018 13:27:57

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.